• شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-2687-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

عدم بهره ‌برداری از علوم بین رشته‌ای نقص بزرگ جهان سوم

رئیس‌کل دادگستری استان مرکزی گفت: عدم بهره‌‌برداری از علوم بین رشته‌ای نقص بزرگ جهان سوم است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام قاسم عبداللهی در آیین تقدیر از اساتید مرکز علمی کاربردی قوه قضائیه استان گفت: علم از محسنات ذاتی است، علیرغم اینکه علم ذاتی است در طول تاریخ مبارزات جدی علیه آن انجام شده، البته این مبارزه برخلاف نظر عده‌ای از روی علم بود نه جهالت.  

وی تصریح کرد: در گذشته نیز اختلاف نظر عمیقی بین علما درباره اینکه پرورش مقدم بر آموزش است یا آموزش مقدم بر پرورش، وجود داشت وقتی وزارت فرهنگ نیز به وزارت آموزش‌وپرورش تغییر نام پیدا کرد عده‌ای برسر عنوان آن اختلاف نظر داشتند .

عبدالهی با بیان اینکه تولید علم از مطالبات جدی رهبری در دانشگاه‌هاست، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که کشورهای توسعه‌یافته به واسطه تولید علم که مبانی آن را یا از جهان اسلام گرفته‌اند یا به واسطه تربیت استعدادهایشان خود را آقای عالم می‌دانند .

وی اضافه کرد: برخی معتقدند گذشتگان ما در علوم انسانی به قدری پیش‌ رفته‌اند که برای آیندگان دیگر جای پیشرفت آنچنانی نیست، به عنوان مثال بعد از فتوای شیخ طوسی تا ۲۰۰ سال کسی فتوای جدید نمی‌داد و همگی متأثر از اندیشه‌های شیخ بودند، امروز نیز چنین تفکراتی البته کمرنگ‌تر وجود دارد .

این مقام مسئول تصریح کرد: عقب افتادگی جهان سوم در حوزه علوم انسانی است نه اینکه علوم انسانی این کشورها پاسخگوی نیاز جامعه بشری نیست، بلکه به دلیل عدم توازن در توسعه به نسبت علوم تجربی آنهم به این دلیل که از علوم بین رشته‌ای نتوانسته‌ایم استفاده کنیم. در واقع عدم بهره‌برداری از علوم بین رشته‌ای نقص بزرگی برای جهان سوم است .

وی افزود: انقلاب‌هایی که در ۲۰۰ سال اخیر اتفاق افتاده اکثراً به دست علمای علوم انسانی بوده، علمایی که توانستند با تفکرات خود بویژه در حوزه فلسفه و برداشت خاص خود از علوم انسانی انقلاب را رقم بزنند این امر به وضوح در انقلاب فرانسه قابل مشاهده است .

عبداللهی گفت: غرب با استفاده از همین علوم انسانی جدا از اینکه چقدر با حقیقت مطابقت داشت، توانست تفکرات و فرهنگ مردم خود را عوض کند، اینکه چرا بهار عربی نتوانست چنین اثرگذاری داشته باشد و خیلی زود سرکوب شد جای تأمل دارد، امید این بود که با بهار عربی تمام کشورهای مسلمان از سلطه نجات پبدا کنند و راه تمدن اسلامی را پیش بگیرند، اما نه تنها از این بهار استفاده نکردند بلکه عده‌ای از علمای متحجر، این کشورها را با پدیده‌هایی چون داعش درگیر کردند .

وی ادامه داد: به عقیده ما این اتفاق کاملاً آگاهانه رخ داد، عده‌ای که دشمن اسلام بودند همانطور که محمد علی باب را تربیت کردند در آستین افرادی چون ابوبکر بغدادی که مستعد تفکرات انحرافی از اسلام بود چنین آشوبی را به راه انداختند، پس نه تنها بهار عربی به سرانجام نرسید بلکه به قدری جهان اسلام را مشغول خود کردند که امروز باید تمام دنیا برای سرکوب این گروه جاهل بسیج شوند .  

رئیس کل دادگستری استان مرکزی افزود: از طرف دیگر با برداشت صحیح از علوم بین‌رشته‌ای نیز مواجه هستیم. برای مثال امام خمینی(ره) با تسلط کاملی که بر علوم داشتند توانستند انقلاب اسلامی را ایجاد کنند، در مقابل نیز شاهد برداشت‌هایی از اسلام هستیم که امروز باعث تخریب مسلمانان شده است .

وی تصریح کرد: علوم انسانی با همه اهمیتی که دارد حتی مورد بی‌توجهی علمای اهل فن این رشته قرار گرفته است، غرب بیشترین استفاده را از علوم انسانی برد و امور مادی خود را نیز از همین طریق پیش برد .

عبداللهی در پایان گفت: از مطالبات جدی رهبری تولید علم است که باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود، برای این هدف باید کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها برگزار کنیم و درباره راه‌های رسیدن به آن بحث کنیم .

در پایان مراسم از اساتید دانشگاه علمی کاربردی قوه قضائیه استان مرکزی تجلیل شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: