• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-1985-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

حجت‌الاسلام اسکندری:

تبلیغ تربیتی کار دانش آموختگان حوزه است/عامل به دین بودن وظیفه فرد فرد ماست

 معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور گفت: جامعه‌ای خوب است که متشکل از خانواده‌های خوب باشد. رسالت خواهران مبلغه اینست که وارد جامعه شده و نگذارند دختران و مادران در معرض فساد قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام رضا اسکندری در اولین همایش فارغ‌التحصیلان مدارس علمیه خواهران شهر اراک، عنوان کرد: در نگاه دینی و آموزه‌های اسلامی واژه‌ای به نام "فارغ‌التحصیل" نداریم و باید از گهواره تا گور به دنبال کسب دانش باشیم، در همین راستا از اصطلاح "دانش‌آموختگان در حوزه" استفاده می‌کنیم.

وی بیان کرد: اسلام دینی است مملو از معارف غنی که برگرفته از قرآن هستند و در طول 23 سال بر پیامبر نازل شده‌اند. سیره و سخنان پیامبر(ص) و ائمه(ع) برای ما حجت محسوب می‌شوند که از طریق علمای بزرگ و منابعی از جمله نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، خطبه حضرت فاطمه زهرا(س) و سخنان امام باقر(ع) طی 250 سال زندگی ائمه(ع) برای ما باقی مانده است.

اسکندری ادامه داد: اهل شیعه و سنت از دریای معارف دینی که از اهل بیت(ع) باقی است بهره‌مند می‌شوند. افرادی که وارد حوزه می‌شوند می‌خواهند معارف غنی را بررسی کنند و با عزم راسخ تلاش علمی خود را دنبال می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه شناخت اسلام با تکیه بر معارف دینی وظیفه ماست، عنوان کرد: عامل به دین بودن وظیفه فرد فرد ماست و باید در مسیر دین قرار بگیریم، تقوا که مفهوم اساسی است باید در تمام زوایای زندگی ما رسوخ پیدا کند، باید در تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی و خانوادگی الگو باشیم.

 معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور افزود: وظیفه بعدی ما اینست که آنچه را که آموختیم و به آن عمل کردیم درسطح جامعه تبلیغ کنیم و در همین راستا به فرد فرد شما نیاز داریم.

وی بیان کرد: خواهران در کنار آموزه‌های حوزه باید به علوم روز و زبان‌های زنده دنیا مسلط باشند تا بتوانند معارف دین را به دنیا ابلاغ کنند و رسالت سنگینی که بر دوش دارند را بدرستی ایفا کنند.

اسکندری گفت: برخی از خواهران که تحصیلات حوزوی آنها به اتمام رسیده است، فعالیتی نمی‌کنند، در حالی که انتظار این است که فرد فرد شما در جامعه نقشی را ایفا کند و از دورترین نقاط برای تغییر کشور اقدام کنید.

 وی با اشاره به معضلات و آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: در مسیر تربیت باید کیفیت را مدنظر قرار دهیم و در همین راستا تربیت چهره به چهره می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

اسکندری بیان کرد: در زمان شاه ابزار در اختیار طاغوت بود اما علما به تربیت چهره به چهره افراد پرداختند و شاهد تربیت افراد شایسته‌ای در این خصوص بودیم.

وی عنوان کرد: در صورتی که بخواهیم نهضت قرآنی داشته باشیم باید برنامه‌ریزی کنیم تا هر فرد تعدادی از افراد جامعه را تحت تعلیم خود قرار دهد. در صورتی که اینچنین عمل کردیم می‌توانیم در مقابل دشمنان ایستادگی کنیم.

اسکندری تصریح کرد: نباید با تکیه بر حمایت دولت و بودجه‌های دولتی دست به اقدام بزنیم بلکه باید با مدیریت درست رسالتی که بر عهده ماست بدرستی انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام غلامحسین بنافی مدیر حوزه علمیه خواهران استان مرکزی نیز در این همایش گفت: حتی مخالفان و دشمنان در بیان عقاید و ارزش های ضد دینی خود هدفمند و متشکل عمل می‌کنند. به نظر می‌رسد ما هم باید تشکل خاص خود را اداره کنیم و بیش از گذشته هدفمند حرکت کنیم.

وی عنوان کرد: شناسایی، بکارگیری و انجام فعالیت‌های فرهنگی توسط فارغ‌التحصیلانی که با حوزه کمتر ارتباط داشتند یا با تمام توانمندی‌های خود در این زمینه فعالیت نمی کردند، یکی از دغدغه‌های ما بود.

وی با اشاره به اینکه نیمی از افراد جامعه را زنان تشکیل می دهند، افزود: با توجه به اینکه در حوزه با کمک خیرین برای تربیت این قشر هزینه شده است باید حداکثر بهره‌برداری را از این بخش داشته باشیم و نتیجه مطلوبی بگیریم.

بنافی اظهار کرد: انقلاب اسلامی از لحاظ ایدئولوژی به مبارزه طلبیده شده است. ما در جنگ نرم با بسیاری از اندیشه ها مقابله  می‌کنیم، به سبب شیعه بودن در حال حاضر با برخی مسلمانان، دیگر ادیان و  افرادی که اصولا دین ندارند در مقابله هستیم و به سبب تفکر شیعی که داریم آنها ما را طلیعه دار حرف تازه‌ای می دانند و به چالش‌مان می کشند.

وی ادامه داد: لازمه مقابله با دشمنان آنست که تشکیلات منسجمی داشته باشیم که پاسخگوی افکار و اندیشه‌های وارداتی و شبهات از یکسو و زمینه‌ساز پاسخگویی به سوالات جامعه باشد و موجب تقویت فکری افراد جامعه شود.

بنافی خاطرنشان کرد: نتیجه این همایش ساماندهی فارغ التحصیلان در استان مرکزی بود، بزودی در ساوه هم این همایش برگزار می شود. امید است که با این پیگیری‌ها بتوانیم بخشی از نیاز جامعه را پاسخ دهیم.

  گفتنی است که مرکز مدیریت حوزه علمیه استان مرکزی برای بانوی فارغ التحصیل سطح دو حوزه 100 هزار تومان به عنوان هدیه در نظر گرفت و به 300 نفر کارت هدیه اهدا شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: