• یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-1891-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

گندم کاران ساوجی مراقب آفت "زنگ زرد" باشند

رئیس جهاد کشاورزی بخش مرکزی ساوه از گندم‌کاران ساوجی خواست در روزهای آینده مراقب آفت "زنگ زرد" در مزارع غلات باشند.

حسین قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به اینکه آفات و بیماری‌های مختلفی همه ساله محصول استراتژیک گندم را در معرض تهدید قرار می‌دهند، افزود: یکی از این آفات و بیماری‌ها، بیماری "زنگ زرد" است.

وی گفت: بیماری زنگ زرد از جمله بیماری‌های محصول گندم است که در مواقعی که رطوبت در مزرعه بالا باشد، شرایط برای شیوع آن مساعد می‌شود و در روزهایی که بارش‌ها در این شهرستان روند افزایشی داشته است، احتمال شیوع آن قوت گرفته است.

قاسمی ادامه داد: افزایش بارندگی‌های اخیر و رطوبت برای رشد این بیماری بسیار مناسب است و از کشاورزان درخواست می‌شود که به طور مداوم از مزارع خود بازدید کرده و در صورت مشاهده آلودگی در هر کیفیت و مقدار با کارشناسان این مرکز و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند. 

وی بیان کرد: عامل بیماری زنگ زرد گندم قارچی به نام  puccinia striiformis است که یکی از مهمترین بیماری‌های گندم در دنیا و ایران محسوب می‌شود و در زمان شیوع، خسارت سنگینی را موجب می‌شود.

این مقام مسئول در جهاد کشاورزی ساوه گفت: علائم بیماری زنگ زرد در روی برگ‌های جوان به صورت جوش یا تاول‌هایی به رنگ زرد مایل به نارنجی ظاهر شده سپس این جوش‌ها به هم پیوسته و نوارهایی در امتداد رگبرگ‌ها در هر دو سطح برگ نمایان می‌شود.

وی ادامه داد: به کشاورزان توصیه می‌شود در صورت مشاهده این آفت با هماهنگی کارشناسان مراکز خدمات و ناظر بخش خصوصی در صورت آلودگی اولیه مزارع به این بیماری، اقدام به سمپاشی و کانون‌کوبی جهت جلوگیری از گسترش این آفت کنند.

قاسمی تصریح کرد: این بیماری در صورت عدم کنترل، باعث کاهش سطح سبز برگ‌ها و کاهش فتوسنتز و در نتیجه کاهش عملکرد و کیفیت محصول خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: خوشبختانه با وجود بارش های مطلوب در هفته‌های اخیر و افزایش میزان رطوبت هوا تاکنون گزارشی از مزارع در خصوص ابتلا به این آفت و یا بیماری دریافت نشده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: