• پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-1887-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تاکید دری نجف آبادی بر اجرای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تاکید کرد: اجرای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری و توسعه اقتصاد خرد را باید در روستاها نیز شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، آیت الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در دیدار با وزیر اقتصاد و دارایی که در بیت نماینده ولی فقیه انجام شد، با بیان اینکه جمهوری اسلامی امانتی در دست ما مسئولان است، گفت: تورم و رکود دو بلا برای کشور هستند که باید این دو را به تعادل برسانیم. باید رونق تولید را جدی‌تر بگیریم چراکه هنوز با مشکلات فراوانی در این حوزه مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه باید در حوزه معوقات نیز اقدام موثر انجام شود، افزود: باید بررسی و نظارت شود که 150هزار میلیارد ریال معوقه رسمی در چه محلی صرف شده است. نظارت‌ها بر این حوزه باید جدی‌تر اجرایی شود.

دری نجف آبادی با بیان اینکه در اصل 44 متعهد به بیانات رهبری هستیم و ایشان فرمودند انقلابی در کشور ایجاد شود، افزود: این اصل به درستی اجرایی نشده و به بروز مشکلات و مسائل بسیاری در واحدهای تولیدی منجر شده و در نهایت مسائل امنیتی برای کشور ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات واحدهای تولید در بخش وام‌های سنگین بانکی اظهار کرد: شرکت هپکو اراک به مشکلات عدیده‌ای مبتلا شده و کارگران هپکو یک ماه هر روز در خیابان‌ها تجمع می‌کردند که با پیگیری‌های مسئولان استانی و کشوری به این مسئله رسیدگی شد.

امام جمعه اراک در ادامه با بیان اینکه با اقتصاد مقاومتی برخورد شعاری نکنیم و برنامه‌ریزی جدی برای اجرای آن داشته باشیم، گفت: سیستم های واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل فرسوده شده و کارمندان و پرسنل خسته هستند. در این واحدها فعالیت‌های تحقیقاتی و انتقال تکنولوژی و نوسازی صورت نمی‌گیرد و از سوی دیگر در برخی واحدها تعداد پرسنل گاهی دو تا سه برابر متعارف است که طبیعتا موجب کاهش بهره‌وری می‌شود.

وی تاکید کرد:  اقدامات دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی باید براساس اقدامات کارشناسی و همراه با تدبیر ویژه‌ باشد مخصوصا با توجه به شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی و توطئه‌های آمریکا هر روز ممکن است با یک مسئله جدید روبرو شویم.

امام جمعه اراک در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: ‌استان مرکزی دارای ظرفیت‌های ویژه‌ای است.

وی اضافه کرد: محلات دارای ظرفیت هایی همچون گل و سنگ و توریسم است و معادن این منطقه به راحتی می‌تواند سالانه 10 میلیون تن سنگ تولید کند.

دری نجف آبادی ادامه داد: پرورش ماهی های زینتی، زعفران کاری، تولید مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ، پسته، انار، کشمش و... در استان جایگاه بالایی دارد و سالانه برای استان درآمدزاست.

وی افزود: ‌استان مرکزی چهارمین استان صنعتی کشور است، اما واحدهای صنعتی آن مشکلات بسیاری دارند. با تلاش‌های مسئولان شرکت آذراب امروز می‌تواند بویلرسازی کند، اما در حال حاضر با ظرفیت پایین در حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه متاسفانه شرایط مربوط به واگذاری واحدهای صنعتی مورد توجه در اصل 44 ، به درستی اجرایی نشده است اظهار کرد: صنعت باید قدرت رقابت در عرصه جهانی داشته باشد تا اشتغال و صادرات چند برابر شود.

دری نجف آبادی گفت: شرکت هپکو اراک در سال 86، 280 میلیارد تومان ماشین آلات فروخت و یک شرکت دیگر 108هزار تن تولید داشت ولی امروز این رقم کاهش بسیاری پیدا کرده و حتی 20 هزار تن نیز نیست.

وی افزود: یکی از مشکلات حوزه اقتصاد این است که تمام مرزها باز است و بازارچه‌ها در مناطق آزاد کالاهای قاچاق را وارد کشور می‌کنند.

وی همچنین بر لزوم نظارت بر بانک‌ها و هزینه‌های ارزی تاکید کرد و افزود: اجرای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری و توسعه اقتصاد خرد را باید در روستاها نیز شاهد باشیم و تمامی توجهات به شهرها و صنایع بزرگ معطوف نشود، باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

دری نجف آبادی گفت: اروپایی‌ها مسئولیت اجتماعی برای بنگاه‌های اقتصادی تعریف کرده‌اند و یک کمیسیون نظارت بر دستگاه‌ها نظارت می‌کند، این مهم باید در دستگاه‌ها تصویب شود و اجرای حقوق بنگاه‌داری را شاهد باشیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: