• شنبه ۱۲ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-285-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

نگاهی به جاذبه های گردشگری استان مرکزی/7/

خمین شهری از جنس تاریخ

شهرستان خمين در جنوبي ترين نقطه استان مرکزي قرار گرفته است. اين شهرستان از شمال به اراك، از شرق به محلات، از جنوب به گلپايگان (استان اصفهان) و از غرب به ازنا و اليگودرز(استان لرستان) محدود مي شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، وسعت خمين 2267 كيلومتر مربع است و محدوده شهرستان خمين امروزي در گذشته جزيي از ناحيه پهناور ولايت جبال(عراق عجم) بوده كه در طول تاريخ نام هاي گوناگوني به خود گرفته است و يونانيان به آن مديا مي گفتند .

منطقه جبال در متون اسلامي به نام هاي كوهستان، جبال، جبل، قهستان، قوهستان و بالاخره عراق عجم ناميده شده است. بعدها قسمت وسيعي از عراق عجم را تيمره نام نهادند. سپس تيمره به تيمره عليا و تيمره سفلي تقسيم شد كه تيمره عليا محدوده كنوني شهرستان خمين است.

از منابع چنين بر مي آيد كه شهرت تيمره و خمين پيش از اسلام و قرون اوليه اسلامي از دوره هاي بعد بيشتر بوده است. آخرين منابعي كه در آن از تيمره نام برده شده مربوط به قرن پنجم و هفتم هجري است؛ پس از آن تا چهارصد سال منابعي كه روشنگر وضعيت ناحيه باشد در دست نيست، ليكن در كتاب نزهة القلوب مربوط به قرن هشتم هجري از ويژگي هاي ناحيه فوق سخن به ميان آمده كه نشان مي دهد به احتمال زياد نام تيمره به كمره تبديل يافته و گلپايگاني ها آن را كمره مي خوانده اند.

نام خمين در منابع به صورت خمهين، خهبين و خماهين آمده است. براي اولين بار در كتاب تاريخ پادشاهان و پيامبران اثر حمزه اصفهاني به نام خمين اشاره شده است.

ناهمواري هاي شمال غربي خمين ادامه رشته كوه هاي زاگرس است. مهمترين كوه هاي آن بوجه و هفت سواران است. شهرستان خمين از خصوصيات اقليمي مختلف تأثير پذيرفته و داراي آب و هواي متغيري است به طوري كه آب و هواي معتدل كوهستاني در شمال غربي و آب و هواي نيمه بياباني در مركز و جنوب بر آن حاکم است، به همين خاطر خمين داراي زمستان سرد تا بسيار سرد و تابستان هاي معتدل تا گرم در نقاط مختلف است.

شهرستان خمين داراي دو شهر به نام هاي خمين و قورچي باشي، دو بخش و هفت دهستان است. جمعيت آن 118424نفر و از نظر تراكم بعد از اراك دومين شهرستان استان است. زبان و لهجه رايج در منطقه فارسي و در قسمت هاي جنوبي لري است و در تعدادي از روستاها به زبان تركي تكلم مي كنند .

گردشگری

از جمله گردشگاه‌های خمین می‌توان به تیمچه بازار خمین، مسجد جامع خمین و قلعه سالار محتشم، باغ شهابیه و امامزاده ریحان اشاره کرد. از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی تاریخی، مذهبی شهر خمین می‌توان به پارک جنگلی و کوه بوجه، عمارت کشاورز صدر (روستای جعفرآباد)، موزه مردم‌شناسی، شبستان مسجد جامع، بازار سرپوشیده، باغات گل، سنگ‌نگاره‌های تیمره، امامزاده خدیجه خاتون (روستای حشمتیه)، کبوتر خانه‌ها، حسینیه آقاخان، آسیاب آبی، محراب فضل و یحیی و بقاع امامزادگانی همچون امامزاده سلیمان و ابوالفتح (روستای دهنو)، محمد مالک اشتر (روستای گوشه محمد مالک)، آقا سید علی (روستای پشتکوه)، امامزاده ابوطالب، امامزاده اسماعیل، امامزاده عبدالعلی (روستای ریحان)، امامزاده عبداله (روستای گودرز)، امامزاده اهل ابن علی در کیلومتر ۲۰ اتوبان خمین-اراک (روستای امامزاده) غارهای انجدان، بقعه شاه قلندر و شاه قریب، کاروانسرای شاه عباسی و ... اشاره کرد.

شهر خمین زادگاه امام خمینی(ره) است. بیت قدیمی وی در این شهرستان واقع است. این بیت وسعت زیادی دارد و از چندین حیاط تشکیل شده است که از طریق حوض‌هایی به شکل دایره، قلب و مانند آن از همدیگر تفکیک می‌شوند، این عمارت در مرکز شهر و در کنار رودخانه قرار دارد.

شهری از جنس تاریخ، دستکند و سنگ نگاره

خمین از نظر دستکندها و شهرهای زیر زمینی در جایگاه ویژه ای است. تا کنون چند دستکند در روستاهای خمین کشف شده است که از جمله آنها می توان به دستکند تاریخی تهیق اشاره کرد.

سنگ‌نگاره‌های تیمره مربوط به 40 هزار سال قبل است، سنگ‌نگاره‌های روستای آشناخور و سنگ‌نگاره‌های جباده از دیگر جاذبه‌های تاریخی خمین است که اطلاع دقیقی از قدمت آن اعلام نشده است، اما قدمت بسیار بالایی دارند.

سنگ‌نگاره‌ها اکو موزه‌ها یا موزه‌هایی در دل طبیعت هستند و منطقه تیمره خمین از این دست اکو موزه‌هاست. این منطقه علاوه بر هوای خوب و چشم‌ انداز زیبا آثار کهن بسیاری دارد که در دنیا علاقمندان بسیاری داشته و برای افرادی که به رصد گذشته و تطبیق آثار در نقاط مختلف جهان علاقمند هستند، جذابیت ویژه‌ای دارد.

محمد ناصری‌ فرد پژوهشگر و مدرس دانشگاه در خصوص این میراث باستانی پیش از این به خبرنگار ایسنا گفته بود: منطقه تیمره از تقسیمات ایران باستان در دوره هخامنشیان است که دارای وسعتی در حدود 150 کیلومتر مربع و شامل تیمره سفلی و تیمره اولیاء بوده است و به نوعی سنگ‌ نگاره‌های این منطقه در مثلثی از استان لرستان، اصفهان و مرکزی جای گرفته است که بیشترین آنها نیز در خمین به ویژه در منطقه قیدو و مزاین کشف شده است.

این پژوهشگر ایران باستان در خصوص قدمت سنگ‌نگاره‌های جهان گفت: سنگ‌نگاره‌ها متعلق به دوران مختلف است که کهن‌ترین آنها به دوران پارینه‌ سنگی، میان‌ سنگی، نوسنگی و عصر فلز برمی‌گردد و شگفت‌انگیزتر اینکه برخی از سنگ‌نگاره‌ها ورای این دوران هستند و به عصر یخبندان تعلق دارند، مانند شیرهای تاسمانی و دندان خنجری و انسان‌هایی که دارای ظاهری متفاوت از انسان‌های امروزی‌اند.

ناصری‌ فرد با بیان اینکه خاستگاه اصلی انسان‌ها فلات ایران بوده است که چهل هزار سال قبل دست به مهاجرت زدند و به سمت اروپا حرکت کردند اضافه کرد: آثار، نقوش و سنگ‌نگاره‌هایی که در ایالات کالیفرنیا، نوادا، یوتا و همچنین کشور پرو کشف شده است با سنگ‌نگاره‌های ایران شباهت بسیار دارند و می‌توان گفت دلیل این شباهت مهاجرت انسان‌ها از فلات ایران به سایر نقاط دنیا بوده است که به خلق آثاری هم‌خوان و شبیه به هم منجر شده است.

نویسنده کتاب «موزه‌های سنگی، هنرهای صخره‌ای» کهن‌ترین خط فارسی با قدمت 2300 سال قبل از میلاد را متعلق به تیمره عنوان کرد و افزود: این خط در دره لوزدر خمین یافت شده است و امروز در کاخ نیاوران در معرض دید علاقمندان قرار داشته و خوشبختانه از خطرات احتمالی در امان است، اما باید در این راستا و برای حفاظت مابقی این آثار برنامه منطقی و سیستماتیکی داشت، چرا که در صورت نبود حفاظت، این سرمایه و سنگ‌نگاره‌ها از بین خواهد رفت و یا به سرقت می‌رود.

از 63 کتیبه خطی‌ کاخ نیاوران 21 مورد مربوط به تیمره است

وی با بیان اینکه از 63 کتیبه خطی‌ای که در کاخ نیاوران موجود است 21 مورد آن مربوط به تیمره است ادامه داد: بیشترین تعداد این آثار و سنگ‌ نگاره‌ها در تیمره خمین در 31 محوطه قرار دارد و بیشترین نقوش در این مناطق نقش بز کوهی است.

20 مسیر سنگ‌نگاره‌ای ثبت ملی شده است

در استان مرکزی هشت شهرستان دارای سنگ‌نگاره وجود دارد و یکی از این شهرستان‌ها خمین است که بیست مسیر از این سنگ‌ نگاره‌ها در آن ثبت ملی و اصالت یابی شده و روی این مسیرهای ثبت شده نظارت اعمال می‌شود.

به گزارش ایسنا، خمین بزرگان بسیاری را به کشور تقدیم کرده است که شاخص‌ترین آنها رهبر کبیر انقلاب امام‌خمینی(ره) است، از دیگر بزرگان و مشاهیر می‌توان به آیت‌الله پسندیده (برادر امام‌خمینی(ره)) حاج‌آقا مصطفی و حاج احمدآقا خمینی (فرزندان امام خمینی(ره)) سیدخلیل کمره‌ای (روحانی مبارز) و محمدعلی مردانی (شاعر) اشاره کرد.

دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون از جاذبه های طبیعی خمین است. لاله واژگون با توجه به شرایط اقلیمی، خاک و توپوگرافی عموما در اواخر فرودین‌ماه رویش خود را آغاز کرده و تا اردیبهشت‌ماه گل‌های خود را حفظ می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: