• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-991-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ----

نماینده شرکت پشتیبانی امور دام کشور عنوان کرد:

گندم و برنج در راه پیوستن به طرح قیمت تضمینی

نماینده شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه عرضه محصول از طریق بورس مصداق حمایت واقعی از کشاورزان است، از عرضه برنج و گندم در کنار جو و ذرت در آینده‌ای نزدیک از این طریق خبر داد .

مصطفی عربی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، گفت: عرضه ذرت و جو در سازمان بورس کشور در قالب طرح ارائه سیاست‌های قیمت تضمینی جو و ذرت تعریف می‌شود .

وی بیان کرد: این طرح در واقع خرید تضمینی است که دولت بر اساس مصوبه هیات وزیران به وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و شرکت بورس کشور محول کرده است .

نماینده شرکت پشتیبانی امور دام کشور با تاکید بر این نکته که کشاورزان در حال حاضر تنها از طریق عرضه ذرت و جو در سازمان بورس کشور می‌توانند از یارانه و قیمت تضمینی دولت بهره‌مند شوند، عنوان کرد: دولت قیمت تضمینی محصولات مذکور را در شهریورماه هر سال اعلام می‌کند که بعد از عرضه محصول در بورس کشاورز می‌تواند از این قیمت تضمینی برخوردار شود .

عربی با بیان اینکه کشاورزانی که محصول را از طریق بورس ارائه نکنند مشمول یارانه نمی‌شوند، ادامه داد: در صورت تفاوت قیمت محصول خریداری شده از طریق بورس، تفاوت قیمت در قالب یارانه توسط دولت به کشاورز پرداخت می‌شود .

وی با بیان اینکه این طرح از سال 94 شروع شد، عنوان کرد: در ابتدا طرح به صورت پایلوت در خوزستان برای محصول ذرت اجرا شد که به دلیل موفقیت آن، کل محصول جو و ذرت کشور سال گذشته از این طریق عرضه و مشمول پرداخت یارانه شد .

نماینده شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به اینکه امسال دومین سال اجرای طرح مذکور است، بیان کرد: از 20 فروردین ماه سال جاری کارگاه‌های آموزشی برای ثبت دقیق اطلاعات کشاورزان و عرضه محصول در بورس برگزار شده و استان مرکزی دهمین استان است که کارگاه در آن برگزار می‌شود .

عربی عنوان کرد: مسائل و مشکلاتی که برای عرضه و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در ثبت سامانه وجود دارد در حال بررسی و پیگیری است که با رفع این نواقص در سال جاری طرح با کیفیت مطلوب‌تری برگزار شود .

وی در ادامه به تشریح روند عرضه محصول در سازمان بورس و الزاماتی که توسط کشاورز باید رعایت شود، پرداخت و افزود: اولین نکته رعایت شرایط استاندارد برای محصولات مذکور است. این شرایط از قبل تعریف و به کشاورزان اطلاع رسانی شده و شامل مواردی از جمله تاریخ کاشت، زمان برداشت، میزان رطوبت محصول و... است .

نماینده شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه شرکت پشتیبانی دام به عنوان مباشر در این زمینه فعالیت می کند، ادامه داد: محصول در صورت داشتن شرایط استاندارد به صورت امانت به شرکت پشتیبانی دام داده می‌شود و از این طریق در سازمان بورس عرضه خواهد شد .

عربی بیان کرد: بعد از عرضه در بورس و خریداری محصول طی سه روز کاری مبلغ خریداری شده به حساب کشاورز واریز می‌شود و در صورت تفاوت قیمت فروش نسبت به قیمت اعلام شده توسط دولت مبلغ تفاوت قیمت در قالب یارانه در مرحله دوم به حساب کشاورز واریز می‌شود .

وی در خصوص نحوه ثبت اطلاعات کشاورزان تصریح کرد: برای جلوگیری از بروز خطا بهتر است کشاورزان با کاربران آموزش دیده و تعیین شده ارتباط داشته باشند و اطلاعات هویتی و نیز اطلاعات مربوط به کشت محصول توسط کاربر در سامانه ثبت شود .

نماینده شرکت پشتیبانی امور دام کشور با تاکید بر این نکته که اجرای این طرح زمینه حمایت واقعی از کشاورزان را مهیا می‌کند، عنوان کرد: در آینده نزدیک گندم و برنج نیز از طریق عرضه در بورس خریداری خواهند شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: