• پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-1591-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

یک مسئول خبر داد:

پیش بینی تولید 350 هزار تن گندم در استان مرکزی

مديركل هماهنگي امور اقتصادي استانداري مرکزی گفت: تولید حدود 350 هزار تن گندم در استان پیش بینی می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، نعمتی در حاشیه جلسه كارگروه خريد غلات و دانه هاي روغني استان مركزي اظهار کرد: در این جلسه سعی شد سیاست ها و برنامه های خرید غلات و دانه های روغنی در سال جاری هماهنگ شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود نزدیک به 270 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را در سال جاری خریداری کنیم، افزود: قدری در خصوص انبار جهت ذخیره گندم مشکل وجود دارد بویژه اینکه هنوز 190 هزار تن گندم در سیلوها از سال گذشته ذخیره شده است.

نعمتی گفت: در کل کشور به میزان 18 ماه گندم ذخیره وجود دارد و از طرفی خرید سال جاری نیز در خوزستان آغاز شده است.

وی اظهار کرد: با اینهمه برنامه زیری دقیقی صورت گرفته است تا گندم با کیفیت خریداری شود و به سازمان جهاد کشاورزی نیز توصیه شده است که نظارت‌ های لازم را انجام دهد تا محصول با کیفیت از کشاورزان خریداری شود.

نعمتی افزود: پیش بینی می شود که تا یکماه و نیم آینده ظرفیت سیلو را برای خرید تضمینی امسال خالی کنیم و به کشاورزان نیز توصیه می کنیم که در سال جاری تا فرصت هست مبارزه با سن و علف هرز را انجام دهند تا بتوانند گندم با کیفیت بالا تولید کنند.

وی با بیان اینکه براساس پیش بینی انجام شده تا زمان خرید 100 هزار تن دیگر از ظرفیت انبارهای استان تخلیه خواهد شد و براین اساس مشکل چندانی نباید در این خصوص وجود داشته باشد،گفت: تلاش می شود در سال جاری گندم های خریداری شده در انبارهای استاندارد ذخیره شوند و از کشاورزان نیز می خواهیم که سعی کنند گندم تولیدی خود را به انبارهای استاندارد تحویل دهند.

نعمتی اظهار کرد: براساس اعلام جهاد کشاورزی پیش بینی می شود که در سال جاری بین 250 تا 270 هزار خرید مازاد داشته باشیم . البته پیش بینی در این خصوص کمی مشکل است چراکه در سال جاری فصل برداشت نزدیک یکماه عقب تر است و مقداری نگران گرمای اواخر خرداد هستیم، اگر این گرما به محصولات آسیب نزند، می توان خرید بیشتر از 270 هزار تن را هم پیش بینی کرد.

وی با بیان اینکه تولید حدود 350 هزار تن گندم در استان پیش بینی می شود، گفت: غیر از شهرستان های تفرش، دلیجان و محلات که تولید گندم در آنها محدود است، میزان تولید این محصول در مابقی شهرستان هاست مطلوب است.

به گفته نعمتی جایگاه استان مرکزی در تولید گندم کشور بطور میانگین بین 8 تا 13 است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: