• پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-5292-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ----

کریمی عنوان کرد:

نیاز به استقرار تالار بورس در استان مرکزی

نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی  گفت: نیاز است که تالار بورس در استان مرکزی استقرار پیدا کند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی اکبر کریمی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که با حضور وزیر اقتصاد در اراک برگزار شد، افزود: استان مرکزی در حوزه GDP سهمی بالاتر از میزان جمعیتش دارد و این حجم GDP نشانگر ظرفیت های اقتصادی این استان است.

وی با بیان اینکه در GDP  کشور نیز بالاتر از دو درصد سهم داشته ایم، اظهار کرد: GDP استان مرکزی در سال83 تا 90 کمتر از میانگین کشوری بوده است.

وی تصریح کرد: GDP استان در سال 91 نسبت به سال 90 هفت درصد رشد منفی داشته ایم و این آمار نشان می دهد که باید برای تقویت و حمایت از تولید و اقتصاد در استان تلاش بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به سهم صنعت و معدن در تولید ارزش افزوده این بخش گفت: در سال 82 این سهم 6 درصد بوده و در سال 91 به 3.37 درصد کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: سهم صنعت و معدن استان در تولید ارزش افزوده این بخش در سطح کشور 2.51 درصد بوده که به 2.21 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به وضعیت درآمد استان گفت: از سال 84 تا 94  مبلغ درآمدهای استان 22 برابر شده است که نشان می دهد این استان ظرفیت خوبی برای جذب درآمد داشته است و فشار به فعالان اقتصادی موجب رشد آنها شده است.

به گفته وی، درآمدهای استان مرکزی در سال گذشته در بخش عملکرد 46.5 درصد رشد داشته و در مجلس شورای اسلامی در بودجه پیشنهادی رشد 30 درصدی درآمدهای استان پیش بینی شده است.

وی اظهار کرد: مشکلات فعالان اقتصادی استان مرکزی بسیار است و نیازمند مساعدت هستند. بدهی مالیاتی بسیاری از این فعالان اقتصادی تقسیط شده است، اما آنها بدلیل مشکلات مالی نتوانسته اند بدهی خود را پرداخت کنند.

وی خواستار تفویض اختیار به مدیریت استان در راستای تقسیط مجدد بدهی های این واحدها شد.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در نتیجه خصوصی سازی نادرست صنایع در سال های گذشته گفت: امید است با به سرانجام رسیدن موضوع شرکت هپکو و تغییر سهامدار این شرکت شاهد توسعه و رونق آن باشیم.

وی با اشاره به فعالیت گمرک اظهار کرد: بخش عمده فعالیت گمرک اراک در ارتباط با کارخانجات است. در این گمرک نیازمند توسعه محوطه و بارانداز هستیم که استاندار در خصوص تحویل زمین جهت این امر قول مساعد داده است.

وی با اشاره به ضرورت فعالیت های گمرکی در محلات به ظرفیت های این شهرستان در حوزه سنگ، گل و ... اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از مشکلات صنایع در خصوص مسائل بانکی است که باید رفع شود.

وی عدم تناسب نرخ سود بانکی با سود مورد انتظار فعالان صنعتی را غیر قابل پذیرش عنوان کرد و افزود: بسیاری از صنایع با مشکلات تامین مالی مواجه بوده و در عین حال که قرارداد بسته اند، در خصوص تامین سرمایه در گردش با مشکل مواجه هستند.

وی اظهار کرد: در سال های 93 و 94 در بانک های استان شاهد افزایش سپرده بانکی دولتی به میزان 28.7درصد بوده ایم ولی میزان اعطای تسهیلات پایین بوده است.

وی بر لزوم تقویت نظارت بر فرایند هزینه کرد اعتبارات دولتی و جلوگیری از سیاسی شدن مسائل اقتصادی تاکید کرد و افزود: باید فضایی منطقی بر این حوزه حاکم و مشکلات در چنین فضایی رفع شود. آنچه امروز مشاهده می شود وضعیت نامطلوب  اقتصادی است.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی با مشکلات جدی مواجهند افزود: اگر تصمیمات جدی، جسورانه و در عین حال مدبرانه برای رفع مشکلات این حوزه اتخاذ نشود فردا برای رفع مشکل دیر خواهد بود.

وی با اشاره به مشکل بیکاری کارگران و تعطیلی تعدادی از واحدهای تولیدی ابراز امیدواری کرد که  مصالح مردم، مشکلات بیکاری جوانان و فعالان اقتصادی در های و هوی انتخابات به فراموشی سپرده نشود.    انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: