• سه شنبه ۲۴ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9512-3285-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

قبادی:

توانمندسازی طراحان داخلی مد و لباس زمینه برندسازی را فراهم می‌کند

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: توانمندسازی طراحان داخلی در حوزه مد و لباس زمینه را برای برندسازی فراهم می‌کند، در این راستا برگزاری نشست ها و کارگاه‌های آموزشی موثر است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حمید قبادی در اختتامیه سومین جشنواره مد و لباس استان مرکزی گفت: یکی از ارکان مهم سبک زندگی و مولفه‌های فرهنگی، موضوع لباس و سبک پوشش آحاد جامعه است، در همین راستا نحوه استفاده از این مولفه‌ها و توجه به شاخص‌های فرهنگی نمایانگر هویت ماست.

وی با اشاره به اینکه نوع لباس با فرهنگ و هویت افراد جامعه ارتباط تنگاتنگی دارد، عنوان کرد: با مطالعه تاریخ  درمی‌یابیم که مورخین در زمینه موضوع لباس می‌توانند جوامع را به راحتی طبقه بندی کنند. ساختار استعماری در دنیا به موضوع لباس توجه ویژه دارد و با توجه به موضوع تهاجم فرهنگی، ساختار استعماری به دنبال یکسان‌سازی و شیبه‌سازی فرهنگی طبقات مختلف جوامع است.

وی با اشاره به اینکه در دوره پهلوی اول، کشف حجاب نمونه بارز اولین مسیر یکسان‌سازی فرهنگی و شبیه شدن به جوامع غربی بود، اظهار کرد: یکسان‌سازی مختص ایران نیست و در همه نقاط دنیا شاهد آن هستم، به عنوان مثال در حال حاضر شاهد هستیم که صنعت پوشاک ترکیه از نظر فرهنگی رشد چندانی نداشته است و فقط در بخش صنعتی پیشرفت چشم‌گیری دارد.

قبادی افزود: در دوره معاصر حکومت ترکیه به رغم تلاش‌ برای اجرایی و کاربردی کردن لباس‌های متناسب با فرهنگ عثمانی، موفقیتی حاصل نکرد. اکنون شاهد هستیم که این کشور با تلاش‌ و اقدامات فرهنگی نظیر اکران سریال‌ها و معرفی لباس‌های عثمانی هم نتوانست در ساختار فرهنگی غربی که جایگزین فرهنگ اصلی عثمانی شده است، تغییری بوجود آورد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با اشاره به اینکه لباس خرده فرهنگ‌های اقوام مختلف ایرانی توانست در طول زمان در مقابل یکسان‌سازی ساختار استعماری مقاومت کند، اظهار کرد: شاخص مهم خرده‌فرهنگ‌های نواحی مختلف ایران، لباس است. تمامی خلاقیت‌ها و نشانه‌های لباس اقوام مختلف ایرانی، نمایانگر تاریخ مقاومت لباس در مقابل ساختار استعماری است.

وی افزود: اگر چه زمینه را برای بروز و ظهور لباس بومی و متناسب با فرهنگ اصیل کشورمان فراهم نکردیم، اما با اقدامات صورت گرفته در حال حرکت به سمت احیا و کاربردی کردن لباس خرده فرهنگ‌ها هستیم.

قبادی عنوان کرد: مجموعه مد و لباس کشور با وجود 72 مرکز علمی و دانشگاهی، بر اساس بر‌آورده‌ها در حدود 30 تا 50 هزار فعال در حوزه طراحی را به خود اختصاص داده است و این ظرفیت به دلیل وجود استعداد در این زمینه است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با وجود اینکه در این زمینه از ظرفیت خوبی برخوداریم، اما شاهد پاسخگویی نیاز جامعه در این عرصه نیستیم.

وی افزود: استان مرکزی با برگزاری سومین جشنواره مد و لباس در حال حرکت به سمت پاسخگویی نیاز جامعه با تکیه بر تولیدات داخلی است.

وی با اشاره به اینکه طراحان باید به نیاز‌سنجی  مخاطبان بپردازند، افزود: پاسخ‌گویی به نیاز مخاطبان به درستی انجام نشده است و ما شاهد حضور دیگر کشورها در این عرصه هستیم. مسیری را باید در این عرصه طی کنیم که شاهد گسترش آثار طراحان داخلی باشیم و این مهم بدون شناخت نیاز مخاطبان محقق نمی‌شود.

قبادی تصریح کرد: شناخت بازار مخاطبان به تنهایی کافی نیست، برندسازی گامی موثر در این عرصه است. توانمندسازی طراحان داخلی زمینه را برای برندسازی فراهم می‌کند، در این راستا برگزاری نشست ها و کارگاه‌های آموزشی موثر است.

مشاور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: انسجام در فعالیت‌ها، هم‌افزایی و ارتباط بین بخشی، حضور دستگاه‌های مرتبط و نهادهای صنفی می‌تواند در تحقق اهداف در این زمینه موثر باشد. نهادهای صنفی صاحبان سرمایه هستند و یکی از استثناهای فعالیت‌های فرهنگی که در کشور اعتبار دولتی دریافت نمی‌کند حوزه مد و لباس است به عبارتی در کشور ما تمامی سرمایه دراین بخش، غیر دولتی است.  صاحبان سرمایه در این حوزه می‌توانند در این مسیر جهت دستیابی به بازار پوشاک با تکیه بر فرهنگ اصیل گام بردارند.

وی بیان کرد: تمامی فعالیت‌های کارگروه ساماندهی مد و لباس باید در جهت این هدف گام بردارد که قدرت انتخاب مردم در زمینه پوشاک داخلی در جامعه افزایش پیدا کند .

قبادی گفت: استان مرکزی به عنوان قطب صنعتی در تولید پارچه از ظرفیت بالایی برخوردار است، اتکا به ظرفیت‌های داخلی از نکات مهم انسجام بخشی بین دستگاهی است. بر اساس قانون، مرجع حوزه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در این راستا الگوسازی مهمترین رکن ساماندهی مد و لباس است.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت اصناف در این حوزه بیان کرد: در صورت استفاده اصناف از کالای بومی و طرح های بومی مد و لباس، امکان ظهور و بروز تولیدات داخلی در بازارهای داخلی ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این اختتامیه بیانیه هیات داوران قرائت شد، در این بیانیه آمده است:

با عنایت به جایگاه مهم لباس اسلامی- ایرانی در کشور و به منظور تشویق و ترغیب طراحان مد و لباس برای ارائه آثار نو و خلاقانه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با همکاری بنیاد ملی مد و لباس و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اقدام به برگزاری سومین جشنواره مد ولباس اسلامی – ایرانی استان مرکزی کرده و به وسیله فراخوان و تبلیغات محیطی از طراهان و فعالان جهت تحویل آثار در بخش‌های رقابتی و علمی دعوت به عمل آورده است.

با توجه به اینکه فرهنگ‌سازی و ارائه الگوهای برتر در زمینه تولیدات داخلی با برقراری ارتباط  مستقیم بین طراحان و تولیدکنندگان میسر است، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند ما را در نیل به این هدف یاری رساند.

هیات داوران متشکل از آزاده آریایی و طیبه فلاحی مسئولیت داوری آثار ارسالی به جشنواره را  عهده‌دار بودند و از بین 127 اثر رسیده به بخش جشنواره، 48 اثر در بخش مانتو اجتماع، 62 اثر در بخش مانتو مجلسی، 13 اثر در بخش چادر مجلسی، چهار اثر در بخش چادر اجتماع شرکت کرده بودند.

به گزارش ایسنا، برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف به شرح زیر است:

در بخش مانتو مجلسی؛

هیات داوران با اهدای جایزه سه میلون ریالی و لوح تقدیر جشنواره از مریم فراهانی تقدیر کرد و رتبه اول این بخش به صورت مشترک به عصمت فرجی و سمانه صالحی فر تعلق گرفت و با اهدای هشت میلیون ریال هدیه نقدی و لوح تقدیر و تندیس بلورین از آن دو تقدیر شد.

مهری خان محمدی حائز رتبه دوم شد و شش میلیون ریال هدیه نقدی و لوح تقدیر این بخش را دریافت کرد.

رتبه سوم نیز به سحر مرادی تعلق گرفت و با اهدای پنج‌میلیون ریال هدیه نقدی و لوح تقدیر از وی تقدیر شد.

در بخش مانتو اجتماع؛

با اهدای سه میلیون ریال و لوح تقدیر از زهرا ابراهیمی تقدیر شد.

رتبه اول این بخش، هشت میلیون ریال هدیه نقدی، لوح تقدیر و تندیس بلورین به فرخنده بیگدلی رسید.

رتیه دوم، شش میلیون ریال هدیه نقدی و لوح تقدیر را طییبه جعفری و آزاده رحیمی از آن خود کردند.

رتبه سوم، پنج میلیون ریال هدیه نقدی و لوح تقدیر نیز به زهرا ابراهیمی تعلق گرفت. 

در بخش چادر مجلسی؛

هشت میلیون ریال هدیه نقدی، لوح تقدیر و تندیس بلورین به فاطمه محرم خانی رسید.

در بخش چادر اجتماع؛

هشت میلیون ریال هدیه نقدی، لوح تقدیر و تندیس بلورین از آن فهمیه سمیعی شد.

به گزارش ایسنا، سه نشست تخصصی در حاشیه این جشنواره برگزار شد که از مرضیه معصومی، زهرا سلیمانی و لیلا بیانی اساتید برگزارکننده این نشست و انعامی دبیر جشنواره نیز در این مراسم تقدیر به عمل آمد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: