• دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-1585-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

شناخت و پیوند با مفاخر زمینه‌ساز رفع چالش‌های فرهنگی است

مدیرکل امور استان‌های وزارت ارشاد گفت: شناخت مفاخر و پیوند نسل فعلی با گذشتگان سبب می شود که نسل فعلی، مفاخر به عنوان الگو‌های فرهنگی خود بپذیرندو بر همین اساس چالش‌های فرهنگ غالب در استان مرتفع شود .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عموی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، محمد مهدی احمدی در مراسم "روز فرهنگ وهنر استان مرکزی" که در محل برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب یک اتفاق بزرگ فرهنکی است، عنوان کرد: هدف از برگزاری نشست های استان‌شناسی معرفی ظرفیت های استان، توانمندی‌های استان و آشنایی با فرهنگ ملی کشور است .

وی افزود: برهمین اساس آگاهی از خرده فرهنگ هر استان، غنای فرهنگ ملی را در پی خواهد داشت و باعث ایجاد احساس هویت در میان افراد جامعه می‌شود که در نتیجه آن الگوی علمی‌ زیست‌ فرهنگی از فرهنگ بومی حاصل می‌شود .

مدیرکل امور استانهای وزارت ارشاد افزود: اگر به فرهنگ استان مرکزی توجه نشود به دلیل مهاجرت‌ها و و ورود خرده فرهنگ ها، فرهنگ غالب با مشکل مواجه خواهد شد. در حال حاضر با توجه به شواهدی که وجود دارد به نظر می‌رسد هویت فرهنگی استان دچار چالش شده است و نسل جدید در این خصوص  احساس خلاء می‌کنند و این در حالی است که استان مرکزی در حوزه دین، علم، هنر و سیاست از ظرفیت بالایی برخوردار است .  

وی افزود: در حوزه دین، سیاست و علم امام راحل، آیت الله اراکی، آقا نورالدین عراقی، مرحوم امیرکبیر و پرفسور حسابی از جمله مفاخر در این زمینه بودند. در حوزه هنرهای نمایشی تعزیه استان مرکزی معروف است و در حوزه موسیقی مرحوم علی اکبر فراهانی الگوی علمی هنرمندان است. از هر منظری استان مرکزی دارای ظرفیت مطلوبی است .

وی افزود: نسل موجود در استان مرکزی بویژه در شهر اراک پر غرور، با احساس و با هویت است و احساس خلاء نمی‌کند.  انسان موجودی اجتماعی است و لازمه اجتماعی بودن الگو پذیری است، الگوبرداری از مفاخر موجب می‌شود که الگوی زیست فرهنگی متعالی، پایدار و جاودان شود .

این مقام مسئول در پایان افزود: وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، دانشگاه و هنرمندان و به طور کلی متولیان فرهنگی استان مرکزی، احیاء فرهنگ غنی در استان و ایجاد احساس هویت در نسل موجود است،  لذا با برنامه‌ریزی و برگزاری نشست‌ها می‌‌توان در این مورد گامی به جلو برداشت .

  گفتنی است، نشست روز فرهنگ و هنر استان مرکزی اردیبهشت‌ماه جاری در محل سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: