• چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-685-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

رییس حوزه هنری استان مرکزی عنوان کرد:

خطر تولید آثار هنری متوسط بدنبال کوچ هنرمندان/تولید 417 اثر هنری در سال گذشته

رئیس حوزه هنری استان مرکزی عنوان کرد: مسئله ای که در استان مرکزی با آن مواجه هستیم اینست که هنرمندان بعد از ارتقا به سطح مطلوب، از استان کوچ می کنند و ما مجبوریم هنرمندان جدیدی را برای تولید آثار هنری در حوزه‌های مختلف تربیت کنیم و در فرایند این چرخه به گونه‌ای ادامه دارد که همیشه تولیدات استان به علت کوچ هنرمندان سطح بالا، با خطر سطح متوسط بودن روبرو هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رضا میرزایی در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی که در حوزه هنری استان مرکزی برگزار شد، گفت: یکی از اهداف حوزه هنری اینست که با زبان هنر، ارزشهای انقلاب اسلامی را تبیین و در جامعه ترویج کند، هدف دیگر این نهاد تربیت هنرمندان متعهد به ارزش های اسلامی در راستای دستیابی به تولید است، بنابراین این ارگان به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر نسبت به ارائه برنامه‌ریزی‌هایی در همین راستا اقدام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برای برنامه‌ریزی فعالیت فرهنگی، اقتضاعات زمانه و کیفیت فعالیت‌های هنری را باید مد نظر قرار داد، عنوان کرد: امروزه به واسطه گسترش تکنولوژی شاهد هستیم که عرضه محصولات فرهنگی در یک بازار و در عرصه رقابت جهانی انجام می‌شود، بنابراین  لازمه اثر‌بخشی و رقابت موفق در بازار جهانی ارائه آثار با کیفیت است که این مهم در دستور کار حوزه هنری است.

میرزایی اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌ امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در سال گذشته این اتفاق رخ داد که فعالیت‌های این ارگان از لحاظ کمیت کاهش یافت، اما از لحاظ کیفیت در سطح مطلوبی ارائه شد.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی با اشاره به اینکه این ارگان به منظور اثر بخشی هر چه بیشتر فعالیت‌های هنری، استمرار فعالیت فرهنگی را مورد توجه قرار داده است، عنوان کرد: به لحاظ تولیدی و تربیتی به دنبال شیوه‌های جدید تولید آثار هنری هستیم به عنوان مثال در حوزه گرافیک به موشن گرافیک روی آورده ایم.

وی یکی از رویکر‌دهای این مجموعه را تولید محتوا  و نشر آن در فضاهای مجازی با شاخص‌های مربوط به همان فضا به منظور استفاده بهینه عنوان کرد.

میرزایی ارزش های دفاع مقدس، خانواده، کودک و بیداری اسلامی را از جمله موضوعات انتخابی حوزه برای تولید آثار هنری عنوان کرد و گفت: در حوزه کودک و نوجوان نیز اقداماتی در حوزه هنری در حال انجام است که از جمله خروجی آنها، می‌توان به مجموعه شکرستان  اشاره کرد.

وی با اشاره به چابک بودن حوزه هنری تصریح کرد: با وجود اینکه حوزه هنری تنها یک دفتر مرکزی دارد، اما گستره فعالیت آن به صورت استانی است.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی گفت: در صورت داشتن رویکرد خودکفایی در تولید آثار هنری می‌توانیم به وضعیت مطلوبی دست‌ یابیم، در کشورهای پیشرفته در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند و از این طریق به درآمد مطلوبی دست یافتند.

وی عنوان کرد: مسئله ای که در استان مرکزی با آن مواجه هستیم اینست که هنرمندان بعد از ارتقا به سطح مطلوب، از استان کوچ می کنند و ما مجبوریم هنرمندان جدیدی را برای تولید آثار هنری در حوزه‌های مختلف تربیت کنیم و در فرایند این چرخه به گونه‌ای ادامه دارد که همیشه تولیدات استان به علت کوچ هنرمندان سطح بالا، با خطر سطح متوسط بودن روبرو هستند.

میرزایی با اشاره به اینکه نگاه فرهنگی و هنری به استان محدود است، عنوان کرد: هنرمندان از سر اجبار با ما همکاری نمی‌کنند و حوزه هنری با تمام هنرمندان شاخص به صورت مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط است.

میرزایی از جمله فعالیت‌های حوزه هنری در سال 95 را تولید 150 قطعه عکس، 110 پوستر، سه فیلم کوتاه، 29 نمایش، چهار عنوان کتاب، یک سرود، 60 عنوان شعر و 60 عنوان داستان عنوان کرد.

 وی در ادامه در خصوص کارگاه‌های آموزشی برگزار شده در سال 95 عنوان کرد: 45 کارگاه شعر، 45 کارگاه داستان، 38 کارگاه نمایش، 20 کارگاه فیلم‌نامه‌نویسی، 6 کارگاه تجسمی و 12 کارگاه عکس است، که در مجموع در 166 جلسه برگزار شده است. 

میرزایی با اشاره به اینکه مجموعا 14 نشست‌پژوهشی و تخصصی هنر با حضور اساتید کشوری برگزار شد، عنوان کرد: سه مورد در حوزه عکس، 6 مورد در حوزه نمایش، سه مورد در حوزه پوستر و دو مورد در حوزه مصاحبه تاریخ شفاهی بوده است.

وی در خصوص برگزاری همایش و جشنواره گفت: مجموعا 18 جشنواره برگزار شده که به تفکیک ششمین جشنواره شعر و داستان، ششمین همایش نقد آثار شعرای انقلاب، هفتمین جشنواره نمایش‌های کوتاه صحنه، 12 دوره عکسواره و سه دوره فصل گرافیک را شامل می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی تصریح کرد: با این اقدامات انجام شده در سال گذشته توانستیم جریان خوبی را در فعالیت‌های هنری ایجاد کنیم.

وی با توجه به اینکه حوزه هنری دستگاهی تولید محور است اظهار کرد: مجموعا 417 اثر در همه حوزه‌ها تولید شده است.

میرزایی خاطر‌نشان کرد: حجم تولید و حجم فعالیت‌ها نسبت به نیاز جامعه در حیطه اثر‌بخشی، تناسب خوبی ندارد و حوزه هنری با توجه به امکانات محدودی که در اختیار دارد سعی کرده ‌است که به تولید آثار هنری باکیفیت بپردازد، همکاری همه دستگاه‌های فرهنگی و حمایت‌های جدی از حوزه هنری باعث می‌شود که فاصله‌ای که اکنون با تولید مطلوب داریم کاسته شود.

وی عنوان کرد: هیچ حرفی ماندگار نیست مگر آنکه در قالب هنر بیان شود، در حال حاضر از ابزار هنر آنطور که شایسته است برای بیان مسائل و تولید آثار هنری استفاده نمی‌شود و شاهد ارائه ‌آثار در سطح پایین و اثر‌بخشی کم هستیم که قادر به جذب مخاطبان در سطح مطلوب نیستند.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی فعالیت‌های حوزه هنری را در هفته هنر انقلاب اسلامی که به مناسبت سالروز شهادت شهید آوینی، از تاریخ 19 تا 25 فرودین ماه به صورت رسمی اعلام شده است، به شرح زیر بیان کرد:

شنبه 19 فروردین‌ماه: اهدای بلیط فیلم سینمایی " ماجرای نیمروز" ویژه‌ اهالی فرهنگ و هنر، افتتاح نمایشگاه شهری آثار هنرمندان تجسمی استان مرکزی در سطح شهر اراک، افتتاح نمایشگاه منتخب عکسواره در استانداری، تجدید میثاق با شهدای دفاع مقدس و زیارت بقعه متبرکه سلطان احمد( جد اعلای مقام معظم رهبری) در روستای هزاوه و اجرای نمایش خیابانی در ایستگاه راه‌آهن.

یکشنبه 20 فروردین‌ماه: دیدار با خانواده معظم شهدا، کارگاه نقاشی خط علوی با حضور استاد سعید نقاشیان در نگار‌خانه شهید آوینی، افتتاح نمایشگاه عکس در ایستگاه راه‌آهن و اجرای نمایش خیابانی در مدارس.

دوشنبه 21 فروردین ماه: دیدار با خانواده معظم شهدا، اجرای نمایش خیابانی در دانشگاه اراک، کارگاه نقاشی خط علوی با حضور استاد سعید نقاشیان در نگارخانه شهید آوینی، عصر شعر علوی و دیدار هنرمندان با نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک و رونمایی از اثر تجسمی با موضوع امام علی(ع) در بیت امام جمعه اراک.

سه شنبه 22 فروردین‌ماه: انتشار پوستر (علی ای همای رحمت) به مناسبت ولادت امیر المونین حضرت علی‌(ع) در سطح استان مرکزی.

چهارشنبه 23 فروردین‌ماه: دیدار با خانواده معظم شهدا، افتتاح نمایشگاه عکس( منتخب عکسواره سال 95)در نگارخانه فرهنگسرای آئینه، اجرای نمایش خیابانی در مدارس و کارگاه عکاسی با موضوع مجموعه عکس توسط استاد دکتر مقیم نژاد در نگارخانه فرهنگسرای آئینه.

پنج‌شنبه 24 فروردین‌ماه: دیدار با ایثارگران و اجرای نمایش خیابانی در سالن راه‌آهن.

شنبه 26 فروردین‌ماه: اردوی هنرمندان شاعر و داستان نویس و بازدید از موزه دفاع مقدس همدان، نشست مشترک هنرمندان بخش ادبی استان مرکزی و استان همدان در همدان و اردوی سه روزه فرهنگی و هنری هنرمندان عکاس استان مرکزی در مازندران.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: