• پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-5192-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ----

پاسخ استاندار مرکزی به تیتر یک رسانه:

کارنامه دولت از عوام فریبی خالی است

استاندار استان مركزي با بيان اينكه يكي از رسانه‌ها ترکیب "پر از خالي" را براي تخريب عملکرد دولت به كار برده است، گفت: بله كارنامه دولت پر از خالي است، خالي از دكل، خالي از بابك، از 40 درصد تورم، خالي از به تعطيلي كشيدن واحدهاي توليدي، خالی از اهانت به بزرگان كشور، خالی از استفاده كردن دين براي منافع و عوام فريبي، خالی از شوراندن كشورهاي ديگر علیه كشور، خالی از رمالي و هاله نور و ترويج خرافات، خالی از توزيع سيب زميني براي راي جمع كردن، خالی از قدم گذاشتن در راه ايران هراسي، خالی از بي‌توجهي به فرامين مقام معظم رهبري، بله كارنامه دولت از اين موارد خالي بود .

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، محمود زماني قمي در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي كه با حضور وزير اقتصاد و دارايي در استانداري استان مركزي برگزار شد با اشاره به فعالیت حدود سه هزار واحد صنعتي و كشاورزي اين استان گفت: استان مركزي به لحاظ تعداد و فعاليت صنايع بويژه صنايع بزرگ و مادر و صنايع فلزي شيميايي و بسياري خوشه هاي ديگر جايگاه مهمي در كشور دارد .

وي به تشكيل جلسه اقتصاد مقاومتي در ششم فروردين‌ماه سال جاري در يكي از شهرستان هاي استان اشاره كرد و افزود: كارخانه لوله ساوه در سال 94 با دو هزار كارگر در تعطيلي كامل به سر مي‌برد و تحصن و اعتصاب اين تعداد كارگر مشكلات سياسي و اجتماعي براي اين شهر ايجاد كرده بود كه با اقدامات انجام شده امروز اين كارخانه در حال فعاليت است و اولين جلسه اقتصاد مقاومتي در اين كارخانه برگزار شد .

استاندار مركزي ادامه داد: با تدبير فرماندار و همكاري دستگاه هاي مرتبط اقداماتي انجام شد كه امروز اين كارخانه با دو هزار كارگر با ظرفيت بالاي 80 درصد مشغول به فعاليت است و اين مهم را مديون سياست هاي درست دولت هستيم .

زماني قمي با تاكيد بر اين نكته كه نمي خواهم بگويم امروز همه چيز سفيد است، اما همه چيز سياه نيست، اظهار كرد: اقدامات موثري برای رفع مشكلات انجام شد. بسياري از واحدهاي ما سرنوشتي مشابه اين واحد صنعتي داشتند، بخشي از اين واحدها امروز شرايط بهتري دارند. در مجموع در استان مركزي به هزار و 66 واحد كوچك و متوسط 717 ميليارد تومان تسهيلات داده شده است .

وي بيان كرد: اواخر بهمن ماه سال گذشته زماني كه با سياست هاي انقباضي بانك ها مواجه شديم با بهره گيري از تجريبات ورود به اقتصاد خرد  و اشتغال خرد و بهره گيري از تجريبات كشورهاي هند، چين و مالزي ستاد اقتصاد مقاومتي استان را در 6 روستاي منتخب برگزار كرديم .

استاندار مركزي ادامه داد: در اين جلسه ها موانع كار و اشتغال در حوزه اشتغال خرد احصاء و ظرفيت هاي موجود مورد بررسي و بازشناسي قرار گرفت.

زماني قمي بيان كرد: 400 روستا براي امسال با بررسي ظرفيت ها و مزيت هاي موجود در هر روستا هدف گذاري شده اند. در صورتي كه در هر يك از اين روستاها براي حداقل 20 نفر اشتغال ايجاد شود در سال جاري در مجموع در اين تعداد روستا براي حدود هشت هزار نفر اشتغال ايجاد مي شود .

وي با ارائه گزارشي از دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در استان مركزي گفت: نرخ بيكاري استان در سال 92 برابر 10.4 بود و اين نرخ امروز 7.3 است .

استاندار مركزي تاكيد كرد: نرخ بيكاري و تورم بالا و سياست هاي غلط گذشته بی علت نبود و اصلاحات امروز و شرايط موجود هم بی علت نيست. بهبود شرايط را مديون سياست گذاري هاي درست دولت هستيم .

زماني قمي با اشاره به تراز مثبت صادرات و واردات استان ادامه داد: طبق آمار ارائه شده گمركات استان در سال 95 صادرات استان 730 ميليون دلار بوده است. نرخ هر كيلو صادرات استان 70 سنت است در صورتي كه متوسط كشور 35 سنت است. در استان مركزي با خام فروشي فاصله رضايت‌بخشی نگرفته‌ايم اما این رقم در استان مركزي نسبت به متوسط كشور شرايط بهتري دارد .

وي در ادامه در رابطه با مشكلات و مسائل احصاء شده در روستاها بر اساس بررسي هاي انجام شده عنوان كرد: عمدتا وثيقه هايي كه بانك ها از روستاييان طلب مي كنند در روستاها جوابگو نيست و روستاييان فقير و كم درآمد نمي توانند تسهيلات دريافت كنند و شرايط مربوط به ضامن نيز براي روستاييان قابل اجرا نيست .

استاندار استان مركزي ادامه داد: قوانين و مقررات بيشتر براي شهرها و اشتغال در شهرها شكل گرفته و تعريف شده است، اما در روستاها اين قوانين بايد براساس اقتضائات اشتغال روستايي تبیين و تدوين شود .

زماني قمي خواستار بررسي اين مشكلات و در نظر گرفتن برنامه اي براي دست يابي به اهداف در نظر گرفته شده در روستاها شد .

وي خواستار تعامل براي اتمام طرح هاي بالاي 60 درصد در حوزه صنعت و كشاورزي شد و افزود: اجرای طرح رونق توليد ادامه خواهد داشت و تاكيد به بانك ها بر ادامه اين مسير موثر خواهد بود .

استاندار مركزي عنوان كرد: اميدواريم كه با اعطاي تسهيلات بتوانيم 223 طرح نيمه تمام استان را تمام كنيم .

زماني قمي ادامه داد: اجراي اين طرح ها مي توانند 6 هزار نفر اشتغال ایجاد كند. از اين تعداد طرح 117 طرح مهمتر كه نياز به تسهيلات دارند شناسايي شده اند كه مبلغ تسهيلات مورد نياز آنها حدود 480 ميليارد تومان است. با اين اقدام بخش عمده اي از بيكاري بويژه در خمين و اراك كاهش مي يابد .

وي با تاكيد بر اين نكته كه تخريب با نقد تفاوت دارد و با اشاره به اقدامات موثر دولت در استان عنوان كرد: تخريب دولت توسط اشخاص و گروه هاي مختلف همچنين رسانه هايي كه از ابتدا به تخريب پرداخته اند، اقدام درستی نيست .

استاندار مركزي بيان كرد: اين روزها و اين هفته ها تخريب بيشتر شده و بايد بدانيم که نباید بزرگي خودمان را در تحقير ديگران به دست آوريم چراکه اين موضوع هيچ منفعتي براي مردم ندارد .

زماني قمي با بيان اينكه يكي از رسانه‌ها ترکیب "پر از خالي" را براي تخريب عملکرد دولت به كار برده است، گفت: بله كارنامه دولت پر از خالي است، خالي از دكل، خالي از بابك، از 40 درصد تورم، خالي از به تعطيلي كشيدن واحدهاي توليدي، خالی از اهانت به بزرگان كشور، خالی از استفاده كردن دين براي منافع و عوام فريبي، خالی از شوراندن كشورهاي ديگر علیه كشور، خالی از رمالي و هاله نور و ترويج خرافات، خالی از توزيع سيب زميني براي راي جمع كردن، خالی از قدم گذاشتن در راه ايران هراسي، خالی از بي‌توجهي به فرامين مقام معظم رهبري، بله كارنامه دولت از اين موارد خالي بود .

وي در رابطه با تعداد طرح هايي كه در سفر رياست جمهوري به استان مركزي به تصويب رسيد، گفت: طرح آندسازي شركت ايرالكو از جمله اين طرح هاست. مسائل زيست محيطي اين واحد صنعتي همواره مورد توجه مردم بوده است و در اين دولت خط سه و چهار آن از مدار خارج شد و اميدواريم خط پنج هم تا سه ماه آينده از مدار خارج شود .

استاندار مركزي ادامه داد: در سفر رياست جمهوري مصوب شد 50 ميلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملي و 125 ميليارد تومان از محل منابع داخلي بانك ملت براي طرح آندسازي اين كارخانه در نظر گرفته شود. با توجه به نياز اراك به انتقال اين بخش از كارخانه به خارج از محدوده شهري نياز است در خصوص اجراي اين مصوبه همكاري شود .

زماني قمي عنوان كرد: گفته اند به میزان 50 ميليارد تومان آمادگي تخصيص دارند که باید با تاكيد به بانك مذكور همان ميزان مقرر تخصيص داده شود .

وي با بيان اينكه شركت ذوب آهن امير كبير اراك نیز مورد ظلم و جفا واقع شده است، اظهار كرد: در خصوص اين واحد نيز نياز است كه تسهيلات مقرر شده پرداخت شود .

استاندار مركزي عنوان كرد: شركت سايناي دليجان براي تكميل زنجيره توليد به كوره ذوب سيليس نياز داشت كه قبل از تحريم اين مهم محقق نمي شد ولی بعد از توافق هسته اي اين مهم محقق شد و اميدواريم براي تحقق كامل اين موضوع همكاري لازم در نظر گرفته شود .

زماني قمي بين كرد: استقرار پالايشگاه پلاسماي خون ار جمله مهمترين برنامه هاي اين استان در بخش صنعت است و با توجه به اينكه در كشور و خاورميانه اين پالايشگاه را نداريم اميدواريم با شركت خارجي متقاضي اين امر همكاري لازم صورت گيرد .

وي عنوان كرد: استقرار شركت پتروشيمي الوند نياز به تسهيلات 200 ميليون يورويي دارد و جنب پالايشگاه شازند احداث مي شود و براي اين موضوع هم نياز به توجه و همكاري داريم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: