• یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-6284-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تاکید معاون استاندار بر اولویت‌بندی تملک ابنیه تاریخی و اجرای طرح‌های توسعه گردشگری

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی بر لزوم اولویت‌بندی تملک ابنیه تاریخی و اجرای طرح‌های توسعه گردشگری تاکید کرد.  

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، عزیز فیلی در جلسه کارگروه توسعه گردشگری استان مرکزی در خصوص تملک ابنیه تاریخی توسط شهرداری‌ها عنوان کرد: این اقدام باید در قالب یک کمیته بررسی و بر اساس اولویت‌بندی انجام شود.

وی در خصوص ایجاد هتل در پارک شهیدباهنر اراک و با اشاره به معرفی یک سرمایه‌گذار از خمین برای اجرای این طرح عنوان کرد: باید فراخوان از طریق شهرداری اراک اعلام شود و فرد متقاضی از طریق شرکت در فراخوان انتخاب شود.

به گزارش ایسنا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز، با اشاره به تعیین 25 روستا به عنوان روستاهای هدف گردشگری، گفت: اخیرا 10 روستا به این تعداد افزوده شده و دو ماه آینده ابلاغیه این تعداد روستا در بخش توسعه گردشگری صادر می‌شود.

سید محمد حسینی بیان کرد: 500 روستای کشور برای طرح ضربتی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در کشور شناسایی شدند که از این تعداد 73 روستا برای مرحله اول این طرح در نظر گرفته شدند.

وی ادامه داد: روستای هزاوه از توابع شهرستان اراک و روستای آهو از توابع شهرستان شازند از جمله 73 روستای انتخاب شده برای طرح ضربتی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال هستند. از این دو روستا اخیرا با حضور نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازدید شده و نقاط قوت و ضعف این روستاها احصاء شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: در کنار انجام مقدمات برای اجرای طرح ضربتی اقتصاد مقامتی، تولید و اشتغال، 10 روستا از مجموع روستاهای هدف گردشگری بر اساس اولویت‌بندی به عنوان نمونه انتخاب شده‌اند که اقدامات لازم برای توسعه گردشگری در این روستاها انجام شود.

حسینی با اشاره به در نظر گرفتن اعتبارات مناسب در سال جاری به منظور توسعه روستاها عنوان کرد: از سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی انتظار داریم در سال جاری اعتبار مناسبی برای توسعه روستاها و ایجاد زیرساخت برای گسترش گردشگری تخصیص دهند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با بیان اینکه حدود دو سال قبل 85 طرح جامع گردشگری در استان مرکزی تعریف شده است، افزود: در این طرح‌ها حجم و نوع سرمایه‌گذاری و دیگر ملزومات اجرای طرح به صورت دقیق مشخص شده است و طرح‌ها در کارگروه توسعه گردشگری روستایی به تصویب رسیده است.  

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: برای اجرای این طرح‌ها که قطعا گام مهمی در راستای توسعه گردشگری استان مرکزی و جذب گردشگر است، نیاز به همکاری دستگاه‌های مرتبط و تخصیص بودجه مورد نیاز داریم.

حسینی همچنین به لزوم همکاری شهرداری‌ها در تملک ابنیه تاریخی تاکید کرد و افزود: به عنوان نمونه در اراک حدود 12 بنای تاریخی شناسایی شده که برای حفظ بنا نیاز به تملک این ابنیه داریم.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی نیز در خصوص طرح احداث هتل در پارک شهید باهنر اراک، گفت: در ابتدا باید بررسی شود که اراک با توجه به وضعیت گردشگری و ورود گردشگران نیاز به تاسیس هتل جدید دارد و بعد از این بررسی اقدام به احداث هتل کنیم.

رقیه یادگاری عنوان کرد: از طرفی پارک شهیدباهنر اراک در نزدیکی هتل امیرکبیر واقع شده و شاید نیاز باشد مکان دیگری برای این منظور در نظر گرفته شود.

وی افزود: قطعا احداث هتل در این پارک جنگلی ملزم به قطع تعدادی از درختان است و بهتر است مکانی دیگر برای احداث هتل در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: پارک حنگلی شهیدباهنر اراک حدود 180 هکتار وسعت داشته و در تملک این اداره کل است که طبق توافق در اختیار شهرداری قرار داده شده است.

یوسف یوسفی بیان کرد: احداث هتل در این پارک قبلا به تصویب رسیده و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه تشکیل کمیته‌ای متشکل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت امور عمرانی استانداری، اتاق بازرگانی، شهرداری و دیگر سازمان‌های مرتبط جهت بررسی تملک ابنیه تاریخی بر اساس اولویت بندی به تصویب رسید.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: