• دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-7684-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ساوه امسال مشکل آب ندارد/تلاش همگانی برای جلوگیری از کاشت هندوانه در استان مرکزی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی لایروبی رودخانه قره‌چای در استان مرکزی را اقدامی شاخص در حوزه آب این استان دانست و گفت: در سال جاری برای تامین آب شرب ساوه و بخش کشاورزی با توجه به این اقدام و بارندگی‌های اخیر مشکلی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، عزیز فیلی در شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی، با بیان اینکه به دلایل مختلف لایروبی این رودخانه چند سالی به تعویق افتاد، گفت: به همت شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی و با همکاری فرمانداری‌ها با وجود تنش‌های اجتماعی موجود، لایروبی این رودخانه انجام شد.

وی با اشاره به افزایش حجم آب سد ساوه و ذکر این نکته که لایروبی رودخانه در این قضیه موثر بوده است، افزود: سد ساوه در مجموع 290 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که به دلایل مختلف از جمله برداشت بی رویه از منابع آبی بالا دست این رودخانه، تنها 20 درصد از ظرفیت این سد آبگیری می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی تاکید کرد: باید تمهیدات لازم جهت جلوگیری از سوء‌استفاده از منابع آبی قره‌چای به منظور کشت هنوانه در نظر گرفته شود.

فیلی عنوان کرد: با توجه به اقدامات انجام شده در خصوص نصب کنتورهای حجمی برای چاه‌های مجاز و همکاری شرکت توزیع برق برای این مهم، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف آب در بخش کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

وی بیان کرد: اقداماتی که برای ارتقاء کیفیت آب سد کمال صالح اراک در نظر گرفته شده و بخشی نیز انجام پذیرفته است، باید با جدیت ادامه یابد که در خصوص کیفیت این آب نگرانی وجود نداشته باشد.

به گزارش ایسنا، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در بخش حفاظت از منابع آب استان و نیز بارندگی‌های اخیر در استان ارائه داد و گفت: بارش برف و باران از اواخر سال گذشته تاکنون به نسبت سال‌های قبل مناسب بوده است و این موضوع سبب تقویت جریان‌های سطحی و رودخانه‌های استان شد.

آمره بیان کرد: در برخی مناطق استان سطح آب زیرزمینی 6 متر افزایش یافته است و در حال حاضر 46 میلیون لیتر آب پشت سد ساوه موجود است.

وی عنوان کرد: در راستای حراست از منابع آبی استان دو هزار و 600 حلقه چاه غیر مجاز شناسایی شده است که باید با همکاری دستگاه‌های مرتبط اقدامات لازم برای مقابله با این چاه‌ها در دستور کار قرار بگیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی همچنین برای ایجاد مراکز گردشگری در محدوده تاسیسات آبی اعلام امادگی کرد و افزود: مطالعات و امکان‌سنجی این موضوع انجام شده و آمادگی کامل در این خصوص وجود دارد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مصوب شد دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری ها در خصوص جلوگیری از کشت هندوانه اطلاع رسانی و اقدامات لازم را انجام دهند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: