• سه شنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-387-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

نظامدوست عنوان کرد:

توانمندی جهاد دانشگاهی در کمک به تحقق شعار سال 96

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: جهاد دانشگاهی بواسطه برخورداری از ظرفیت های مختلف می‌تواند اقدامات موثری را در راستای کمک به تحقق شعار سال رقم زده و گام‌های اساسی در این زمینه بردارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید جعفر نظامدوست در آیین آغاز بکار سال جدید که با حضور اعضای جهاد دانشگاهی استان مرکزی در پردیس دانشگاهی این نهاد برگزار شد، با اشاره به سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری و نامگذاری سال جدید توسط ایشان تحت عنوان " اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید" اظهار کرد: اشاره مستقیم به موضوع اقتصاد و لزوم تحقق اقتصاد مقاومتی در نامگذاری سال‌های اخیر توسط مقام معظم رهبری نشانگر اهمیت این موضوع و ضرورت توجه همگانی به تحقق تغییرات مثبت و پایدار اقتصادی در کشور است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه اقتصادی اظهار کرد: اگر در حوزه اقتصاد با رکود مواجه باشیم در مابقی بخش‌ها نیز با رکود مواجه خواهیم شد.

نظامدوست ارتقای فرهنگی را نیازمند ارتقای اقتصادی دانست و افزود: پایه و اساس بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که جامعه را به سختی آزرده می‌کنند، مشکلات و معضلات اقتصادی است.

وی با بیان اینکه از جهاد دانشگاهی به عنوان یک مرکز دانشگاهی انتظار می‌رود که با توجه به ضرورت‌های نظام حرکت کرده و در مسیر تحقق نیازهای نظام قدم بردارد، افزود: این نهاد بواسطه فعالیت در حوزه‌های متعدد اعم از فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و اشتغال می‌تواند اقدامات موثری را در راستای کمک به تحقق شعار سال رقم زده و گام‌هایی اساسی را در این زمینه بردارد.

نظامدوست بر لزوم استفاده از فرصت های موجود در راستای توسعه اشتغال تاکید کرد و افزود: فرصت هایی همچون گردشگری از حوزه‌های مهم و کارآمد در زمینه اشتغال و درآمدزایی است و کشوری همچون ترکیه و برخی کشورهای همسایه به خوبی توانسته‌اند از این فرصت در راستای توسعه اقتصادی بهره ببرند.

وی اظهار کرد: زمینه‌های بسیاری در کشور وجود دارد که می‌توان از آنها برای تقویت اقتصاد استفاده کرد، این فرصت ها باید برای جامعه تبیین شود.

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات پیش رو نیز اشاره کرد و افزود: مهمترین شاخص در انتخابات مشارکت مردمی است.

وی با تاکید بر اینکه باید در راستای افزایش مشارکت مردمی و تحقق انتخاب اصلح تلاش کنیم، افزود: روشنگری در میان قشر دانشگاهی اقدام مهمی است که جهاد دانشگاهی می‌تواند در این راستا به انجام برساند.

نظامدوست همچنین به اتمام برنامه سه ساله توسعه جهاد دانشگاهی اشاره کرد و با بیان اینکه این برنامه در سال 95 پایان یافت، افزود: علیرغم وجود مشکلات مالی، در این مدت اقدامات قابل توجهی بویژه در حوزه عمرانی توسط این نهاد در استان مرکزی صورت گرفت.

وی با تاکید براینکه انتظارات از این نهاد بسیار بیشتر از اینهاست، افزود: جهاد دانشگاهی به بودجه دولت اتکا ندارد و انتظار می رود که جهادگران جهاد دانشگاهی با قدرت و قوت بیشتر فعالیت‌های خود را ادامه داده و توقعات مسئولان از این نهاد با تلاش و کوشش همه جانبه برآورده شود.

وی به تدوین برنامه ششم توسعه جهاد دانشگاهی اشاره کرد و افزود: این برنامه آینده جهاد دانشگاهی را رقم می زند و معاونان و مدیران باید به این برنامه به عنوان فرصتی برای تعریف زمینه های رشد و توسعه این نهاد در بخش های مختلف بنگرند.

نظامدوست خواستار توجه جهادگران به نوآوری و ابتکار در تدوین این برنامه پنج ساله شد و افزود: حیات جهاد دانشگاهی به توسعه و نوآوری گره خورده و نگاه انقباضی به این نهاد مانع فعالیت موثر و توسعه آن است. نگاهی به روند فعالیت این نهاد از گذشته تاکنون نشانگر توجه به نوآوری و دقت در نیازهای روز جامعه و تلاش در راستای رفع آنهاست. در این مسیر جهاد دانشگاهی استان مرکزی که فعالیت خود را در حوزه فرهنگی آغاز کرده بود به تدریج به حوزه‌های آموزش و پژوهش و اشتغال و در نهایت درمان ناباروری وارد شد که مرور این روند نشانگر حرکت این نهاد در مسیر توسعه و نوآوری است.

وی افزود: باید با حفظ وحدت و انسجام سازمانی و رعایت فضائل اخلاقی این نهاد را در راستای دستیابی به اهداف یاری کنیم. در این مسیر استفاده از تجربیات کارآمد و مثبت دیگر واحدهای جهاد دانشگاهی عامل مهمی در خلاقیت و نوآوری و در نهایت رشد و رونق این نهاد است.     

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی با تاکید بر اینکه محدودیتی در نوآوری در این نهاد وجود ندارد ولی باید در چارچوب کلی این نهاد حرکت کرده و به رشد و رونق جامعه کمک کنیم، افزود: توجه به نامگذاری سال جدید می تواند زمینه ساز تعریف ظرفیت های جدید و نوآورانه در جهاد دانشگاهی در راستای توسعه و پیشرفت باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: