• پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-1887-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

طیب‌نیا:

درآمد مالیاتی سال گذشته به 113 هزار میلیارد تومان رسید
مرحله اصلی تغییر مالکیت هپکو انجام شد

وزیر امور اقتصاد ی و دارایی گفت: در سال ۱۳۹۵ از مجموع ۲۸۰ هزار میلیارد تومان منابع و مصارف بودجه، حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان آن ناشی از درآمدهای مختلف مالیاتی بود .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی طیب‌نیا در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی در استانداری مرکزی افزود: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری با درک عمیق از مشکلات اقتصادی کشور طراحی و تدوین شده است و راه‌های اصولی برای مقابله با این مشکلات را در بر دارد و امروز به یک مبنای مشترک برای ایجاد یک فهم و عزم مشترک جهت حل مسائل اقتصاد کشور تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: شرایط سال 91 و 92 را بایستی محصول سه عامل مشکلات ساختاری از گذشته تا کنون، مشکل نفتی بودن اقتصاد و دولتی بودن اقتصاد بدانیم. این مشکلات عمدتا از اوایل دهه 50 با افزایش چشمگیر درآمدهای نفتی و استفاده ناصحیح از این درآمدها آغاز شد.

طیب‌نیا افزود: نفت و درآمدهای نفتی فی‌نفسه یک نعمت و موهبت الهی است و آنچه که درآمد نفتی را به جای نعمت به نقمت تبدیل می‌کند، تبدیل ناصحیح استفاده از این درآمدهاست.     

وی ادامه داد: به جای اینکه این درآمد که از محل فروش ثروت‌های خدادادی به دست می‌آید تبدیل به سرمایه مولد در بخش خصوصی شود، از مجرای تلفیق در بودجه دولت به ایجاد یک دولت بزرگ انجامیده که در فعالیت‌های اقتصادی از کارآمدی لازم نیز برخوردار نیست.

وی تاکید کرد: استفاده نادرست از درآمدهای نفتی منتج به یک ساختار اقتصادی شد که نتیجه آن رشد اقتصادی پایین، نوسانات شدید در رشد اقتصادی و سهم پایین بهره‌وری در رشد اقتصادی است و همزمان موجب بروز تورم‌های دو رقمی و بالا طی  چند دهه اخیر شده است.

وزیر اقتصاد بزرگترین مشکل اقتصاد ایران را در وابستگی به درآمدهای نفتی، شیوه نادرست استفاده از درآمدهای نفتی و دولت بزرگ دانست و گفت: خوشبختانه امروز یک اجماع عمومی در این خصوص به وجود آمده است.

وی افزود: قطعا می‌توان بهترین دوره در تاریخ اقتصاد معاصر ایران را دوران برنامه سوم توسعه دانست که تلاش موثری جهت بهبود و اصلاح رابطه بین دولت و نفت و اعمال سیاست‌های اقتصادی در کشور صورت گرفت که منتج به کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی کشور شد. در برنامه سوم متوسط رشد اقتصادی بالای 6درصد بود این در حالی است که در 37 سال گذشته متوسط رشد سه درصد بوده است و در هشت ساله منتهی به سال 92، علیرغم درآمدهای بسیار بالا رشد ما 2.2درصد بود.

طیب نیا بیان کرد: در دوره‌ای که بیش از 800 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و در دور‌ه‌ای که چندصد هزار میلیارد تومان از دارایی‌های دولت یعنی شرکت‌هایی که صورت‌های مالی مناسب داشتند فروخته شد و در بودجه دولت هزینه شد و در دوره‌ای که چندصد هزار میلیارد تومان بدهی برای دولت گذاشته شد، رشد اقتصادی 2.2درصد را قبل از بروز تحریم‌ها شاهد شدیم.

وی ادامه داد: حتی قبل از تحریم هم به رشد نزدیک به صفر رسیدیم و این بدان معناست که ثروت و درآمد و پول نیست که رشد و تولید را به همراه می‌آورد، بلکه شیوه صحیح و استفاده عاقلانه از این منابع مهم است.

طیب نیا گفت: در شرایطی که دیپلماسی خارجی کشور نشان می‌داد که در آینده نزدیک با مشکلات خارجی شدید مواجه می‌شویم و این دیپلماسی به ما می‌گفت که تحریم‌ها در پیش است، به جای پایدارسازی اقتصاد وابستگی اقتصادی کشور به نفت را افزایش دادیم. درآمدهای نفتی هم متاسفانه افزایش یافت و تصمیم گرفته شد که این درآمدهای سرشار مجددا در قالب بودجه دولت بر سر سفره مردم بیاید.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: وابستگی اقتصادی کشور به واردات افزایش پیدا کرد و واردات کشور از 70 و 80 میلیارد دلار هم گذشت.

وی ادامه داد: در مصرف و تولید کشور به واردات وابسته هستیم. حتی تولید بسیاری از کالاهای داخلی به خارج منتقل شد. با این سیاست‌های پولی، مالی و ارزی طبیعی است که وابستگی اقتصادی کشور به خارج افزایش یابد و در چنین شرایطی بود که تحریم‌ها بر ما تحمیل شد.

این مقام مسئول گفت: اگر ساختار و سیاست‌های غلط که وابستگی ما را افزایش داد، در کشور اتفاق نمی‌افتاد دشمنان ما طمع تحمیل تحریم و به خیال خود شکستن اراده ملت ایران را در ذهن خود بروز نمی‌دادند. دشمنان وقتی دیدند ایران در اوج وابستگی به نفت و اوج وابستگی به خارج است فکر کردند با تحمیل تحریم می‌توانند اراده مردم را در هم بشکنند.

وی افزود: گسترده‌ترین و وسیع‌ترین تحریم‌های شناخته شده علیه ایران در آنزمان صورت گرفت به خصوص اینکه با یک مکانیسم اجرایی بسیار کارآمد هم همراه شد و تمامی امکانات دور زدن تحریم‌ها را بر ما بستند.

طیب‌نیا بیان کرد: دولت یازدهم در شرایطی بر سر کار آمد که تحریم‌ها تحمیل شده بود و یک وفاق عمومی و جهانی علیه ایران حاصل شده بود. وقتی شورای امنیت ما را تحریم کرد حتی کشورهای دوست ما نیز مخالفت نکرده و از ما حمایت نکردند بلکه از تحریم‌ها حمایت کردند.

وزیر اقتصاد گفت: رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد، تورم بالای 40 درصد، تلاطم در بازار ارز و کاهش قدرت خرید پول ملی به یک سوم همه حاصل شرایط مذکور در کشور بود.

وی ادامه داد: مدتی است که برخی رسانه‌ها هجمه بی‌رحمانه‌ای را علیه دولت آغاز کرده‌اند، گویا پیش از این ما در شرایط گل و بلبل بودیم و حالا دچار مشکل شده‌ایم. باید دید دولت در چه شرایطی مدیریت کشور را تحویل گرفت.

طیب‌نیا گفت: کشور با مشکلات بسیاری روبرو بود که برخی از آنها را حتی نمی‌توانم به زبان آورم چراکه آثار سوئی خواهد داشت و ما خواهان عزت و  سربلندی کشور هستیم.

وی ادامه داد: برای قضاوت در مورد یک دولت باید محدودیت‌ها و شرایطی که با آن مواجه است را در ارزیابی خود دخیل کنید. در سال 84، تورم در حال نزول بود و یکی از بالاترین موارد رشد اقتصادی کشور را شاهد بودیم سیستم بانکی در وضعیت نسبتا قابل قبولی بود و رشد بهره‌وری برای اولین بار در تاریخ ایران برای چند سال متوالی مثبت شده بود، اما در سال 92 وضعیت چگونه بود؟

طیب‌نیا بیان کرد: در آن زمان اقتصاد به درآمد نفتی معتاد شده و تحریم‌ها هوشمندانه بر روی این موضوع متمرکز شدند. اینکه دولت توانست در سال 93 علیرغم ادامه تحریم، رشد تورم را نزولی کرده و رشد اقتصادی را مثبت کند این بدان معناست که می‌توان در مقابل بزرگترین تحریم‌های دنیا ایستاد و مقاومت کرد.

وزیر اقتصاد افزود: محافل بین المللی به صراحت می‌گویند که موفق‌ترین مدیریت را ایران با شرایط موجود داشته است. متاسفم از اینکه در داخل کشور به جای امیدبخشی به مردم و به جای اینکه بگوییم ایران توانمند است و می‌تواند در برابر گسترده‌ترین تحریم‌های تاریخ ایستادگی کند، مرتبا دلسردی را به مردم القا می کنیم و دولت و نظام را ناکارآمد نشان می‌دهیم.  

وی تصریح کرد: هر کشوری به جای ایران بود در برابر این تحریم‌ها تسلیم شده بود. از نیمه دوم سال 93، قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرد، آیا این برآیند کاهش طبیعی بود یا بنا به دلایل سیاسی و توسط کشورهای منطقه همچون عربستان بر ما تحمیل شد؟

طیب نیا اضافه کرد: تحریم ضربه سنگینی بود، کشورهایی که در تحریم نبودند شاهد کاهش قیمت نفت شدند. در عربستان و قطر چند صد میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را برداشت کردند. در روسیه تورم دو برابر شد و...

وی با بیان اینکه سال 94 سال سختی از حیث اقتصادی بود، افزود: همیشه با کاهش قیمت نفت، تورم افزایش یافته است، اما برای اولین بار در ایران با کاهش قیمت نفت روند نزولی تورم ادامه یافت و آثار ناشی از شوک تحریم را به حداقل رساندیم البته نقش اصلی را مردم صبور و بردبار ایفا کردند.

طیب‌نیا اظهار کرد: با اطمینان می‌گویم اگر این موفقیت حاصل نمی‌شد در حوزه مذاکرات نیز نتیجه‌ای را شاهد نمی‌شدیم. دشمن با دیدن مقاوم سازی اقتصاد ایران فهمید که حربه‌هایش بی اثر است.

وی تصریح کرد: ترکیب رشد و تورم سال 92 در تاریخ ایران بی‌سابقه و نمونه است و سال 94 و 95 نیز از حیث تک رقمی شدن تورم و رشد مثبت اقتصادی یک سال نمونه است. طبق آمارها این رشد به بالای 11 درصد رسیده است گرچه بخشی از این رشد به دلیل افزایش قیمت و درآمد نفتی است. اگر فضای سیاسی و مناسبات بین‌المللی نبود قادر به دستیابی به این موفقیت نبودیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امروز در همه بخش‌های اقتصادی بجز بخش ساختمان رشد مثبت را شاهد هستیم. باید در حوزه تولید حتما به سمت صادرات و توسعه بازار گام برداریم تا شاهد موفقیت بیشتر در این زمینه باشیم.

وی در ادامه گفت: از سال 94 به مدت دو سال متوالی، تراز تجاری غیرنفتی کشور مثبت شده است یعنی از طریق صادرات غیرنفتی و بدون وابستگی به نفت قادریم نیازهای وارداتی کشور را تامین کنیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: مادامی که نفت خام و مواد معدنی خام صادر کنیم در وضعیت مناسبی نیستیم. اینکه تراز تجاری غیرنفتی بازار دارد علامت مثبتی است.

وزیر اقتصاد گفت: حوزه دوم از وابستگی مربوط به بودجه دولت و وابستگی به نفت در بودجه دولت است. زمانی سهم نفت در بودجه دولت به 80 درصد هم می‌رسید، در حالی که   در سال ۱۳۹۵ از مجموع ۲۸۰ هزار میلیارد تومان منابع و مصارف بودجه، حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان آن ناشی از درآمدهای مختلف مالیاتی بود .

طیب‌نیا ادامه داد: یکی از مشکلات در سیستم مالیاتی این است که نمی‌توانسته برای دولت درآمد کافی ایجاد کند. سیستم مالیاتی هنوز نتوانسته نظام عادلانه و کارآمد را مستقر کند که براساس اطلاعات از مردم مالیات دریافت کند، گرچه در این زمینه وضعیت بهتر شده است.

وی افزود: طرح جامع مالیاتی در سازمان امور مالیاتی در دست اجراست که گام‌های موثری در این راه برداشته شده است. هدف نهایی از اجرای این سیستم که به مراحل نهایی نزدیک شده دریافت مالیات براساس کسب اطلاعات کافی از وضعیت مودیان، قطع تعاملات ناسالم و وصول مالیات براساس درآمدهای واقعی است. این اتفاق مانع فرار مالیاتی می‌شود.

طیب نیا گفت: به سازمان مالیاتی گفته شده که هدف ما در وزارت اقتصاد کمک به توان تولیدی است. دلیل دریافت مالیات این است که وابستگی به نفت را برای رشد اقتصادی مضر می‌دانیم بنابراین سیستم مالیاتی باید در خدمت تولید کشور باشد.

وی افزود:‌ در سال گذشته اصلاحات خوبی در سازمان مالیاتی انجام شد و مسائل مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اکنون نسبت به مشکلات کشور یک نوع اشتراک نظر داریم.

طیب‌نیا بیان کرد: دنبال راه حل عملی و تولید اشتغال و سرمایه‌گذاری و بهبود کسب و کار هستیم. انتقاد کردن آسان است اما داشتن یک برنامه عملیاتی اقدام سختی است و ما دنبال یک برنامه عملیاتی هستیم.

وی با بیان اینکه وابستگی بودجه دولت به نفت کاهش یافته افزود: در شاخص های عمده، وضعیت کشور در عرصه بین المللی بهتر شده است. در شاخص سهولت کسب و کار، شفافیت و ادراک اقتصادی، نوآوری، و کارآمدی و توسعه به ترتیب؛ 32، 12، 35، 15 رتبه بهبود وضعیت حاصل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: اگر به جای تقابل و منازعات سیاسی بی حاصل همه تلاش خود را همسو کنیم قطعا به شرایط بهتری خواهیم رسید.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: توافق با سازمان تامین اجتماعی در حضور وزیر کار در جلسه ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی تاکید شده است. این مهم در حال پیگیری است و توافقات حتما باید اجرایی شود. به واحدهای تولیدی مشکل‌دار خاص نیز کمک خواهد شد و مشکلات باغات انار رسیدگی می شود.

وی افزود: با تشکیل دو کارگروه در استان مرکزی مسائل مربوطه باید مطرح و حل و فصل شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: در سیستمی که دولت از محل مالیات تامین مالی می‌شود، باید پاسخگو باشد و باید مشارکت مردم در امور را پذیرفت، در عین حال دولت باید مراقب باشد که بخش خصوصی سرما نخورد.

طیب نیا اظهار کرد: وظیفه خود می‌دانیم که مشکلات اقتصادی استان پیگیری شود.

وی با بیان اینکه دیروز مرحله اصلی تغییر مالکیت هپکو انجام شد، افزود: استان مرکزی یکی از کانون‌های اصلی توسعه اقتصاد کشور است و یقینا یکی از عناصر اصلی مقاومت اقتصادی، گسترش تولیدات صنعتی اشتغالزا و صادرات گراست که استان مرکزی از این حیث یکی از برجسته‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود.

طیب‌نیا ادامه داد: امید است استان مرکزی با گذشته تاریخی و پشتوانه صنعتی و علمی ارزشمند خود همانند سایر حوزه‌های کشور نقش مهم تاریخی خود را در رشد کشور ایفا کند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه مقاوم سازی اقتصاد ایران امروز به یک محور مهم و مشترک برای همگرایی ارکان مختلف کشور و اقتصاد کشور تبدیل شده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: