• چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-9184-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اعدام در ملاء عام، بازدارنده نیست

رییس انجمن آسیب‌های اجتماعی کشور تاکید کرد: اعدام در ملاء‌عام اثرات منفی برای اقشار مختلف به ویژه کودکان در پی دارد و خشونت را در جامعه گسترش می‌دهد.

کورش محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با تاکید بر این نکته که مجازاتی مانند اعدام در ملاء عام هدف مورد نظر در خصوص اصلاح جامعه را نمی‌تواند محقق کند، گفت: با بررسی سبقه تاریخی اعدام در ملاء عام این موضوع را بهتر می‌توان مورد ارزیابی قرار داد و کارآمد نبودن این اقدام در حوزه کمک به اصلاح جامعه بیشتر مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: برخی از اعدام‌ها در ملاء عام صورت می‌گیرد با این هدف که جرائم مرتبط کاهش پیدا کند، اما براساس بررسی های انجام شده در سال‌های گذشته مشخص می‌شود جرائم مرتبط با اعدام مانند قتل، تجاوز به عنف، برخی از جرائم مواد مخدر که حکم در ملاء عام در خصوص آنها اجرا شده است، نه تنها با اینکار کاهش نیافته اند که با افزایش این جرائم هم مواجه بوده‌ایم و این موضوع نشان می‌دهد اعدام در ملاء عام نمی‌تواند یک عمل بازدارنده باشد.

رییس انجمن آسیب‌های اجتماعی کشور عنوان کرد: این اقدام نمی‌تواند به عنوان عاملی بازدارنده برای افرادی باشد که ورود به جرم داشته‌اند و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم با یک اعدام در ملاء‌عام دیدگاه این افراد تغییر یابد و اعمال خود را متوقف کنند.

محمدی تاکید کرد: باید انگیزه افراد ریشه‌یابی شود، اعدام در ملاء‌عام بویژه در مناطق آسیب‌خیز نمی‌تواند یک نکته تربیتی محسوب شود.

وی با بیان اینکه اینکار ممکن است برای خانواده مقتول اثر مثبت داشته باشد و احساس آرامش کنند، اما در ایجاد امنیت و اصلاح رفتار در جامعه نمی‌تواند اثر مثبت و ماندگاری داشته باشد، اظهار کرد: در خصوص مباحث مجازات و تربیت و ارتباط این دو باید ویژگی های افراد و مخاطبین هم در نظر گرفته شود.

رییس انجمن آسیب‌های اجتماعی کشور ادامه داد: اعدام در ملاء عام در واقع اقدام تربیتی برای تمام جامعه است و زمان اجرای حکم اقشار مختلف شاهد این اتفاق هستند، این در صورتی است که همه جامعه نیاز به اصلاح ندارند.

محمدی بیان کرد: این موضوع سبب شکل‌گیری خشونت در افراد می‌شود و احتمال ارتکاب جرم حتی در افرادی که گرایشی به سمت این مسائل ندارند را تقویت می‌کند.

وی با تاکید بر این موضوع که غیر علنی بودن این اقدام به مراتب می‌تواند اثرات تربیتی بیشتری داشته باشد، عنوان کرد: اقشار متفاوت با سنین مختلف صحنه اعدام در ملاء عام را مشاهده می‌کنند.

رییس انجمن آسیب‌های اجتماعی کشور با تذکر این نکته که مشاهده اعدام خشونت یا ترس را در کودکان به وجود می‌آورد، عنوان کرد: این موضوع می‌تواند کودکان را در آینده مجاب به انجام خشونت‌های سنگین‌تری کند. باید توجه داشت کودک شاهد کشتن یک انسان است.

محمدی ادامه داد: این کودک در حالی شاهد این واقعه است که آگاهی از موازین شرعی و اتفاقات ایجادکننده این شرایط ندارد. او تنها کشتن یک انسان را می‌بیند و با فرد تحصیل‌کرده‌ای که از تمامی این مسائل مربوط به این مسئله آنهم بر اساس منطق آگاهی دارد کاملا متفاوت است و این موضوع برای کودک قابل هضم نیست. باید توجه داشته باشیم مشاهدات در شکل‌گیری شخصیت کودک بسیار اثرگذار است.

وی تاکید کرد: البته همان‌طور که گفته شد مشاهده چنین صحنه ای بر تمامی سنین و اقشار تاثیر منفی دارد و بهتر است در ملاء‌عام بویژه در مناطق آسیب‌خیز و مستعد انجام نشود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: