• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-3087-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سفیر ایران در کنیا خبر داد:

بستر حضور بخش‌های مختلف اقتصادی ایران در کنیا از اولویت‌های سفارت ایران

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا یکی از اولویت‌های کار خود را آماده ساختن زمینه برای حضور بخش‌های عمومی و خصوصی کشورمان در این کشور و همچنین شرق و مرکز آفریقا قرار داده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، هادی فرجوند در همایش فرصت‌های اقتصادی و تجاری با کشور کنیا با اشاره به وضعیت اقتصادی کنیا تصریح کرد: این کشور دروازه ورود به شرق و مرکز آفریقاست و مرکز اقتصادی جامعه شرق آفریقا دارای ظرفیت بازار 600 میلیون نفری است.

وی تصریح کرد: کشور کنیا با 585 هزار کیلومتر مربع وسعت در شرق قاره آفریقا واقع شده و با جمعیت 43 میلیون نفری مساحتی حدود یک سوم خاک ایران دارد. این کشور کانونی از فرهنگ‌ها و نژادهای مختلف است.

فرجوند ضمن تشریح سابقه تاریخی کشور کنیا بیان کرد: نظام حکومتی کنیا از سیستم توازن قوا برخوردار است که هر سه قوه مستقل از یکدیگر امادر تعامل با هم کار می‌کنند.

فرجوند گفت: رشد واقعی تولید ناخالص داخلی این کشور به طور متوسط در هفت سال گذشته بیش از پنج درصد بوده است و این رقم در سال 2016به 5.8 درصد رسید. پیش بینی می شود این رقم در سال جاری به 6.2درصد برسد.

سفیر ایران در کنیا با اشاره به اینکه این کشور دارای طبقه متوسط در حال رشد سریع است، بیان کرد: در سال 2016 نرخ بیکاری در این کشور بسیار بالا و حدود 40درصد است.

وی ادامه داد: کشاورزی ستون اقتصاد کنیاست. حدود 75درصد از جمعیت کنیا حداقل به صورت پاره وقت در بخش کشاورزی از جمله دام و فعالیت‌های مرتبط به آن در حال فعالیت هستند.

وی افزود: زیرساخت‌های ناکافی مانع از به ثمر رسیدن تلاش‌های کنیا برای بهبود رشد اقتصادی خود به حدود هشت تا 10درصد شده است ولی با این حال طرح‌های زیربنایی مهمی برای جبران این نقیصه در دست اجرا است.

فرجوند اظهار کرد: با اکتشاف نفت در منطقه تورکانا در کنیا در سال 2012 ذخایر کشف شده این کشور به یک میلیارد بشکه رسیده است، همچنین گردشگری جایگاه قابل توجهی در اقتصاد کنیا دارد.

سفیر ایران در کنیا با اشاره به آمارها و شاخص‌های اقتصادی در این کشور بیان کرد: بودجه این کشور 20 میلیون دلار در سال 2017-2016 و درآمد سرانه کنیا 3200 دلار در سال 2016 بوده است.

وی نرخ تورم در این کشور را 6.6درصد در سال 2016 عنوان و بیان کرد: این کشور در زمینه کاهش تورم 25درصدی طی چهار سال و دستیابی به رقم 6.6 درصدی بسیار موفق عمل کرده است. از نیروی کار 18.21 میلیون نفری؛ 75درصد در بخش کشاورزی و 25درصد در بخش صنعت و خدمات اشتغال دارند، همچنین مشارکت زنان در بازار نیروی انسانی 30درصد است.

فرجوند جمعیت فعال اقتصادی در کنیا را 52درصد ذکر کرد و افزود: 50درصد از جمعیت کنیا زیر خط فقر هستند و درآمد روزانه هر نفر کمتر از 1.25 دلار آمریکا است. درآمدهای ناشی از مالیات در این کشور 17.6درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد.

وی تولید ناخالص داخلی  کنیا را  حدود 61.4 میلیارد دلار در سال 2015 عنوان و بیان کرد: در سال 2016 ‌میزان صادرات این کشور 5.679 میلیارد دلار و میزان واردات آن 16.2 میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: در سال 2012 سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی 42.2 درصد، سهم صنایع 14.8درصد و سهم خدمات 61درصد بوده است. همچنین میانگین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی در سال 2016 به 6درصد رسید.

فرجوند شرکای تجاری کنیا در صادرات را در سال 2015 به ترتیب آمریکا، تانزانیا، هلند، انگلیس و پاکستان برشمرد و شرکای تجاری در واردات این کشور را نیز به ترتیب هند، امارات، آمریکا و ژاپن دانست.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تشریح روابط سیاسی دو کشور ایران و کنیا بیان کرد: روابط سیاسی از سال 1353 میان دو کشور برقرار شد. به دنبال روابط رو به رشد دو کشور در سال‌های اخیر، دکتر روحانی و دکتر ظریف و در سال 95 و نیز رئیس مجلس دهم از همتایان کنیایی خود برای سفر به تهران دعوت به عمل آوردند.

فرجوند خاطرنشان کرد: در کنار سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی، رایزنی فرهنگی و دو درمانگاه جمعیت هلال احمر نیز مشغول فعالیت هستند. در کنار بخش دولتی شماری از شرکت‌های ایرانی نیز در مناطق مختلف کنیا فعالیت می‌کنند.

فرجوند در ادامه به روابط اقتصادی ایران با کنیا نیز اشاره کرد و گفت: عمده اقلام صادراتی ایران به کنیا شامل قیر، پارافین، وازلین، روغن صنعتی، ورقه‌های فولاد، فرش و انواع کفپوش، مواد غذایی، و... است و ارزش کالاهای صادراتی کشورمان به کنیا در سال94 بیش از 43 میلیون دلار بوده است.

وی صادرات کنیا به ایران را نیز شامل مواد خام معدنی و چای عنوان و ارزش این اقلام در سال 94 را بیش از پنج میلیون دلار عنوان و تراز تجاری را در این سال 37.15 بیان کرد.

سفیر ایران در کنیا افزود: سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا یکی از اولویت‌های کار خود را آماده ساختن زمینه برای حضور بخش‌های عمومی و خصوصی کشورمان در کنیا و شرق و مرکز آفریقا قرار داده است.

وی ادامه داد: در راستای دستیابی به این مهم فعالیت‌هایی صورت گرفته‌ که برخی از آنها عبارتند از دعوت از هیات‌های تجاری کشور برای دیدار از کنیا، ملاقات با وزرای اقتصادی دولت کنیا، برگزاری نشست‌های اقتصادی و بازرگانی با مسئولان دولتی، دعوت از شرکت‌ها و بنگاه‌های فعال اقتصادی کشور به کنیا، معرفی شرکای تجاری و فنی و مهندسی و خدماتی کنیایی به شرکت‌های ایرانی و بالعکس، میزبانی هیات‌های تجاری ایرانی در کنیا، ترجمه قوانین و مقررات اقتصادی و تجاری کنیا برای فعالان اقتصادی ایران، اطلاع‌رسانی مناقصات کنیا به شرکت‌های ایرانی، انتشار اطلاعات تجاری ایران و کنیا، برگزاری جلسات شورای تجاری ایرانیان در دوشنبه اول هر ماه، حمایت از شرکت‌های ایرانی مستقر در کنیا، بازدید‌های میدانی از مناطق کنیا، حل مشکلات شرکت‌های ایرانی در کنیا، تمهید مقدمات برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی و تجاری ایران در کنیا و ... .

فرجوند وجود مشکلات بانکی علیرغم رفع تحریم‌های ظالمانه سازمان ملل و کشورهای غربی علیه کشور، عدم شناخت فعالان اقتصادی دو کشور از فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری متقابل و ترسیم چهره‌ای غیرواقعی از آفریقا و ایران توسط رسانه‌های بین‌المللی را از جمله مشکلات موجود برای گسترش روابط اقتصادی برشمرد.

وی افزود: از ویژگی‌های مهم تجارت میان دو کشور تراز مثبت تجاری 15.27 میلیون دلاری به نفع کشورمان است.

فرجوند در بخش دیگری از سخنانش به زمینه‌های کسب و کار در کنار حوزه تجاری اشاره و بیان کرد: فرش ماشینی و موکت، منسوجات، موادغذایی، مواد پاک کننده و شوینده، کیف و کفش، مواد پتروشیمی و پلاستیکی، ال پی جی و محصولات نفتی، قیر و انواع عایق‌ها، مصالح ساختمانی، انواع درب و پنجره، لوازم خانگی و برقی و خورشیدی، ماشین آلات راهسازی و کشاورزی؛ خودرو و کامیون، دارو و تجهیزات پزشکی، چای و قهوه و انواع کنستانتره میوه، گل و محصولات گلخانه‌ای، گوشت از جمله زمینه‌های تجاری هستند.

وی تصریح کرد: زمینه‌های کسب و کار در کنیا شامل خدمات فنی و مهندسی همچون راهسازی و مسکن سازی، سدسازی، نیروگاهی، تولید و اکتشاف نفت، بهداشت و سلامت، توریسم، هتلداری و خدمات مسافرتی است.

فرجوند زمینه‌های کسب و کار در کنیا در حوزه سرمایه‌گذاری را نیز کشت فراسرزمینی و محصولات پایه کشاورزی، فرآوری غذایی و لبنی و چرم، تولید مصالح ساختمانی، تولید کنستانتره پودر میوه، تاسیس شبکه توزیع ال پی جی، تاسیس بورس قیر و محصولات شیمیایی و پتروشیمی، کشتارگاه صنعتی و فرآوری گوشت، ساخت مسکن و مرکز خرید، ساخت در و پنجره، زنبورداری، ساخت مبلمان؛ صنایع فرآوری چوب و تولیدات چوبی و تولید برق آب و خورشیدی و زمین گرمایی برشمرد.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: