• دوشنبه ۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 961-193-5
  • خبرنگار : 10119
  • منبع خبر : ----

عملکرد ورزش استان مرکزی در سال ۹۵؛
کم فروغ و پُرحاشیه

پس از عملکرد خیره کننده ورزش استان در سال ۹۴ و موفقیت های پی در پی آن، ورزش استان قدم به سال جدید گذاشت و در شرایطی که همگان گمان می کردند افتخارات ورزش استان بار دیگر تکرار شود ولی سال ۹۵ ورزش استان افت محسوسی را تجربه کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، در این گزارش تلاش شده است عملکرد یکساله ورزش استان مرکزی به طور اجمالی مرور شود و در آن به عملکرد رشته های ورزشی استان در سال ۹۵ نگاهی می اندازیم.

بسکتبال

تیم بسکتبال شهرداری اراک در اولین سال حضورش در رقابت های لیگ برتر موفق شد جایگاه چهارم را کسب کند و در سال ۹۵ دومین حضور خودش را در لیگ برتر تجربه می کرد. در این فصل شهرداری با جذب بازیکنان خوب زیر نظر محمد کسایی پور سرمربی با اخلاق و فنی خود بازی ها را خیلی خوب شروع کرد و از همان ابتدا در قامت یک مدعی ظاهر شد ولی هر چقدر زمان گذشت مشکلات مالی و مدیریتی بیش از پیش تیم را تحت فشار گذاشت تا در نهایت در بازی برابر شهرداری کاشان اتفاقات متاثرکننده ای رخ دهد. بعد از آن بازی با ورود  شخص شهردار به مشکلات تیم وضعیت کمی بهتر شد و تیم رفته رفته شرایط بهتری پیدا کرد و هم اکنون در مرحله دوم لیگ برتر بسکتبال حضور دارد.

فوتبال:

آلومینیوم اراک در این فصل کار را زیر نظر داوود مهابادی تحت مدیریت مجید آنجفی آغاز کرد. نتایج  ضعیف تیم از همان ابتدا و روند تلورانسی شدید تیم در طول فصل، فوتبال دوستان اراکی را از آینده تیم بسیار نگران کرد تا اینکه ابتدا داوود مهابادی جای خود را به مهدی پاشازاده چهره ای که دوستداران زیادی در اراک دارد داد و در ادامه با تغییرات مدیریتی در راس ایرالکو علی اکبر محمودی جای مجید آنجفی را گرفت. این تغییرات سبب شد به یکباره روند منفی حرکت تیم متوقف شود و حتی از آلومینیوم بعنوان یکی از مدعیان صعود یاد شود.

هم اکنون تیم فوتبال آلومینیوم اراک با ۴۰ امتیاز از ۲۸ بازی در میانه جدول قرار دارد.

دیگر تیم فوتبال استان مرکزی شهرداری اراک بود که فصل گذشته تحت حمایت مربی جوان و آینده دار حسین عبدی از لیگ سه به لیگ دو کشور صعود کرده بود و بدنبال درخشش در لیگ دسته دوم بود.

اما کم توجهی به این تیم و ایجاد مشکلات فراوان سبب شد این تیم خیلی زود از لیگ دو خداحافظی کند.

هندبال:

شاگردان نجیب و صبور ایرج رضایی باز هم لیگ برتر را با دست خالی شروع کردند و عملکرد خوبی هم در هفته های نخست داشتند ولی مشکلات شدید مالی سبب شد هپکو حتی از لیگ برتر نیز کناره گیری کند ولی ورود برخی مسئولین استان نهایتا تیم را مجاب کرد که در لیگ باقی بماند.

والیبال:

تیم والیبال شهرداری اراک که فصل پیش به لیگ برتر صعود کرده بود در اولین سال حضورش در لیگ برتر به هیچ وجه موفق نبود و با شکست های پیاپی به لیگ دسته اول سقوط کرد.

البته زمزمه‌هایی مبنی بر اخذ مجوز از فدراسیون  جهت حضور دوباره این تیم در لیگ برتر به گوش می رسد، اما اگر روند حرکت تیم مانند فصل پیش ادامه پیدا کند، کار تیم به سرانجامی نخواهد رسید. 

هاکی:

تیم هاکی شهرداری اراک که فصل پیش موفق شده بود مقام اول لیگ برتر را کسب کند در این فصل به نایب قهرمانی رضایت داد، البته مشکلات مالی بر روی عملکرد شاگردان ابوالفضل یوسفی بی تاثیر نبود.

سپک تاکرا:

افتخار آفرینان سپک تاکرا اراک که به مقامی جز اول فکر نمی کنند موفق شدند بار دیگر و اینبار در قزوین بر سکوی نخست بایستند. 

فوتسال:

تیم فوتسال شهرداری ساوه که فصل پیش به لیگ برتر صعود کرد موفق شد در انتهای فصل در رده هفتم رقابت های لیگ برتر قرار بگیرد و بار دیگر فوتسال ساوه را زنده کند.

سن ایچ، دیگر تیم ساوجی هم با حضوری درخشان در لیگ دسته اول به مرحله پلی آف لیگ راه یافته است و تنها چند قدم با حضور در لیگ برتر فاصله دارد.

کاراته:

کاراته استان مرکزی در سال های گذشته همواره به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی محسوب می شد و حتی فصل پیش در بخش آقایان قهرمان این رقابت ها شد. در هفته آخر رقابت های این فصل و در شرایطی که کاراته استان می توانست بار دیگر مقام قهرمانی خود را تکرار کند، بازیکنان اصلی تیم بدلیل عدم پرداخت مطالباتشان حاضر به انجام مسابقه نشدند و در نهایت به رده سوم بسنده کردند.

اسکواش:

اسکواش استان مرکزی سال ۹۵ سال پر فروغی را پشت سر گذاشت. حضور در لیگ برتر بانوان و قرار گرفتن در جمع مدعیان، همچنین حضور تیم آقایان در لیگ دسته اول و صعود به مرحله بعد از یک سو و برگزاری مسابقات بین المللی جام امیر کبیر از سوی دیگر سال ۹۵ را برای اسکواش استان مرکزی سالی خوب رقم زد.

والیبال نشسته:

تیم والیبال نشسته شهرداری اراک که فصل پیش به لیگ برتر صعرد کرد در این فصل توفیق چندانی را کسب نکرد.

بسکتبال با ویلچر:

تیم بسکتبال با ویلچر شهرداری اراک که در لیگ برتر حضور دارد موفق به کسب مقامی در این فصل نشد.

قایقرانی:

افتخارآفرینان قایقرانی استان مرکزی که فصل پیش حضوری موفق در لیگ برتر کاناپولو داشتند در این فصل بدلیل عدم حمایت مجبور به بازی در تیم های سایر استان ها شدند.

 کبدی:

تیم کبدی بانوان اراک در این فصل موفق شدند با درخشش خود و با حداقل امکانات به لیگ برتر صعود کنند.

همچنین در بخش آقایان، ورزشکاران و مربیان این رشته موفق شدند در اردوهای تیم ملی حضوری مستمر داشته باشند.

باستانی:

باستانی کاران استان مرکزی در آخرین مسابقاتی که برگزار شد موفق شدند در جایگاه چهارم قرار بگیرند.

در کنار نتایج بدست آمده عملکرد هیات های همچون اتومبیل رانی و موتورسواری، بوکس، بدمینتون، دارت، فوتبال روی میز‌ و کشتی به عنوان هیات های فعال و پرکار استان در سال گذشته علیرغم تمامی تنگناها قابل تقدیر است.

در مجموع باید گفت که همیشه حفظ قهرمانی و جایگاه همواره از کسب آن دشوارتر و مهمتر است و عملکرد ورزش استان در سال 95 نشان داد که مدیران ورزشی استان آنطور که باید و شاید قواعد بازی را در این حوزه فرا نگرفته اند.

تغییرات بدون برنامه  ریزی در راس اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی، عدم برنامه ریزی صحیح و استفاده حداکثری از منابع و مدیریت صحیح مالی توسط برخی باشگاه ها و بی میلی مسئولین استان در حمایت از مقوله ورزش به عنوان مهم ترین پدیده اجتماعی از جمله مهم ترین دلایل عدم نتیجه گیری ورزش استان در سال گذشته بود.

به طور کلی عملکرد ورزش استان در سال ۹۵ نسبت به سال قبلی آن افت بسیار محسوسی داشته است، بنابراین انتطار می رود که مسئولین  با یک برنامه ریزی منسجم، ‌استفاده از متخصصین و بهره برداری حداکثری از منابع کاری کنند که بار دیگر ورزش استان مرکزی در سطح کشور بدرخشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: