جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان
از ضربان تاریخ در قلب بادگیرها تا غار 70 میلیون ساله
عکس  15:6:54 1396/01/05
961-690-5 كد خبر

شهرستان دلیجان از شمال به استان قم و از جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان کاشان و از غرب به شهرستان محلات همسایه بوده و گستردگی‌این شهرستان نزدیک به ۲۵۰۰ کیلومتر مربع می باشد و در کنار راههای پیوند دهنده چندین استان کشور است.

جاذبه‌های گردشگری این شهرستان شامل کاروانسرای دودهک، پل شاه عباسی دودهک، غار نخجیر در جاده دلیجان به نراق، آثار تاریخی شهر نراق شامل بازار، آب انبار، مساجد، بافت تاریخی و امامزاده‌ها است.

غار چال نخجیر از دیدنی‌های بسیار جالب منطقه‌است. گوشواره‌های آهکی که بر روی طاق شکل گرفته، دارای اشکال بی نظیر است. وجود هر دو مسیر آبی و خشک در این غار، امکان پیاده روی و قایق سواری را بصورت توامان فراهم کرده‌است.

نراق را به عنوان نمونه افتخارآفرین و شاهکار معماری ایران می شناسند، نه اینکه در ایران شاهکار دیگری در عرصه معماری خلق نشده باشد، بلکه به این دلیل که معماری تقریبا دو هزار ساله دست سازش هنوز زنده است و ضربان زندگی را می توان در کوچه پس کوچه ها و تنفس حیات را در ریه های استوار بادگیرهایش حس کرد.

در نراق زندگی فریاد می زند و مردمانش با "جوزغند" شیرینی کهن، گرانقیمت و ملس شان این زندگی را به بهترین شکل به گردشگران سحر شده در کوچه های تاریخی این شهر هدیه می کنند، آنچنانکه خاطره دیدار نراق در ذائقه تنوع طلب آنان به یادگار بماند.

عکس: علی کریمی-علی شهبازی-محمد اسدی


ایسنا منطقه مرکزی
خبرنگار:
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: