• شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-4587-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

نعمت‌زاده عنوان کرد:

راه‌اندازی بیش از 19 هزار واحد تولیدی جدید و توسعه یافته در دولت یازدهم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی چهار سال اخیر بیش از 19 هزار واحد تولیدی جدید و توسعه‌یافته راه‌اندازی شده است که از این تعداد بیش از 12هزار مورد جدید و حدود 6 هزار مورد توسعه‌ای بوده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار با نخبگان و دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اراک که با موضوع اقتصاد مقاومتی، صنعت و دانشگاه برگزار شد، بزرگ‌ترین سرمایه استان را نیروی انسانی خلاق و مبتکر در سطوح دانشگاه و صنایع و فعالان اقتصادی دانست و گفت: از همان اوایل انقلاب اسلامی و دوران جنگ استان مرکزی در حوزه پشتیبانی نقش بسیار موثری را ایفا کرد. همچنین در دوران سازندگی بیشترین فعالیت‌ها به واحدهای صنعتی استان مرکزی ارجاع داده شد.

نعمت‌زاده تصریح کرد: خوشبختانه بخش خصوصی فعال شده و برخی دولتی‌ها نیز خصوصی شدند و شرایط بسیار بهتر شد، اما هنوز تا شرایط مطلوب فاصله بسیار است.

وی با بیان اینکه پشتیبانی پیشین و پسین از دانشگاه مهم است، ادامه داد: صنعت و دانشگاه از ارتباط و همکاری بهره بسیار می‌برند و براین اساس در سال‌های اخیر تشکل‌های اقتصادی علمی در واحدهای مختلف در کنار دانشگاه‌ها شکل گرفته و مکمل یکدیگر هستند.

نعمت‌زاده با بیان اینکه شکل‌گیری چندین خوشه صنعتی در استان مرکزی موجب همکاری بیشتر صنعت و دانشگاه، رشد علمی و نوآوری در استان می‌شود، افزود: با توجه به ظرفیت‌های استان مرکزی و نزدیکی آن به استان تهران، از مسئولان استانی تقاضا می‌شود طرحی نو در راستای حرکت جهشی در زمینه صنعت و فناوری و توسعه علم و دانش در این نقطه از کشور تدوین کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارتقای سطح دانش و مهارت مراکز علمی از دهه‌های گذشته در دستور کار بوده است و امروز شاهد دانشگاه جامع صنعتی متناسب با نیازهای جامعه هستیم. جای افتخار دارد که در بسیاری از زمینه‌های علمی جزو 20 کشور اول جهان هستیم و در نانوتکنولوژی از رتبه 78 جهانی به رتبه 6 ارتقا یافته‌ایم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر رشد علمی بسیار تاکید دارند، ادامه داد: امروز به برکت آزادی‌هایی که در کشور به وجود آمده و حمایت های بسیار که طی سال‌ها از بخش آموزش عالی شده است، امروز از شرایط بهتری برخوردار شده‌ایم، گرچه فاصله‌ها هنوز بسیار است.

وزیر صنعت و معدن و تجارت عنوان کرد: تنها مدرک نیست که اهمیت دارد، بلکه آموزش مهارت باید مورد توجه قرار گیرد. علوم پایه برای کشور مورد نیاز است، اما نیاز عمده ما مهندسان، تاریخ‌دانان، جامعه‌شناسان و ... هستند که مسائل کشور را با کمک آنها حل کنیم.

نعمت‌زاده گفت: از سویی صنایع باید کالایی تولید کنند که باب میل خریدار و بازار خارجی باشد، نه اینکه اگر محصولی اضافه ماند آنرا صادر کنیم. باید به منظور صادرات برای بازار و سلیقه خاص مشتری محصول را طراحی و تولید کنیم. ما باید اتومبیل را طراحی کنیم چون نیاز کشورهای دیگر است همانطور که ژاپنی ها کرسی برقی و پلوپز را برای ما طراحی کردند.

وی تصریح کرد: در بخش صادرات شاید بیش از خود صنعت کمبود وجود دارد. باید شرکت‌های صادراتی توانمندی‌ را شکل دهیم که بر زبان بین‌المللی مسلط باشند و با مقررات جهانی کسب و کار کرده و کالا صادر کنند. بعلاوه رعایت تعهد و کیفیت در تبادلات تجاری نیز بسیار حائز اهمیت است و موجب حفظ و تداوم این روابط می‌شود.

وی افزود: در ظرفیت‌های تولیدی و صادراتی در بخش کشاورزی به جز موارد استثنایی کمبود وجود دارد، همچنین در شاخه بازرگانی فاقد افرادی هستیم که بازار را ایجاد کنند، پس فقط مسائل فنی مهم نیست بلکه در بخش انعقاد قرارداد مشارکتی تعداد معدودی قادر هستند که مذاکره کرده و قراردادها را منعقد کنند و عقب‌افتادگی برخی شرکت ها به دلیل نبود تسلط و توانمندی در این زمینه است.

نعمت زاده با بیان اینکه اخیرا قراردادهای مشارکتی عمده‌ای در وزارت صنعت منعقد شده است، اظهار کرد: در رابطه با قراردادهای خودرو دقت بسیاری شده تا هم صادرات و هم انتقال تکنولوژی، همچنین اقتصاد و ساخت داخل در آنها لحاظ شود.

وی اضافه کرد: همکاری صنعت و دانشگاه در بخش صنعت فقط به زمینه‌های صنعتی بازنمی‌گردد بلکه این همکاری در تمامی زمینه‌ها حتی ارائه یک گزارش مالی خوب موثر است. این مهارت‌ها نیاز به تقویت و آشنایی با قوانین بین‌الملل دارد.

وزیر صنعت تصریح کرد: خوشبختانه این دولت بر روی موضوع رفع حصر و تحریم از کشور انرژی، وقت و فکر بسیاری اختصاص داد و تصمیم‌گیری‌های سنگین و تلاش شبانه‌روزی در نهایت در سایه درایت و پشتکار نتیجه داد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به مدد این تلاش‌ها فضا برای صنعتگران و دانشگاهیان باز شده است تا جایی که به گفته دکتر ستاری معاون فناوری رئیس جمهور، تقریبا روزانه یک نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور در حال جذب شدن به کشور هستند.

نعمت‌زاده با ابراز تاسف از خروج مغزها از کشور اظهار کرد: باید نخبگان را حفظ کنیم چراکه سرمایه‌های ملی ما هستند. وقتی فضای کشور آرام شود و مردم به این فضا اعتماد داشته باشند در داخل کشور سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد، برای دستیابی به این مهم کافی است بسترها و فضای لازم فراهم شود.

وی ادامه داد: طی یک یا دو سال اخیر طرح‌های توسعه‌ای در واحدهای تولیدی رشد عجیبی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد می‌توان ظرفیت‌ها را افزایش داد. طی مدت چهار سال اخیر، بیش از 19 هزار واحد تولیدی جدید و توسعه‌ای راه‌اندازی شده است که از این تعداد بیش از 12هزار مورد جدید و حدود 6 هزار مورد توسعه‌ای بوده است، پس قابلیت‌ها وجود دارد و فقط باید زمینه را ایجاد کنیم.

وزیر صنعت و معدن گفت: در سال 91 در حوزه صنعت، 10.6درصد رشد منفی را شاهد بودیم و طی چهار سال دولت گذشته رشد سرمایه‌گذاری صنعتی بیش از 40 درصد منفی بوده است، یعنی حتی به اندازه استعداد‌مان نیز سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم.

وی افزود: سرمایه‌ها به سمت مستغلات رفته و امروز دو و نیم میلیون منزل خالی در نقاطی که چه بسا نیاز نداریم،  وجود دارد. براین اساس به گفته آخوندی وزیر راه و شهرسازی حدود 250 میلیارد دلار سرمایه کشور راکد مانده است که باید در تولید صرف می‌شد و موجب اشتغال و رفع بیکاری می‌شد. اگر سرمایه به کار گرفته شود نوآوری و اشتغال و درآمد را موجب می‌شود.

نعمت زاده گفت: در زمینه مذکور با خلاء مواجه هستیم و سرمایه‌ها در داخل کشور راکد هستند، از سوی دیگر منابعی که از خارج می‌آمد سال‌هاست که قطع شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه صنعت پتروشیمی بیان کرد: پتروشیمی امروز بعد از نفت دومین رقم صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: طی دو روز آینده مدیران ارشد یک شرکت خودروسازی اروپایی به ایران سفر می‌کنند تا قرارداد جدیدی را با 60درصد سرمایه‌گذاری منعقد کنیم که در استان مرکزی انجام خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه نباید درها را به روی خود ببندیم، تاکید کرد: باید با دنیا تعامل علمی، صنعتی و بازرگانی داشته باشیم.

نعمت زاده گفت: مرزهای ما برای مردم ما کوچک است و یادمان نرود که صدها سال قبل تجار ما به چین رفتند و اسلام و هنر و معماری را به آنجا بردند. چه شده که فکر می‌کنیم فقط باید در کشور خودمان خودکفا باشیم، علم و صنعت و فناوری مرز نمی‌شناسند و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باید با همت والا و مبارزه در تحصیل و مهارت‌آموزی ایجاد شغل کنند.

وی با بیان اینکه علم و اقتصاد باهم عجین شده‌اند، تصریح کرد: درهای صنایع باید به روی دانشگاه‌ها باز و فعالیت‌های پژوهشی مشترک باید بیش از مقدار موجود باشد، همچنین هزینه های تولید باید با کمک دانشگاه کاهش و کیفیت کالاها افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش پرسش و پاسخ نیز گفت: بدون تفکر، تدبیر و دانش نمی‌توان کاری کرد. برخلاف مطالب برخی از سایت‌های دشمنان من پولدار نیستم. من همان حقوقی را دریافت می‌کنم که دولت تصویب کرده و خانه من نیز همان خانه پدری است.

نعمت‌زاده در خصوص راه اندازی بانک فناوری و شهرک تحقیقاتی بیان کرد: در خصوص راه‌اندازی شهرک فناوری و تحقیقاتی می‌توان صنایع و معادن کشور را بسیج کرد که مواردی از آن در دوره وزارت قبلی انجام شده است.

وی افزود: این مهم به صورت خصوصی در حال پیگیری است و اخیرا با دانشگاه شریف اقداماتی آغاز شده که در مرحله طراحی مفهومی به سر می‌برد. در این مورد قطعا تلاش می‌کنیم مسئولان استان مرکزی، دانشگاه‌ها و شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز درگیر این موضوع شوند.

وزیر صنعت و معدن گفت: در مورد بانک فناوری در گذشته با وزارت علوم صحبت شده و مقرر شده بود وزارت علوم به سمت فناوری گام برداشته و از صرف آموزشی بودن خارج شود. در رابطه با بانک فناوری اخیرا سایتی مختص محصولات پیشرفته و دانش بنیان با فناوری بالا ایجاد شده است و برای ایجاد این بانک با وزیر علوم مذاکره خواهد شد.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه صنعتی اراک نیز در این نشست گفت: براساس تحقیقات محققان و براساس آخرین آمار رسمی کشور وزن ارزش افزوده در حوزه صنعت از چهار به 5.21 درصد افزایش یافته است و استان مرکزی از این لحاظ ظرفیت هفت درصدی و بیشتر دارد.

محسن نجفی افزود: تلاش دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی  و صنعت و معدن در قالب همکاری با شرکت‌های صنعتی جهت پاسخگویی به نیازهای خدمات پیشین و پسین بوده است.

وی تصریح کرد: همچنین تقویت واحدهای R&D صنایع، تمرکز تجارت عمده، وجود مراکز سرمایه‌گذاری مادر در استان و... نشان از شکوفایی بیشتر صنعت استان دارد. لازمه رشد بیشتر در این حوزه تقویت اقدامات در حوزه فناوری، بازاریابی، تجارت و مارکتینگ است که باید به شکل صحیح به آنها توجه داشت.

نجفی گفت: امید است با ایجاد شهرک فناوری پیشرفته در استان جهت حمایت و تامین نیازهای تحقیق و توسعه همکاری‌های مشترک با صنعت داشته باشیم و باید این مهم در اولویت قرار گیرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: