• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 962-5192-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

وزیر اسبق آموزش و پرورش:

کشور را نباید به افراد بی تجربه سپرد/مطهری باید بازخوانی شود

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: برخورداری از تجربه در اداره کشور امری بسیار مهم است و نباید کشور را به افراد بی تجربه سپرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر کاظم اکرمی در ویژه برنامه هفته آموزش که با حضور ۵۰۰ نفر از اساتید استان در دانشکده فنی امیرکبیر برگزار شد، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و تاکید این آیات بر اهمیت تعلیم و تربیت، اظهار کرد: از نگاه کانت فیلسوف آلمانی تربیت و حکومت سنگین‌ترین کارهای عالم هستند.

وی با بیان اینکه علم تربیت، فلسفه تربیت و فن تربیت در این حوزه قابل بحث هستند، افزود: استاد مطهری فیلسوف بود پس در خصوص علم تربیت نمی توان سخنی از وی نقل کرد، هرچند این علم هنوز حاصل نشده است که علت آن فراوان بودن عوامل موثر بر آدمی است و به قول کانت باید کسی بتواند از بالا بر انسان ها مشرف شده و این عوامل را شناسایی کند تا در نهایت علم تربیت ساخته شود.

اکرمی در ادامه با اشاره به فلسفه تربیت که فلاسفه در خصوص آن سخن گفته‌اند، اظهار کرد: فلسفه تربیت دارای دو بخش هستی شناسی فیلسوف و هدف هایی است که برای تربیت معین می کند.

وی افزود: به لحاظ فلسفه هستی شناسی مطهری هستی شناسی صدرایی است، البته در اینکه هستی شناسی صدرایی دقیقا مساوی هستی شناسی اسلامی است جای بحث است.

اکرمی اظهار کرد: اساتید حوزه علمیه مشهد در این زمینه نقدهایی دارند ولی امروزه آنچه در حوزه علیمه قم به عنوان گفتمان غالب مطرح است سخن ملاصدراست.

وی در ادامه در خصوص اهداف تربیت از نگاه مطهری اظهار کرد: شهیدمطهری در کتاب تعلیم و تربیت به یکی از آیات سوره زمر اشاره دارد که در آن به بندگانی اشاره شده است که سخنان را می شنوند، بهترین آن را انتخاب می کنند و به آن عمل می کنند.

اکرمی با تاکید براینکه قرآن کتابی نظری نیست و بیشتر کتاب عمل است، اظهار کرد: تعقل و تفکر هدفی است که براساس آیه ای که به آن اشاره شد به عنوان یکی از اهداف تربیت مورد تاکید شهید مطهری قرار دارد.

وی با بیان اینکه باید دانشجویان را انسان هایی اهل تفکر بار بیاوریم تا بتوانند مسائل را تجزیه و تحلیل کرده، خوب ها را انتخاب و به آن عمل کنند، افزود:  آدمی دارای استعداد تفکر است و برای رشد دانشجویان باید توجه به تفکر و تشخیص را در آنان تحریک کرده و این قدرت را در آنان بوجود آوریم.

اکرمی ایجاد توانایی صراف و نقاد بودن در دانشجویان را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه برخی رفتارها در حال حاضر اسلام و حضرت محمد(ص) را بد معرفی می کند. اگر در 40 سال اخیر به درستی برنامه ریزی کرده بودیم امروز شاهد در آغوش گرفته شدن پاپ در دانشگاه الازهر نبودیم.

وی عاقبت‌نگر شدن را یکی دیگر از اهداف تربیت از دیدگاه شهید مطهری عنوان کرد و افزود: آینده نگری بحث مهمی در جامعه شناسی است، باید آینده را پیش بینی و برای آن برنامه ریزی کرد.

اکرمی دیگر هدف مورد توجه شهید مطهری در حوزه تربیت را آزادسازی عقل از حکومت تلقینات، عرف و عادت عنوان کرد و افزود: برخورداری از قدرت داوری مستقل عقلی و پرهیز از سوگیری و غرض، برخورداری از روح علمی و حقیقت‌جو بودن و برخورداری از کرامت نفس را از دیگر اهداف تربیت از دیدگاه شهید مطهری عنوان کرد.

وی تصریح کرد: یکی از عوامل مهمی که باعث شده علیرغم اقدامات انجام شده در 40 سال اخیر به اهداف‌مان دست پیدا نکنیم این است که در حوزه تعلیم و تربیت چه در آموزش و پرورش و چه در آموزش عالی به صورت کامل کار نکرده ایم.

اکرمی افزود: یکی از اهداف بلند شهید مطهری آزادی است که دارای دو نوع اجتماعی و معنوی است و در این میان آنچه با ارزش تر است، آزادی معنوی به معنای آزاد شدن انسان از نفسانیات است.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه مطهری باید دوباره بازخوانی شود، افزود: بسیاری از آموزه ها باید دوباره خوانی شده و دوباره گفته شود. مطهری حرف روز را می زند و کتاب هایش امروز باید با دقت خوانده شود.

وی در ادامه با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: طی هشت سال این کشور گرفتار کسانی شد که حریت، دانش و برنامه نداشتند و 800 میلیارد دلار پول نفت این کشور به هدر داده شد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش تاکید کرد: ما در آگاهی بخشی به توده مقصریم و تا زنده ایم مسئولیم.

وی با بیان اینکه نباید کشور را به افراد بی تجربه سپرد، تاکید کرد: تمامی نامزدهای ریاست جمهوری محترمند اما تجربه برای اداره کشور امری بسیار مهم است و کسی که چهار سال این مهم را تجربه کرده و با دنیا تعامل کرده دارای توانمندی بیشتری در اداره کشور برای چهار سال آینده است و می داند در شرایط امروز دنیا برای اداره کشور چه باید بکند.

وی با بیان اینکه عملکرد دولت یازدهم خالی از نقص نیست، اما قدم های موثر بسیاری توسط این دولت برداشته شده است که باید ادامه پیدا کند، ابراز امیدواری کرد که با همت دانشگاهیان آینده ای بهتر برای کشور رقم خورده و قدم های بلندتری برای توسعه کشور برداشته شود.

به گزارش ایسنا، دکتر نظری رییس دانشکده فنی امیرکبیر نیز در این مراسم اظهار کرد: مطهری جزو سرمایه های بزرگ نظام و حاصل عمر امام راحل بود.

وی با اشاره به محل تولد استاد مطهری گفت: خراسان مهد علم و تمدن و فرهنگ و خطه ای تاثیرگذار در تاریخ ایران و پرورنده بزرگان و نوادری همچون مطهری است.

وی با اشاره به تالیفات با ارزش این استاد شهید اظهار کرد: مطهری در دورانی که شاهد هجوم مارکسیسم به دانشگاه ها بودیم، نقش موثری را در جلوگیری از افتادن دانشجویان به دامان مارکسیسم ایفا کرد.

براساس این گزارش، در بخش پایانی این مراسم رونمایی از کتاب های " قابلیت های سنگ نگاره های تیمره در گرافیک" تالیف " پریسا رشیدی" و " نمادشناسی گیاهان در مقبره آقانورالدین عراقی" تالیف " عباس محمدی" انجام شد.

این دوکتاب به ترتیب توسط نشر پلک و نشر روزگار منتشر شده اند.

همچنین لباس فارغ التحصیلان طراحی شده توسط فریبا اروجلو نیز در این مراسم رونمایی شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: