• پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-7184-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ----

در استان مرکزی؛

کاهش هفت درصدی جابجایی مسافر در ایام نوروز/افزایش 10درصدی تردد در محورها

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی گفت: در طول طرح نوروزی، 161 هزار نفر مسافر در استان مرکزی جابجا شدند که این رقم نسبت به نوروز سال 95 با کاهش هفت درصدی مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، بهرامی‌نیا در کنفرانس مطبوعاتی افزود: در سال گذشته بیش از دو میلیون و 782 هزار مسافر از مبدا استان جابجا شدند که به دلیل افزایش وسایل نقلیه شخصی این رقم نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است. این روند کاهش از پنج سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

بهرامی‌نیا افزود: به طور میانگین روزانه سه هزار و 72 سفر از استان انجام و به طور میانگین ماهانه یک میلیون و 400 هزار تن کالا حمل می‌شود که بیشترین آن در خرداد و اسفندماه اتفاق می‌افتد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی  ادامه داد: بیشترین تصادفات منجر به فوت امسال مربوط به سواری پژو و پراید بوده است.

بهرامی‌نیا خاطرنشان کرد: راهیان نور اعزام شده به مناطق عملیاتی جنوب کشور در نوروز امسال شامل 120 دستگاه اتوبوس و 5248 نفر مسافر بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان در ادامه گفت: از 25 اسفندماه 95 تا 15 فروردین ماه 96، 25 نفر در محورهای استان فوت شدند که بیشترین آن در محور نراق و ساوه بوئین زهرا است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 28 نفر فوت شدند، سه درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در طرح نوروزی امسال چهار شرکت امدادخودرو با 55 دستگاه روزانه به طور متوسط به 30 خودرو خدمات رسانی می‌کردند. در این ایام پلیس از 950 اتوبوس بازدید کرد که 58 تخلف کشف شد. عمده تخلفات مربوط به نداشتن کپسول آتشنشانی یا نقص اسناد حمل بود.

وی با اشاره به طرح نوروزی در راهداری استان تصریح کرد: حدود هفت هزار تن آسفالت سرد و گرم برای لکه گیری آسفالت استفاده شد. در حوزه ایمنی حدود دو هزار کیلومتر خط کشی در حوزه استحفاظی صورت گرفت، 1400 مترمربع علائم اطلاعاتی و 12هزار انواع تابلوهای راهنمایی رانندگی در استان نصب شد، 250 کیلومتر از روشنایی جاده‌ها بروزرسانی و چهار کیلومتر روشنایی جدید احداث شد، همچنین 24 کیلومتر حفاظ گاردریل تامین و پنج کیلومتر نیوجرسی جدید نصب شده است.

وی اظهار کرد: در سال 95، 131 کیلومتر روکش آسفالت، حدود 97 هزار مترمربع لکه‌گیری، حدود 75 هزار متر درزگیری در محورهای استان انجام شد و 208 کیلومتر اصلاح شیب شیروانی صورت گرفت.

بهرامی‌نیا گفت: در زیرساخت‌ها نیز امسال چهار مجتمع خدماتی به بهره‌برداری رسیده است و در مجموع تعداد مجتمع‌های خدماتی استان به 21 مجتمع می‌رسد.

وی تصریح کرد: پاسگاه پلیس راه دلیجان به سمت اصفهان با یک هکتار زمین تا پایان فروردین‌ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد. پایانه بار اراک، پارکینگ‌ها و برخی از ساختمان‌ها بهسازی شده و اعتبار امسال برای این مهم یک میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: سال گذشته در بخش حمل و نقل کالا بیش از 16.5 میلیون تن کالا از مبدا استان حمل شده که نسبت به مدت مشابه هشت درصد افزایش تناژ را شاهد شدیم. 17درصد از این رقم سهم فرآورده‌های نفتی بوده است و سپس بیشترین مقدار جابجایی کالا از استان را به ترتیب سیمان با 12درصد، نفت و کود با 6درصد، گازوئیل 6درصد، سنگ آهن پنج درصد و گاز مایع با چهار درصد به خود اختصاص داده‌اند.

بهرامی‌نیا با اشاره به اقدامات مدیریت راه‌ها گفت: 62 ترددشمار در محورهای استان فعال هستند که 6 دستگاه در سال 95 نصب شدند. همچنین 15 دستگاه دوربین تخلف شمار در سال گذشته نصب شدند که مجموعا به 26 دوربین تخلف شمار می‌رسد.

وی افزود: این تخلفات که به ثبت می‌رسند هم شامل سرعت لحظه‌ای و هم شامل سرعت متوسط است بدین معنا که تخلفات از جمله عدم رعایت فاصله طولی و حرکت در بین خطوط همه ثبت و تجمیع می‌شوند. دو دستگاه با سیستم WIM مجهز به دو دوربین ثبت تخلفات سرعت نیز تخلفات اضافه تناژ را ثبت می‌کند که در سال گذشته نصب شدند.

وی با اشاره به آمار تردد در سال گذشته در سطح استان گفت: سال گذشته 168 میلیون و 500 هزار تردد در سطح استان انجام شد که 3.1درصد از کل ترددهای کشور را شامل می‌شود. در ایام نوروز حدود 12 میلیون و 500 هزار تردد در استان انجام شد که نسبت به سال گذشته 10درصد افزایش تردد را شاهد بودیم.

بهرامی‌نیا افزود: در طول سال محور ساوه -بوئین زهرا با 45درصد و دلیجان – اصفهان با 47درصد پرترددتر از دیگر محورها هستند.

وی اضافه کرد: شلوغ‌ترین محورها در طول سال به ترتیب شامل آزادراه ساوه تهران، بروجرد اراک، ساوه سلفچگان و در نهایت اصفهان دلیجان است.  

بهرامی‌نیا با بیان اینکه بیش از 74 نقطه پرحادثه در استان شناسایی شده است، افزود: از این تعداد، رفع حادثه خیزی 32 نقطه باقیمانده که  رفع حادثه خیزی در 23 نقطه در دستور کار سال جاری اداره کل است و قبل از آن آشکارسازی نقاط را برای کاهش حادثه انجام داده‌ایم.

وی اضافه کرد: یکی از سه پروژه در حوزه راهداری شامل اصلاح نقاط پرحادثه و دو پروژه نیز مربوط به روکش محورهاست. رقم اعتبار برای نقاط پرحادثه 25 میلیارد تومان و برای پروژه روکش 230 کیلومتر محورها 50 میلیارد تومان است. اعتبارات مربوطه در مصوبات سفر هیات دولت به استان ابلاغ شده اما هنوز تخصیص داده نشده است.

وی تعداد ناوگان راهداری استان را برشمرد و خاطرنشان کرد: طی سه روز گذشته، 6 دستگاه سواریِ دو کابینه را به ناوگان راهداری استان اضافه کردیم که قیمت هرکدام از دستگاه‌ها 300 میلیون تومان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: