• پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-7084-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ----

انجام بیش از 30 هزار آزمایش مکانیک خاک در استان مرکزی

مدیر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان مرکزی گفت: در سال گذشته بیش از 30 هزار آزمایش فنی و مکانیک خاک در سطح استان انجام و بیش از دو هزار متر حفاری صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمد شجاعی در کنفرانس مطبوعاتی شورای حمل و نقل استان گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف آزمایشگاه مکانیک خاک کنترل کیفیت است. این آزمایشگاه تنها مرجع دولتی در حوزه کنترل کیفیت در پروژه‌های راه‌سازی، مسکن، فرودگاه و ... است و علاوه بر اینکه از سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور دارای تایید صلاحیت است از اداره کل استاندارد و سازمان ملی استاندارد کشور مجوز انجام آزمون و کالیبراسیون را دارد.

وی تصریح کرد: در سطح استان مرکزی چند شعبه آزمایشگاه مکانیک خاک وجود دارد که در اراک، ساوه، محلات، خمین، زرندیه و دلیجان مستقر هستند.

شجاعی گفت: با توجه به اینکه بخش کالیبراسیون و کنترل صلاحیت دستگاه‌ها از دغدغه‌های آزمایشگاه بوده، در سال گذشته بخشی از کالیبراسیون نیرو، جرم و دما در استان مرکزی عملیاتی شد و نیز به سایر متقاضیان ارائه خدمت شد.

مدیر آزمایشگاه مکانیک خاک گفت: در بخش بتن، تجهیزات آزمایشات کنترلی بتن خود تراکم را خریداری کردیم که اولین پروژه در ایستگاه راه آهن انجام شد.

وی افزود: بخش قیر و آسفالت را با هزینه 700 میلیون ریال تجهیز کردیم. امید است با همکاری‌ها بتوانیم تاسیسات بهتری جهت آسفالت‌های بهتر داشته باشیم.

وی تصریح کرد: آزمایشگاه در سه مرحله فعالیت مطالعاتی و آزمایشگاهی انجام می‌دهد که شامل فاز اول فاز سرنوشت ساز برای پروژه‌ها است که بر عمر و کیفیت آنها تاثیرگذار است. مطالعات در این مهم قبل از انجام یک پروژه موجب صرفه جویی در اقتصاد و نیز افزایش عمر پروژه‌ها می‌شود.

شجاعی با بیان اینکه کیفیت یک مرحله بالاتر از استاندارد است، ادامه داد: مرحله دوم نیز مرحله بهینه سازی است و آزمایشگاه در دوام پروژه‌ها تلاش می‌کند. یکی دیگر از مراحل شامل مرحله بعد از ساخت است که طی آن آزمایشات و مطالعاتی می‌شود تا جهت توسعه پروژه تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به اولویت‌های سال جاری اضافه کرد: راه‌اندازی سامانه فرآیندها و اطلاعات آزمایشگاهی و راه‌اندازی آزمایشگاه حفاظتی از اولویت‌های این مرکز است. همچنین سه سمینار علمی آموزشی در زمینه ژئو تکنیک، آسفالت‌های حفاظتی و بتن در استان برای دستگاه‌های اجرایی برگزار می کنیم.

وی افزود: قصد داریم در سال جاری واحدهای آزمایشگاهی شهرستانی در خنداب، کمیجان و تفرش را راه‌اندازی کنیم و دوره‌های آموزشی و آزمون تخصصی داشته باشیم.

شجاعی گفت: برگزاری 14 دوره آموزشی تخصصی برای پرسنل، ممیزی آزمایشگاه‌ها در سطح کشوری و آزمایشگاهی، ، بازدیدها و ...از برخی اقدامات در سال گذشته بودند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: