• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-6092-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

دری نجف آبادی عنوان کرد:

توانایی استان مرکزی در صادرات دو تا سه میلیارد دلاری محصولات غیر نفتی/بنیاد مسکن الگوی اجرای معماری اسلامی باشد

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: استان مرکزی به تنهایی قادر است دو تا سه میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشد .  

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی در دیدار با مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی، با ‌اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، عنوان کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پکیجی است که در 24 سرفصل تبیین شده است و در هر سر‌فصل موضوعات مهم اقتصادی در نظر گرفته شده است .

وی ادامه داد: قطعا اگر بخواهیم به چشم‌انداز 20 ساله در سال 1404 برسیم، باید به صورت جدی بر اقتصاد درونی و صادرات غیر نفتی توجه کنیم و با مدیریت درست از ظرفیت‌ها موجود بهره‌برداری کنیم .

دری‌نجف‌آبادی در خصوص صادرات غیر نفتی در شهرستان محلات عنوان کرد: این شهرستان سالی 10 میلیون تن مجوز برداشت سنگ دارد، در صورت برداشت صحیح معادن در این شهرستان می‌توان از خاک‌سنگ حاصل از برداشت نیز بدرستی استفاده کرد و با تبدیل آن به فرآوده جدید و بازاریابی درست در این زمینه گامی مثبت برداشت. پرورش گل، جهانگردی و آب‌گرم از دیگر ظرفیت‌های این شهرستان قلمداد می شود .

وی تولید پسته و انار و فرآوده‌های انار را دیگر زمینه برای توسعه صادرات غیرنفتی استان برشمرد و اظهار کرد: در خصوص صادرات غیر نفتی می توان در صورت بازاریابی حتی به صدور مهندسی خدمات روی آورد که در این زمینه با توجه به وجود ظرفیت‌های حوزه ساخت و ساز گستره در عراق، می‌توان به صورت بهینه در این زمینه اقدامات موثری را به انجام رساند .

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بنابراین تحقق اقتصاد مقاومتی باید برای همه مسئولان جدی باشد و بنیاد مسکن و وزارت‌مسکن هم باید در این خصوص تدبیر کنند که چه اقدامی می‌توانند در این راستا انجام دهند .

وی با تاکید بر اجرای طرح‌های هادی و تفصیلی روستاها و بازسازی بافت‌های فرسوده، عنوان کرد: بافت‌های فرسوده چهره و منظره روستاها را خراب کرده است، در این مورد تاکنون درست عمل نکرده‌ایم و از برنامه‌های پیش‌بینی شده عقب هستیم، باید به این برنامه‌ها جهت دهیم.

دری نجف‌آبادی با تاکید بر تجمیع روستاها عنوان کرد: در صورتی که افراد به تجمیع روستاها ترغیب شوند  امکانات بیشتری به‌ آنها اختصاص داده می‌شود و این در حالی است که با تخصیص امکانات و ارائه خدمات در روستا‌ها و به وجود آمدن بستر‌های مناسب زندگی در روستاها زمینه مناسبی برای اقامت در روستاها فراهم می‌شود و از  حاشیه‌نشینی و مهاجرت آنها به شهر جلوگیری می‌شود .

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور 11 میلیون نفر در مناطق حاشیه‌نشین اقامت دارند، عنوان کرد: در شهرها مناطق حاشیه‌نشین، بافت فرسوده و بهبود شرایط برای معلولین مورد توجه قرار گیرد .

نماینده ولی فقیه عنوان کرد: اجرای نقشه‌های جامع و تفصیلی در بنیاد ‌مسکن باید به صورت جدی‌تری  دنبال شود. در حال حاضر در این خصوص به صورت سلیقه‌ای عمل می شود و اولویت ها بدرستی در نظر گرفته نمی شود .

وی با تاکید بر اینکه میدان مرکزی شهر و ساخت زیرگذری که در شهر اراک شرق و غرب آنرا بهم متصل کند از اولویت‌های این شهرستان است، افزود: ساخت این زیر‌بناها باعث صرفه‌جویی در وقت و انرژی و کاهش استهلاک می‌شود .

دری‌نجف آبادی با اشاره به اهمیت مقاوم سازی جهت بالا بردن عمر ساختمان‌ها عنوان کرد: اکنون ساخت و سازها در کشور ما از مقاومت لازم برخوردار نیست و این در حالی است که در اروپا عمر ساختمان‌ها بسیار بیشتر از ایران است، در صورت پرداختن به این مهم از اتلاف منابع در حوزه ساخت و ساز جلوگیری می‌شود .

وی عنوان کرد: بنیاد مسکن یادگار امام است و از این جهت در تسری اخلاق به جامعه و شهرک‌سازی باید الگو باشد، اکنون شاهد هستیم که بستر‌سازی مناسبی در محل احداث برج‌های مسکونی احداث شده صورت نگرفته است به خصوص در برج‌های مسکن مهر که در این زمینه شاهد هستیم که ارگان‌های مختلف طرح مسکن مهر را بدرستی پشتیبانی نکردند .

نماینده ولی فقیه گفت: بنیاد مسکن می‌تواند در ابعاد معنوی و ارزشی تاثیر‌گزار باشد، مسکن و شهرسازی ما نه سوسیالیستی و نه غربی است، در طرح‌های مسکن رعایت حریم عفاف و حجاب ضروری است و علاوه بر توجه به زیبایی ظاهری ساختمان ها این حریم در آنها لحاظ شود .

وی عنوان کرد: بنیاد مسکن باید سبک زندگی و معماری اسلامی را با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت ارائه دهد و در این زمینه الگو باشد .

به گزارش ایسنا، در ادامه این دیدار مدیر کل بنیاد مسکن به ارائه گزارشی در خصوص عملکرد این ارگان پرداخت .

محمدرضا رضافرح عنوان کرد: اکنون 105 هزار واحد فرسوده در استان داریم که نوسازی  36 هزار واحد در دستور کار قرار دارد. توزیع 317 میلیارد تومان تسهیلات برای مقاوم‌سازی 36 هزار واحد ساختمانی اختصاص داده شده که در همین راستا 31 هزار واحد هم پایان کار  اخذ کردند. همچنین 10 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در روستاها با کارمزد پنج درصد توزیع شده است .

وی در خصوص فعالیت هایی که بنیاد مسکن در سال 95 انجام داده است، عنوان کرد: در خصوص مسکن معلولین در روستاها، برای 27 خانوار دارای دو معلول مسکن احداث شد و با مشارکت بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن 18 میلیون تومان وام بلا‌عوض به ‌‌آنها اعطا شد. در سال جاری 740 میلیون تومان کمک بلا‌عوض برای تکمیل خانه‌های روستایی پرداخت شد .

رضا فرح در خصوص مطالعه و اجرای طرح‌های هادی در روستا‌ها، عنوان کرد: 826 روستا دارای بالای 20 خانوار دارای طرح هادی هستند و  در این خصوص اجرای این طرح در 392 روستا را در دستور اجرا داریم که در 102 روستا فاز اول کار خاتمه یافته است. براساس آمار اخیر در برخی از روستاهای بالای 20 خانوار ارتقا جمعیت داشتیم که این مهم نشان دهنده مهاجرت معکوس است. در سال جاری چهار هزار واحد به این طرح اضافه خواهد شد و صدور چهار هزار سند نیز به این دستور کار اضافه می‌شود. با توجه به اعتبارات در نظر داریم که در سال جاری برای اجرای طرح‌های هادی حدود 100 روستا را در دستور کار قرار دهیم .

وی عنوان کرد: 53 هزار و 800 جلد سند روستایی با همکاری ثبت احوال صادر شده است و نهایتا صدور 65 هزار جلد سند برای روستائیان و شهرهای زیر 25 هزار نفر توسط بنیاد مسکن انجام گرفته است. 4800  قطعه زمین نیز در سال 95 به روستائیان واگذار شده است .

وی با بیان اینکه در سال جاری در حدود 14 میلیارد تومان اعتبار داشتیم، عنوان کرد: عملا 60 درصد تخصیص حاصل شده است .

در خصوص مسکن شهری و احداث شهر جدید کوی کوثر ، عنوان کرد: 2680 واحد در دستور اجرا داریم که هزار واحد صد درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. احداث یک باب مسجد که در حال حاضر 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و احداث مدرسه 12 کلاسه که تا آغاز سال تحصیلی به بهره‌برداری خواهد رسید در حال انجام است. در کوی کوثر 528 واحد مسکونی تا اوایل تیر ماه و 200 واحد تا پایان سال به بهر‌ه‌برداری خواهد رسید .

وی ادامه داد در کوی کوثر تعدادی خانوار ساکن هستند که از شهرداری انتظار داریم به این افراد خدمات‌رسانی شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: