• چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9512-4287-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

برگزاری هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو در دانشگاه آزاد اراک

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: این دانشگاه با همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استان مرکزی هفتمین دوره از مسابقات ملی فناوری را همزمان با استان‌های دیگر برگزار می‌کند.

علیرضا نظام‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی اراک با حمایت­های ویژه سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نهادهای ترویجی فناوری نانو را در اراک تاسیس کرده و حدود چهار سال است که فعالیت گسترده‌ای در این زمینه آغاز کرده و تاکنون در این زمینه به موفقیت­های بسیار خوبی دست پیدا کرده است.

وی افزود: فناوری نانو آن قدر در دنیا حائز اهمیت است که مقام معظم رهبری در دست‌نوشته­ای که اصل آن در سایت ستاد نانو موجود است، فرمودند که کار فناوری نانو به خواست خداوند پیش خواهد رفت و در بهبود زندگی مردم و اقتدار علمی کشور نقش خواهد آفرید.

وی با اشاره به روند فعالیت‌های نانو گفت: نهاد ترویجی نانو در ترویج و آموزش این علم فعالیت می‌کند و نخبگانی که در زمینه فناوری نانو فعال هستند توسط این نهاد شناسایی می‌‌شوند. در این راستا افراد در دوره‌های تخصصی‌تر شرکت کرده و آموزش‌های ویژه را می‌گذرانند که این اتفاق منتج به ساخت محصولات بر پایه فناوری نانو می‌شود. در واقع وظیفه نهاد شناسایی نخبگان فناوری نانو در دانشگاه‌هاست.

مسئول نهاد تحقیقات و ترویج فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی، افزود: ثبت‌نام مسابقات ملی فناوری نانو امسال از ابتدای اسفندماه آغاز و طبق اعلام ستاد نانو تا 28 اسفندماه ادامه دارد، اما به احتمال بسیار همچون سال‌های گذشته این مهلت تمدید خواهد شد.

نظام‌آبادی گفت: زمان برگزاری آزمون در 22 اردیبهشت‌ماه 96 همزمان با سراسر کشور در دانشگاه‌های آزاد خواهد بود و نتایج آن در تابستان 96 اعلام می‌شود.

وی سرفصل‌های این مسابقات را نانوساختارها، روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها، روش‌های شناسایی و آنالیز نانو ساختارها، کاربردهای فناوری نانو، تجاری‌سازی فناوری نانو و توانمندی‌های ایران در فناوری نانو (صرفا ویژه آزمون‌های آزمایشی) برشمرد.

نظام­آبادی با بیان اینکه حدود دو ماه بعد از برگزاری مسابقه نتایج به صورت کتبی اعلام می‌شود، گفت: در هر استانی تعدادی نهاد ترویجی وجود دارد که در زمینه ترویج و آموزش فناوری نانو فعالیت می‌کنند. نهادهای ترویجی دانشگاه آزاد اراک حدود چهار سال است که فعالیت گسترده‌ای در این زمینه آغاز کرده است.

وی ادامه داد: این دانشگاه سه سال است که میزبانی برگزاری مسابقات ملی فناوری نانو در استان را بر عهده گرفته است و مسابقات همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود. در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی تاکنون بیش از 200 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از این لحاظ این دانشگاه جزو پنج نهاد برتر کشور محسوب می‌شود، این مهم نشان‌دهنده استقبال خوب اعضای هیات علمی و دانشگاه از این دانش است.

نظام‌آبادی اظهار کرد: دانشگاه آزاد اراک علاوه بر حمایت و اهدای جوایز ستاد فناوری نانو در سطح کشور برای این مسابقات حمایت و جوایز جداگانه‌ای برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته است. همچنین گواهی بین‌المللی مورد تایید دانشگاه در صورت حضور شرکت‌کنندگان اعطا می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اراک در ادامه بیان کرد: پیش از آغاز مسابقات، پنج کارگاه آموزشی فناوری نانو برگزار می‌شود که طی آن جهت آمادگی شرکت در مسابقات از اساتید تراز اول کشور بهره‌ می‌بریم.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اراک در بین دانشگاه‌های آزاد بیشترین فعالیت را در مسابقه نانو و بیشترین تعداد ثبت‌نامی‌ها را در بین تمامی دانشگاه‌های آزاد کشور به خود اختصاص داده است.

نظام ­آبادی گفت: یکی از اهداف افق پنج ساله این است که اتحادیه فناوری نانو را در دانشگاه آزاد کشور با راهبری دانشگاه آزاد اراک تشکیل دهیم.

وی اظهار کرد: در روند ثبت‌نام و تبلیغات برگزاری مسابقه، انجمن‌های علمی دانشگاه همچون انجمن‌های علمی علوم آزمایشگاهی، پرستاری، مامایی، مکانیک، عمران، میکروبیولوژی و شیمی نقش داشتند. این انجمن‌ها همچنین در برگزاری کارگاه‌ها، آموزش فناوری نانو و اطلاع سانی به دانشجویان در دانشگاه نقش آفرین بوده‌اند و یک شرکت خصوصی نیز در بیرون از دانشگاه همکاری کرده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: