• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-12984-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

دورهمی کتابخوانی، باهم بودن به بهترین نحو ممکن

دوستداران فرهنگ و کتابخوانی در اولین دورهمی کتاب‌خوانی سال 96 که به همت موسسه مردم نهاد ترنم سرزندگی پایدار برگزار می‌شود، گرد هم جمع آمدند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، برنامه دورهمی کتابخوانی که در نوع خود برای اولین بار در کشور توسط این موسسه مردم نهاد پایه‌گذاری و بیش از یک سال است در اراک برگزار می‌شود، دورهمی صمیمی با حضور افراد از اقشار مخلف است که به موضوع کتاب‌های مختلف می‌پردازد.

این دوره از برنامه در دفتر هفته‌نامه سماع قلم برگزار شد، حدود 40 نفر نفر از اقشار مختلف از جمله اساتید و نویسندگان، معلمان، علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در سنین مختلف در این دورهمی کتابخوانی شرکت کردند و در فضایی صمیمی به شعر خوانی و معرفی کتاب پرداختند.

احمدرضا قدسی مدیر عامل موسسه مردم نهاد ترنم سرزندگی پایدار در حاشیه این برنامه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص این برنامه گفت: مردم امروز به دلیل مشغله‌های متعدد زمان محدودی را برای استراحت در نظر می‌گیرند و این فرصت‌ها غالبا صرف تفریح یا بهتر بگویم وقت‌گذرانی‌های انفرادی می‌شود و در نهایت شاید برخی از اوقات جمع بسیار کوچکی که شامل خانواده درجه اول یا دو دوست می‌شود را نیز شامل شود.

این روانشناس مثبت‌نگر بیان کرد: در کنار این موضوع تقریبا تمامی افراد جامعه طی روز با کلماتی که معنای شکایت از تنهایی یا تمایل به باهم بودن دارد را به صورت مکرر می شنوند یا می گویند و این موضوع نشان می‌دهد یک خلاء با هم بودم یا به اصطلاح دورهمی در جامعه وجود دارد.  

وی ادامه داد: از طرفی گزینه مناسبی هم برای یک دورهمی مفید تعریف نشده و مکان‌های تفریحی نیز شاید همیشه مورد قبول و سلیقه افراد مختلف نباشد.

این فعال اجتماعی عنوان کرد: همه این موارد باعث و بهانه تولد دورهمی کتاب‌خوانی شد. در واقع دورهمی کتابخوانی بهانه‌ای برای یک باهم بودن و استفاده از این باهم بودن به بهترین نحو ممکن است.

قدسی با بیان اینکه تا به حال برنامه‌های کتابخوانی متعددی در محیط‌های مختلف مانند کتابخانه‌ها برگزار شده و تاکید بر این نکته این نوع برنامه‌ها اغلب برای افراد فعال در این حوزه جذابیت داشته است، افزود: در برنامه دورهمی کتابخوانی سعی شده که به صورتی برنامه را تعریف کنیم که برای تمامی سنین و اقشار جذاب باشد.

وی ادامه داد: در واقع محتوای این برنامه به نوعی صحبت کردن افراد از موضوع کتاب مورد علاقه‌یشان است، گویی یک زندگی، ایده، تفکر، داستان یا بینش به فراخور موضوع کتاب به زبانی ساده نقل می‌شود و در واقع یک جمع بهانه‌ای برای یک دیدار و شروع ارتباط و صحبت‌کردن دارند.

این روانشناس مثبت نگر افزود: همان‌طور که روزهای ابتدایی دورهمی با یک جمع چهار یا پنج نفره شروع شد و امروز این جمع حدود 40 نفر شده‌اند افرادی که در این برنامه شرکت می‌کنند نیز امروز با تعداد بیشتری از افراد آشنا شده‌اند و این ارتباط می‌تواند به کاهش تنش ناشی از زندگی امروز کمک کند.

قدسی با انتقاد از عدم همکاری ارگان‌های مرتبط با اینگونه اقدامات عنوان کرد: با توجه به اینکه مسئولین مرتبط کتابخوانی یکی از نیازهای روز جامعه را کتابخوانی عنوان می‌کنند و افزایش سرانه مطالعه کتاب را از دغدغه‌های مهم می‌دانند، حداقل امیدوار بودیم از این اقدام فرهنگی استقبال شود که دورهمی در سطح گسترده‌تری برگزار شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این برنامه شمس نویسنده کتاب"عزیز خان" به صحبت در خصوص این کتاب پرداخت. به گفته این نویسنده کتاب مربوط به زندگی فردی به نام عزیزخان است که به صورت رمان نوشته شده و  بعد از مرگ این شخص به چاپ رسیده است.

این کتاب برگرفته از زندگی "عزیز خان" است، عزیز خان خان‌زاده‌ای است که مورد ظلم پدر قرار می‌گیرد و زندگی پرفرازونشیبی را سپری می‌کند، در سن 10 سالگی به اصرار پدر خود داماد می‌شود و ماجراهای بسیاری را تجربه می‌کند.

بعد از روایت ماجرای این رمان سایر اعضای شرکت کننده در خصوص زندگی شخصیت داستان، نحوه زندگی امروز و حوادثی که در تاریخ شاهد آن بوده‌ایم و تجربه‌های شخصی و البته ساختار نگارشی و مفهومی این رمان به گفتگو پرداختند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: