• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-4584-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

استان مرکزی آماده ایجاد 10 هزار شغل در روستاهاست

استاندار استان مرکزی گفت: شرایط 400 روستا در استان مرکزی مورد بررسی قرار گرفته است و در صورت همکاری بانک سینا، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک می‌توان طرح ایجاد اشتغال در روستاها را به صورت پایلوت در استان مرکزی اجرا کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که با حضور رییس فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور برگزار شد، به تشریح اقدامات انجام شده در بخش اقتصادی به ویژه ایجاد اشتغال در استان مرکزی پرداخت و عنوان کرد: از سال 92 تا سال 95 تولیدات و صادرات استان 60 درصد افزایش داشته است.

وی با تاکید بر این که این موضوع نشان می‌دهد مسیر درستی هدف‌گذاری شده است، عنوان کرد: صادرات استان مرکزی سال گذشته به 736 میلیون دلار رسید که نسبت به سال 94 افزایش 28درصدی را شاهد بودیم. البته این رشد در سال جاری به دلیل اینکه سال گذشته از ظرفیت‌های خالی استفاده شد، محقق نمی‌شود اما، افزایش را با برنامه‌ریزی‌های در نظر گرفته شده شاهد خواهیم بود.

استاندار مرکزی ادامه داد: رقم واردات استان در سال گذشته 291 میلیون دلار بود که تفاوت صادرات و واردات تراز مثبت تجاری را نشان می‌دهد و باید توجه داشت که بیشتر واردات استان مربوط به تامین نیازهای اولیه تولید بود.

زمانی‌قمی با تاکید بر این نکته که بعد از برجام و توافق هسته‌ای ورود هیات‌های تجاری به استان رونق یافت، افزود: 350 میلیون دلار سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد و دارایی به صورت فاینانس و سرمایه‌گذاری مستقیم تصویب شده و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله انرژی در استان مرکزی در حد مطلوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه استان مرکزی به دلیل تولید بسیاری از اقلام وتامین 16 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، ادامه داد: به همین نسبت این استان در شرایط نامناسب اقتصادی ناشی از سیاست‌گذاری‌های غلط گذشته آسیب جدی را متحمل شد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: در این استان بر اساس برنامه‌ریزی صحیح از سال 92 تا 95 شاهد بهره‌برداری از 919 واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری 4074 میلیارد تومان و 11 هزار و 600 نفر ایجاد اشتغال بودیم.

وی با اشاره به رقم 7.3 درصدی نرخ بیکاری استان مرکزی بیان کرد: این نرخ هنوز هم راضی کننده نیست و باید به حدی تلاش شود که استان مرکزی با توجه به پتانسیل‌های موجود سفیر ایجاد اشتغال در استان‌های همجوار باشد.

زمانی‌قمی با اشاره به تشکیل 6 جلسه اقتصاد مقاومتی در روستاها در سال گذشته عنوان کرد: 400 روستا بر اساس ظرفیت‌های موجود برای ایجاد 10 هزار شغل هدف‌گذاری شده اند که در این خصوص نیاز به همکاری بانک‌ها داریم و تضمین می‌دهیم که این تعداد شغل در روستاها ایجاد شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام شده با پرداخت 40 میلیون تومان به هر روستا می‌توان شغل‌های هدف‌گذاری شده را ایجاد کرد.

وی همچنین قوانین موجود در پرداخت تسهیلات را برای روستاها قابل اجرا ندانست و خواستار اصلاح این قوانین شد.

زمانی‌قمی عنوان کرد: در ادامه طرح رونق تولید 223 واحد صنعتی بالای 60 درصد پیشرفت داشته ‌اند که از این تعداد 117 واحد صنعتی درخواست سرمایه ثابت به مبلغ 480 میلیارد تومان دارند و مجموع این واحدها زمینه ایجاد 6 هزار شغل است که در این خصوص نیز خواستار همکاری صندوق کارآفرینی امید هستیم

به گزارش ایسنا، رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز، گفت: علیرغم تلاش‌های دولت برای بهبود وضعیت صنایع و احیاء این واحدها باید بهبود وضعیت صنایع و اشتغال کشور با جدیت بیشتری در دستور کار قرار بگیرد.

محمدابراهیم رضایی بیان کرد: توسعه استان باید متوازن و متعادل باشد و منابع و اعبارهای ملی و استانی نیز باید بر اساس این توازن و به میزان نیاز استان‌ها و کمبودهای موجود تخصیص یابد.

نماینده مردم شهرستان خمین با انتقاد از وضعیت اشتغال این شهر عنوان کرد: سهم این شهرستان از اشتغال هزار و 150 نفر است که این موضوع زیبنده شهر امام راحل نیست و با اینکه شهرستان خمین کم جمعیت است اما محرومیت‌های قابل توجهی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: