• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-4284-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ارمنستان دروازه ورود ایران به بازار اتحادیه اوراسیاست

سفیر کشور ارمنستان در ایران تاکید کرد: ارمنستان یکی از پنج کشور اتحادیه اوراسیاست. مجموع بازار این کشورها شامل جمعیت 180 میلیون نفری می شود و ورود ایران به بازار ارمنستان به معنای ورود این کشور به این بازار بزرگ است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، آرتاتس تومانیان در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استان مرکزی ضمن اشاره به سبقه تاریخی ارتباط ارمنستان و نقاط فرهنگی مشترک بین دو کشور، گفت: ارمنستان با کشور ایران روابط بسیار مطلوبی دارد.

وی با تاکید بر اینکه روابط با ایران از اهمیت ویژه ای برای ارمنستان برخوردار است، عنوان کرد: در سیاست های خارجی دو کشور هیچ مشکل و مسئله ای وجود ندارد اما متاسفانه روابط اقتصادی ایران و ارمنستان به گستردگی روابط سیاسی نیست.

سفیر کشور ارمنستان در ایران با بیان اینکه مبلغ حاصل از مناسبات اقتصادی دو کشور حدود 300 میلیون دلار است، خاطر نشان کرد: این رقم با توجه به ظرفیت ها و امکانات موجود دو کشور ناچیز است و باید در راستای گسترش سرمایه گذاری های متقابل حرکت کنیم.

تومانیان با اشاره به همکاری مطلوب دو کشور در بخش زیرساخت ها، ادامه داد: دو خط انتقال نیروی برق بین دو کشور در حال انجام و خط سوم هم در حال انتقال است و زمینه های زیرساختی دیگری نیز در حال پیگیری است.

وی جمعیت این کشور را سه میلیون نفر عنوان کرد و افزود: با اینکه بازار ارمنستان بازار کوچکی است اما فرصت های مطلوبی برای همکاری وجود دارد و تولیدات تولیدکنندگان ایرانی نیز در بازار ارمنستان وجود دارد.

سفیر کشور ارمنستان در ایران عوارض پایین در این کشور را از مزیت های بخش اقتصادی برشمرد و عنوان کرد: ارمنستان یکی از پنج کشور اتحادیه اوراسیا است. مجموع بازار این کشورها شامل جمعیت 180 میلیون نفری می شود و ورود به بازار ارمنستان به معنای ورود به این بازار است.

تومانیان ادامه داد: با توجه به اینکه تبادل کالا بین پنج کشور نیاز به پرداخت عوارض ندارد این امکان، فرصت بسیار مطلوبی است.

وی عنوان کرد: در صورتی که تولیدکنندگان ایرانی به تنهایی یا با مشارکت شرکت ارمنی در این کشور فعالیت کنند بدون پرداخت عوارض می توانند به بازار ارمنستان وارد شوند.

سفیر کشور ارمنستان در ایران بیان کرد: ارمنستان قرارداد ویژه ای با 28 کشور اروپایی دارد و بر اساس این قرارداد 6400 رقم کالای تولید شده در این کشور بدون عوارض گمرکی یا با کمترین میزان عوارض با کشورهای طرف قرارداد تبادل می شود که این موضوع نیز یکی از فرصت های اقتصادی و تجاری مطلوب در این کشور است.

تومانیان با تاکید بر این نکته که در قالب برنامه ای مشخص ایران و ارمنستان در کنار یکدیگر می توانند از این فرصت ها استفاده کنند، افزود: در ارمنستان همچنین سه منطقه آزاد اقتصادی وجود دارد که یک منطقه مربوط به بخش IT ، یک بخش طلا و جواهر و سومین منطقه نیز سایر بخش های اقتصادی را شامل می شود که آمادگی همکاری با ایران را در این مناطق داریم.

وی در خصوص دیگر مزیت های این کشور تصریح کرد: ارمنستان در بخش IT توانسته به استانداردهای بین المللی دست یابد و در بخش انرژی، نانو تکنولوژی، فن آوری ادوات کشاورزی و ماشین آلات پیشرفت های مطلوبی داشته است.

سفیر کشور ارمنستان در ایران با بیان این نکته که با نقاط ضعف و قدرت اقتصاد ایران آشنایی کامل دارم، افزود: تولیدات کشاورزی ایران از کیفیت بالایی برخوردار است، اما در بخش بسته بندی و حمل و نقل ضعف هایی وجود دارد که در این بخش ها می توانیم همکاری موثری داشته باشیم.

تومانیان با اشاره به پیشرفت ایران در بخش تولید دارو و موفقیت های ارمنستان در این بخش، تاکید کرد: هر دو کشور باید بیش از پیش با ظرفیت ها و فرصت های موجود به صورت متقابل آشنا شوند که بتوانیم زمینه مناسب تری برای گسترش تعامل در بخش اقتصادی فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد ارمنستان تماما به عهده بخش خصوصی است، عنوان کرد: ارمنستان سیستم بانکی بسیار پیشرفته ای دارد و همکاری و تعامل در زمینه اقتصادی و تعامل با سایر کشورها با توجه به بخش فعال LC در سیستم بانکی این کشور می تواند به راحتی انجام شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: