• دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-1685-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

پویایی و تحول فرهنگ استان مرکزی در دو تا سه سال اخیر

مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری مرکزی گفت: پس از تدوین روز فرهنگی استان، هفت گام اصلی برای توسعه فرهنگی استان هدفگذاری شد و بر همین اساس در دو تا سه سال اخیر شاهد پویای و تحول در عرصه فرهنگ استان هستیم .

به گزارش‌ ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، غلامرضا فتح آبادی در نشست تخصصی استان شناسی که در روز فرهنگ و هنر استان مرکزی در محل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد، گفت: روز فرهنگی استان برای اولین بار در کشور در دو سال پیش برای دستگاه‌های فرهنگی تدوین شد .

وی افزود: در سنوات آینده در راستای تحقق برنامه‌های این سند برگزاری برنامه‌های  فرهنگی با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد. برگزاری هفته فرهنگی در سال ٩٣و ٩٤ در سطح استان و در 1٠ شهرستان اجرایی شد، هفته فرهنگی یک کار ابتکاری در کشور است که با بیش‌ از ٢٠ هزار عنوان برنامه در اقصی نقاط  استان اجرایی شد .

فتح‌آبادی اظهار کرد: سوق دادن فعالیت های فرهنگی که در مرکز استان متمرکز بود به سمت شهرستان‌ها و شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی از جمله اهداف ما در این زمینه بود. بنا به دلایلی در سال گذشته هفته فرهنگی برگزار نشد، اما با تاکید استاندار و بررسی کار‌گروه فرهنگی اجتماعی استانداری قرار شده است باب جدید هفته فرهنگی اجرایی شود .

وی ادامه داد: طبق ارزیابی سال ٩٤ و ٩٣ پیش از ٩٠ درصد مردم به اجرای برنامه های فرهنگی در سطح استانی تمایل داشتند که این مهم در بالا بردن شاخص ارزیابی فرهنگی استان بسیار تاثیر گذار بود. در سال گذشته دبیرخانه دائمی مفاخر استان در راستای تحقق  سند راه اندازی شد و بر همین اساس برنامه‌های متعددی دنبال شد. برگزاری 11 همایش و نکوداشت مفاخر، راه‌اندازی سایت گنجینه مفاخر استان، اجرای ٩ جشنواره اقوام در سال گذشته از جمله اقدامات در این زمینه بود .

وی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی بسیار در استان مرکزی، بیان کرد: به دنبال آن هستیم که از ظرفیت‌ فرهنگ و هنر برای توسعه فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کنیم. همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی، همگرایی و همسویی هنرمندان از جمله برنامه های راهبردی مورد نظر ماست .

محسن شریفی سرپرست ارشاد استان مرکزی نیز در این نشست، عنوان کرد: نمایشگاه کتاب یکی از بزرگترین رخدادهای فرهنگی است که 27 سال است که ادامه دارد .

وی ادامه داد: در همین خصوص تقدیر از بنیان گذاران این سنت حسنه و افرادی که این رویداد را ادامه دادند ضروری است. امید است اجرای این برنامه سر‌آغاز برنامه‌های بزرگتر در استان و سطح ملی باشد تا بتوان استان مرکزی را به عنوان استانی که بیش از یک چهارم مفاخر کشور در خود جای داده به همگان معرفی کرد .

شریفی سرمایه انسانی را سرمایه اصلی هر جامعه برشمرد و گرامیداشت مفاخر را فعالیتی ارزشمند قلمداد کرد و افزود: هویت ایران در گرو مفاخرگذشته و حال است، بنابراین ارج نهادن به مفاخری که در قید حیات هستند و معرفی آنها به عنوان الگو به نسل جوان هویت ملی را مشخص می‌کند و باعث حفظ و ارتقا آن می‌شود .

گفتنی است نقالی خوانی، اجرای تعزیه، چاوش خوانی، اجرای موسیقی محلی شاهسون و رونمایی از چهارکتاب تازه منتشر شده دراستان، طراحی تصاویر مشاهیر و اماکن تاریخی از دیگر بخش های این مراسم بود. همچنین در این مراسم از جمعی از برگزیدگان تقدیر شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: