• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-685-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

برگزاری نمایشگاه مشترک هنرمندان استان مرکزی در فرهنگسرای بهمن/از حمایت استانی خبری نیست

مدیر اجرایی نمایشگاه مشترک هنرمندان استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه آثار ارسالی در این نمایشگاه در رشته‌های خوشنویسی، هنرهای تجسمی، نگارگری، تذهیب و نقاشی خط است، این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه هنری در ایران محسوب می شود که بدون هیچ گونه همکاری از طرف متولیان فرهنگی استان مرکزی آنرا برگزار می‌کنیم .

سعید صمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به اینکه استان مرکزی از پیشینه بسیار قوی در زمینه هنر بویژه هنر خوشنویسی برخوردار است، گفت: هنرمندان بزرگ پیشینه قوی را برای استان مرکزی رقم زدند به طوری که می‌توان از استان مرکزی به عنوان مهد فرهنگ و هنر ایران یا‌د کرد، اما متاسفانه امروز شاهد هستیم که استان مرکزی بواسطه آلودگی هوایشبیشتر شهرت دارد تا هنرش و هنر و هنرمندان این خطه مغفول واقع شده‌اند.

وی بیان کرد: دیر زمانی است که ضرورت برگزاری نمایشگاه جامع برای نشان دادن توانمندی‌ هنرمندان استان مرکزی احساس می‌شد، برگزاری این نمایشگاه در استان مرکزی به دلیل عدم همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون امکان‌پذیر نشده است و این عدم همکاری همچنان ادامه دارد .

وی افزود: با وجود اطلاع‌رسانی برای برگزاری این نمایشگاه و اعلام اینکه آثار شخصیت‌های برجسته هنری در این نمایشگاه حضور دارند باز هم شاهد هیچ‌گونه همکاری از طرف متولیان فرهنگی استان مرکزی نبودیم .

صمدی ادامه داد: البته نیازی به کمک متولیان فرهنگی استان نیست، مقدمات این نمایشگاه در حال فراهم شدن است. به علت گستردگی این نمایشگاه مسئولان فرهنگسرای بهمن خواستار برپایی هر ساله آن با عنوان نمایشگاه "دیار آفتاب" شدند و این در حالی است که این همکاری بدون هیچ‌گونه توقع مالی صورت می‌گیرد.

خودمان هستیم و همت‌مان برای شناساندن هنرمندان  

صمدی با بیان اینکه مسئولان فرهنگسرای بهمن برای اجرای برنامه افتتاحیه و اختتامیه سالن‌هایی را در نظر گرفته‌اند، افزود: به علت عدم حمایت مالی و نداشتن اسپانسر، تنها با تکیه بر همت‌مان در جهت معرفی و شناساندن هنرمندان استان مرکزی به کشور دست به این اقدام زدیم.

وی عنوان کرد: در سال گذشته برای تجلیل از هنرمندان مراسمی در اراک برگزار شد که آنچنان که باید شایسته و بایسته هنرمندان نبود، بعد از آن در فکر حرکتی در خور هنرمندان استان مرکزی بودم، ابتدا قرار بود در سطح استان و در شهر محلات این نمایشگاه برگزار شود که با وجود تامین امکانات مالی از طرف اسپانسر، اما باز هم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با برگزاری این نمایشگاه موافقت نکرد. با تعدادی از دوستان تصمیم به برپایی این نمایشگاه گرفتیم و پس از رایزنی با مدیر نگارخانه فرهنگسرای بهمن شاهد همکاری همه‌جانبه آنها برای برپایی نمایشگاه بودیم .

صمدی عنوان کرد: در این نمایشگاه آثارهنرمندانی از قبیل استاد "حمید عجمی" که چهره جهانی خوشنویسی و مبدع خط معلی است، استاد "ابوالقاسم تفرشی" ابداع کنند روش نوشتاری خط نستعلیق، استاد زین العابدین محلاتی که این هنرمند در طول عمر خود بیش از 80 بار قرآن را نگاشته است وجود دارد، مجموعه‌داران آثار این هنرمندان فقید را برای شرکت در این نمایشگاه در اختیار ما قرار دادند .

ارائه آثار اساتیدی که اصالت استان مرکزی دارند

وی افزود: تمامی آثاری که در این نمایشگاه ارائه می‌شود، مربوط به اساتیدی است که اصالت استان مرکزی را دارا هستند. علی منظوری، عباس منصوری، محمد تفرشی، فتعلی واشقانی، علی واشقانی، رضا عسگری، دکتر حسنی، محمد فردوسی، استاد عقیل یوسفی از جمله اساتید هنرمندی هستند که آثارشان در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد .

صمدی با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما رو به گسترش است، افزود: گسترش فرهنگ و هنر بزرگترین سد در مقابل آسیب‌های اجتماعی است. در صورتی که مسئولان هم این عقیده را داشته باشند با حمایت از هنرمندان می‌توانند آسیب‌های اجتماعی که با آن مواجه هستیم را کاهش دهند.

وی اظهار کرد: آثار ارزشمند در ارزشیابی آثار ارسالی توسط اساتید گزینش شدند. زمان آغاز بکار نمایشگاه ساعت 16 روز 20 اردیبهشت‌ماه خواهد بود و مهلت ارسال آثار تا 16 اردیبهشت است. یکی از برنامه‌ها در مراسم افتتاحیه قدردانی از اساتید فقید "واشقانی، امیدوار و منظوری‌ها" است .

صمدی بیان کرد: استقبال از این نمایشگاه بسیار خوب بوده است و تاکنون نزدیک به 60 تا 70 هنرمند در آن شرکت کرده‌اند، در زمینه‌های هنری دیگر هم از سوی هنرمندان درخواست ارائه آثار داده شده است، اما به دلیل محدودیت مکانی قادر به انجام اینکار نیستیم، با وجود اینکه دو هزار متر سالن در اختیار ما قرار داده شده است، باز هم به دلیل حجم بالای آثار نمی‌توانیم تمامی آنها را در این نمایشگاه شرکت دهیم .

به گفته وی، حمید احمدی، مجید حری، بهزاد حسنی، ابولفضل عسگری تفرشی، صغری حسینی، منوچهر  آذرپی، رضا افسری و استاد پورهادی مدیران ستادی نمایشگاه هستند و شعب شهرستان‌ها و انجمن‌های خوشنویسی همکاری مطلوبی در این زمینه داشته‌اند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: