• شنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-11384-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ----

ضرورت نگرش تخصصی در اجرای طرح های اجتماعی

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بر لزوم بهره‌گیری از نظرات کارشناسی در بررسی ابعاد اجتماعی موضوعات جریان در اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها تاکید کرد و عدم توجه به این موضوع را یک خلاء بزرگ توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، بهروز رفیعی در همایش استانی تجلیل از مددکاران اجتماعی، گفت: در سال‌های گذشته بهزيستی تنها در قالب يك سازمان حمايتی و ارائه دهنده كمك‌های مالی به مددجو، تلقی می‌شد و به این دلیل به جنبه‌های کارشناسی در حد مطلوب پرداخته نمی‌شد.

وی بیان کرد: تبعات این نگرش را در طرحی مانند مسکن مهر می‌توان مشاهده کرد که به دلیل نبود نگاه کارشناسی این طرح تبعات بسیاری به لحاظ اجتماعی به همراه داشت.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تاکید کرد: طرح‌های اجرايی بايد با نظر كارشناسان و با توجه به زيرساخت‌ها با هدف توانمندسازی مددجويان انجام پذیرد و این موضعی است که در طرح‌های مسكن مهر ناديده گرفته شد و اين عملكرد ضعيف تبعات اجتماعی به دولت يازدهم تحميل كرد و دولت چهار سال مشغول آواربرداری از تخريب‌های صورت گرفته در كشور بود.

رفیعی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید اقدامات پیشگیرانه را بر اقدامات عملی ارجح دانست، عنوان کرد: در اين راستا غربالگری ژنتيك و طرح ملی کنترل و كاهش طلاق مورد پیگیری قرار گرفت. همچنين در مباحث فرهنگی و پيشگيری اعتياد اعتبارات افزایش یافت و تمركز كار بر نقاط آموزش‌پذير قرار گرفت .

وی بیان کرد: با توجه به تدابير دولت يازدهم و اقدامات صورت گرفته، استان مركزی با كاهش 5.7 درصد نرخ طلاق در جايگاه چهاردهم كشور قرار دارد. همچنین با بررسی محوریت علت‌های فرهنگی و اجتماعی بروز طلاق برای کاهش این نرخ تلاش می‌کنیم.  

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی ادامه داد:  یکی از اقدامات بهزیستی تعامل با خانواده‌های درگیر با آسیب‌های اجتماعی و فرزندان این خانواده‌هاست تا با بررسی وضعیت خانواده کودکان از تهدید این آسیب‌ها فاصله بگیرند.

رفیعی افزود: راه‌اندازی 150 اورژانس اجتماعی در کشور که دو اورژانس نیز در استان مرکزی راه اندازی می‌شود از جمله برنامه‌های بهزیستی است که در آینده‌ای نزدیک محقق می‌شود.

وی در خصوص برنامه‌های این سازمان در سال 96 گفت: بسته تلفیقی از خدمات اجتماعی، سلامت روان و توانبخشی مبتنی بر جامعه ابلاغ شده است که توسط پایگاه‌های مستقر در مناطق و سکونت گاه‌های غیر رسمی انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی واگذاری مددکاری شبه خانواده به بخش خصوصی و توجه به سلامت اجتماعی با مسئولیت بهزیستی را از دیگر برنامه‌های سال 96 عنوان کرد و افزود: که این برنامه با محوریت مددکاران اجتماعی انجام می‌گیرد .

به گزارش ایسنا، رئيس انجمن مددكاري استان مركزي نیز با شاره به شروع به کار انجمن از سال 91 گفت: اعضای پيوسته انجمن متخصصان مددكاری هستند كه به صورت اكادميك اين تخصص را دنبال كرده‌اند و اعضای وابسته نيز متخصصين رشته‌های مشاوره و روانشناسی و رشته‌های مرتبط هستند و تلاش داريم در بخش مددكاری با شناسایی متخصصین انسجامی بيشتر در انجمن محقق شود .

محمد علی الله دادی افزود: با بيان اينكه مددكاران اجتماعی در ساختار استخدامی كشور هنوز جايگاه لازم را ندارند و تلاش داريم در تعامل ادارات به مددكاری به عنوان يك تخصص نگاه شود، تاکید کرد: اين امر منوط به تغيير نگرش به جامعه نسبت به مددکاری است.

وي با اشاره به شعار روزجهاني مددكاري" توسعه اجتماعي و ثبات زيست محيطي" ادامه داد: انجمن مددكاری استان هر ساله همسو با شعار جهانی روز مددكاری با توجه به نيازهای موجود شعارها و اهداف كاری خود را تعيين مي‌كند و انجمن با توجه به گزارش‌های حوزه اجتماعی و حساسيت‌های موجود در امر آسيب‌های اجتماعی شعار مددكاری اجتماعی و مدارای اجتماعی تعيين شده است.

رئيس انجمن مددكاري استان مركزي گفت: با توجه به آمار بالاي خشونت‌های خانوادگی، درگيری‌های قومی، نزاع و ... كه آسيب‌های بسياری به همراه دارد تلاش داريم نقش خود را در كاهش خشونت و نزاع ايفا كنيم.

وی ادامه داد: برای این منظور بحث مدارای اجتماعی مورد توجه قرار گرفت كه با حساس سازی جامعه كيفيت عملكرد، رفتار و سلامت جامعه محقق می‌شود .

رییس انجمن مددکاری استان مرکزی مددكاران را مهندسان سلامت اجتماعی توصیف کرد و افزود: مددکاران نقش مهمی در ترويج مدارای اجتماعی دارند و به طور قطع این موضوع ترويج مهربانی و سالم سازی فضای اجتماعی را در پی خواهد داشت و با تحقق مدارای اجتماعی شاهد پايه گذاری دموكراسي در جامعه خواهیم بود.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: