• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-15184-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

طرح ضربتی تولید و اشتغال در هزاوه و آهو اجرا می شود

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی از اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در دو روستای هزاوه و آهو در استان مرکزی خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، در نشست خبری طرح ضربتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای تولید و اشتغال در راستای تحقق شعار سال 96، گفت: ایجاد اشتغال در روستاها با توجه به شعار سال در دستور کار قرار گرفته است و طرح مذکور نیز طرحی کشوری است که زمینه ایجاد اشتغال در روستاها را فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر ظرفیت و پتانسیل روستاهای استان مرکزی در زمینه ایجاد اشتغال بیان کرد: در صورتی که بتوانیم از ظرفیت‌های موجود به نحو مطلوبی استفاده کنیم بخش عمده‌ای از مشکل بیکاری در روستاهای استان رفع می‌‌شود.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از عوامل مهاجرت روستاییان مشکل بیکاری است با رفع این مشکل می‌توان نسبت به تثبیت جمعیت در روستاها امیدوار بود.

حسینی با بیان اینکه برخی از مسائل و نیازهای روستاها در 30 سال اخیر دیده نشده است، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحول گسترده‌ای در روستاها ایجاد شد و در بخش‌های مختلفی از جمله آب، برق و ... مشکل و نیاز روستاها حل شد، اما بخش معیشت و اشتغال به نحو مطلوبی دیده نشد.

وی با اشاره به توجه ویژه به این بخش بخصوص در سال‌های اخیر و تاکید بر این موضوع که مواردی مانند طرح ضربتی تولید و اشتغال می‌تواند این خلاء راجبران کند، افزود: بخش عمده‌ای از جوانان روستاها مهاجرت کرده اند و با مشکلاتی مانند کم‌آبی مواجه هستیم که تولید اشتغال با محوریت ظرفیت‌های موجود در این مناطق می‌تواند این مشکلات را کاهش دهد و وضعیت بهبود یابد.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، گردشگری روستایی را زمینه‌ساز توسعه پایدار در روستاها دانست و گفت: در استان مرکزی بیش از 100 روستای مستعد برای توسعه گردشگری وجود دارد.

حسینی ادامه داد: احصاء تمامی ظرفیت‌ها و فرصت‌های شغلی در بخش صنایع دستی روستاها و احیاء صنایع دستی منسوخ شده در روستاها می‌تواند زمینه موثری برای تولید اشتغال باشد.

وی در خصوص طرح ضربتی اشتغال و تولید بیان کرد: برای این طرح 73 روستا در کشور هدف‌گذاری شده‌اند که از این تعداد دو روستای آهو و هزاوه از استان مرکزی در نظر گرفته شده است.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه از مجموع روستاهای شاخص استان مرکزی 25 روستا به عنوان روستای هدف گردشگری در استان مصوب شده است، افزود: برای تمامی این روستاها در بخش توسعه گردشگری و صنایع دستی برنامه تعریف شده است، اما طبق طرح کشوری دو روستای هزاوه و آهو به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است.

حسینی ایجاد تفرج‌گاه‌های روستایی، مرمت بناهای تاریخی، بهسازی جاده دسترسی، معرفی محصولات شاخص روستا، معرفی شخصیت‌های برجسته تاریخی را از جمله اقدامات مورد نظر در راستای اجرای طرح مذکور عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: روستای هزاوه و آهو ظرفیت‌های مطلوبی دارند و این طرح می‌تواند به رشد و توسعه متوازن این روستاها با حفظ بافت تاریخی کمک کند.

به گزارش ایسنا، فاز اول طرح ضربتی تولید و اشتغال در مدت سه ماه اجرا می‌شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: