• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-1391-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر راه و شهرسازی:

هرگونه ساخت و ساز در حریم 100 متری جاده ها ممنوع است

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: هرگونه ساخت و ساز در حریم 100 متری جاده‌های کشور ممنوع بوده و منوط به اخذ مجوز از وزارت راه و شهرسازی است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، داوود کشاورزیان در مراسم افتتاح مجتمع خدماتی بین راهی خورشید در بزرگراه ساوه و زرندیه به بوئین‌زهرا اظهار کرد: ممنوعیت ساخت‌وساز در راستای اجرای مفاد قانون ایمنی راه در آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها، راه‌های اصلی، فرعی و روستایی اجرا شده و حریم راه در این محورها مشخص و انجام عملیات عمرانی با مجوز وزارت راه‌وشهرسازی صورت می‌گیرد .

وی بیان کرد: بدیهی است هرگونه ساخت و ساز در خارج از حریم 100 متر جاده‌ها براساس ضوابط و مقرراتی که در خصوص اراضی ملی از سازمان منابع طبیعی قابل پیگیری است .

معاون وزیر راه در ادامه با اشاره به استعلامیه‌ای که از سوی معاون حقوقی رئیس جمهور در خصوص ساخت‌وساز در حریم 100 متری جاده‌ها صورت گرفته است، اظهار کرد: براساس دستورالعمل صادره هیچ ارگانی حق صدور پروانه ساخت‌وساز در محدوده 100 متری جاده‌ها را ندارد .

وی با اشاره به ناهماهنگی‌هایی که در گذشته در خصوص صدور مجوز برای ساخت‌وساز در حریم 100 متری جاده‌ها وجود داشت، افزود: بعضا مشاهده می‌شد که از سوی برخی مراجع قانونی نظیر بخشداری، فرمانداری، منابع طبیعی و سایر ارگان‌ها مجوزهای ساخت‌وساز در حریم 100 متری جاده‌ها صادر می‌شد که با اجرای این دستورالعمل تنها وزارت راه‌وشهرسازی مجاز به صدور مجوز قانونی است .

کشاورزیان با اشاره به صدور مجوز و موافقت اصولی توسط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور برای ساخت‌وسازهای محدوده 100 متری جاده‌ها، گفت: هر کسی نمی‌تواند در کنار راه ساخت‌وساز انجام داده و تصرف کند و هر مرجعی مجاز نیست اقدام به صدور مجوز کند، چرا که منجر به کاهش ایمنی جاده‌ها شده و برای کاربران جاده‌ای سوانح رانندگی در پی خواهد داشت .

وی در ادامه با اشاره به حمایت وزارت راه‌وشهرسازی از بخش خصوصی برای احداث مجتمع‌های خدماتی بین راهی اظهار کرد: ساخت مجتمع رفاهی وجب ارتقای ایمنی جاده شده و خدمات‌دهی را برای کاربران تسهیل می‌کند .

معاون وزیر راه تسهیل در صدور مجوز برای احداث مجتمع‌های خدماتی بین جاده‌ای را از اولویت‌های دولت دانست و گفت: به همین منظور بخشی از اختیارات وزارتخانه به استان‌ها تفویض شده است تا پروسه صدور مجوز تسهیل یابد .

وی در ادامه به سیاست تشویقی و حمایتی دیگر دولت در راستای احداث مجتمع‌های خدماتی رفاهی اشاره کرد و گفت: احداث مجتمع‌های خدماتی رفاهی به صورت زنجیره‌ای از دیگر برنامه‌های حمایتی دولت است به طوری که به گونه‌ای از سرمایه‌گذار حمایت می‌شود که پس از احداث نخستین مجتمع نسبت به ساخت مجتمع‌های نظیر آن در نقاط دیگر یا در همان محور اقدام شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: