• دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-1991-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مبارزه با سن مادر در بیش از 6500 هکتار از اراضی ساوه

رئیس جهاد کشاورزی بخش مرکزی ساوه گفت: در سال زراعی جاری بیش از 12 هزار هکتار از اراضی بخش مرکزی شهرستان ساوه زیر کشت گندم و جو رفته و تاکنون عملیات مبارزه با سن مادر در بیش از 6500 هکتار از این اراضی انجام شده است.

حسین قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: با توجه به شرایط مساعد جوی و بارش‌های بسیار خوب سال گذشته و امسال، محصول غلات امسال از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است و مبارزه مناسب با این آفت می‌تواند باعث افزایش کیفیت محصول تولیدی شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر 11 نفر از اعضای شبکه مراقبت دولتی و خصوصی  این مرکز امر نظارت مستمر و روزانه بر مزارع غلات بخش مرکزی شهرستان را بر عهده دارند و امید می‌رود که با همکاری تمامی کشاورزان اجرای طرح مبارزه با سن غلات به خوبی انجام پذیرد.

قاسمی افزود: با توجه به بازدید و گزارش کارشناسان این مرکز، پوره سن گندم در بسیاری از مزارع گندم مشاهده شده است، لذا جهت جلوگیری از بروز خسارت در محصول گندم با هماهنگی کارشناسان این مرکز نسبت به مبارزه به موقع با این آفت اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه سن گندم از مهمترین آفات گندم و جو در ایران به شمار می‌رود، افزود: تغذیه سن مادر از جوانه‌های مرکزی سبب زردی و پژمردگی گندم می‌شود .

به گفته قاسمی سن‌های مادر، خرطوم خود را به داخل نسوج سبز بوته گندم فرو کرده و از مواد غذایی بویژه پروتئین گلوتن گندم تغذیه می‌کنند، در این حالت، خوشه‌ها خشک و رنگ آنها سفید می‌شود، خسارت در این مرحله کم و به جمعیت و تراکم حشره بستگی دارد، اما چنانچه تعداد حشره در هر مترمربع مزرعه یک یا بیش از یک عدد باشد مبارزه شیمیایی ضرورت پیدا می‌کنند .

این مقام مسئول در جهاد کشاورزی ساوه گفت: کارشناسان این مرکز به طور مداوم، مستمر و روزانه از مزارع بازدید می‌کنند و کشاورزان در صورت نیاز می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های 42240655 و 42240656 و42240911 تماس حاصل کنند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: