• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-2085-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر ارشاد:

علیرغم محدودیت ها، توانستیم رو به جلو قدم برداریم

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با وجود محدودیت‌های که در کشور وجود دارد و مشکلات اعتباری و ساختاری که به طور کلی از قبل انقلاب با آنها دست به گریبان هستیم، توانستیم باز هم  قدمی به سمت جلو برداریم، البته این به آن معنی نیست که همه مسائل را حل کردیم اما می‌توانیم بگوییم نسبت به گذشته وضع‌مان بهتر شده است .

  به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی‌اصغر کاراندیش در نشستی با کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که در اراک برگزار شد، با اشاره به اینکه سفر به اراک سی‌ا‌‌مین سفر استانی اوست، عنوان کرد: در سفرهای استانی به اتفاق مدیران کل ستادی کشور به 29 استان کشور سفر کردیم، که در قالب برنامه دو روزه بود .

وی افزود: با سفرهای استانی توانستیم اطلاعات کافی از سطح استان‌ها و شهرستان‌ها بدست آوریم. در این سه سال نتایج خوبی حاصل شد و برخی مشکلات استان‌ها در همین راستا رفع شد. با بازدیدهای میدانی، دیدار با استانداران، ائمه جماعات و اصحاب فرهنگ و هنر توانستیم گام‌های اساسی در جهت رفع مشکلات برداریم .

کاراندیش عنوان کرد: سفرهای استانی به جهت توجه ویژه به شهرستان‌ها و سوق دادن معاونت و مراجع از تهران به سمت استان‌ها سودمند واقع شد و سعی شد که به تناسب مسائلی که در شهرهای مختلف بررسی می‌شود مدیران نیز حضور داشته باشند و مشکلات و مسائل از زبان آنها شنیده شود .

وی بیان کرد: کمبود نیرو، نبود وسایل نقلیه، نبود تجهیزات، مشکلات کارمندان این حوزه در مورد اضافه‌کار، نیاز مجتمع‌ها به تعمیر از جمله موارد و مشکلات مشترکی بود که در 29 سفر استانی به آن پی بردیم .

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به موضوع تحریم‌ها، مسائل هسته‌ای، کاهش قیمت نفت و کاهش فروش نفت از سال 91 حالت انقباضی بودجه شروع شد و در همین راستا بودجه سال 92 نسبت به بودجه سال 91 کاهش پیدا کرد، در زمان دولت قبل هم متوجه شدند که مسائل موجود و شرایط پیش آمده بر روی بودجه و تخصیص آن اثر گذاشته است .

وی ادامه داد: با توجه به شرایط پیش‌آمده بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز کاهش یافت. با روی کار آمدن دولت جدید علیرغم کاهش درآمدهای دولت و محدودیت‌های مالی، بودجه سال 95 نسبت به سال 92 دو برابر افزایش پیدا کرد و این موضوع با تلاش همکاران در دفتر برنامه و بودجه و همکاری سازمان برنامه و بودجه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محقق شد .

کاراندیش در خصوص حقوق پرسنل عنوان کرد:  کارمندان در حوزه رسمی و پیمانی افزایش حقوق سه برابری و در حوزه قراردادی افزایش حقوق 2.5 برابری داشتند.  ساعت اضافه کاری در سال 95 نسبت به سال 91 افزایش 2.5 برابری پیدا کرد .

این مقام مسئول اظهار کرد: در مورد ایثارگران تمام مزایا که در قانون برای آنها پیش‌بینی شده بود اعمال شد، این اقدامات بار مالی سنگینی بر دوش وزارتخانه و دولت قرار داد. اما شاهد بودیم که در این سه سال افزایش حقوق نسبت به تورم بیشتر بود .

وی بیان کرد: در این سه سال کار مهمی انجام شد اما تا نقطه مطلوب هنوز فاصله وجود دارد و از نظر امکانات اداری، تجهیزات و حقوق نیاز است که در جهت رفع مسائل موجود گام‌های اساسی برداشته شود. در صورتی که  همین مسیر را ادامه دهیم احتمال دارد که در مدت 2 الی 3 سال آینده مشکلات برطرف شود و به نقطه مطلوب نزدیک شویم و امیدواریم این رویداد ادامه پیدا کند و مشکلات موجود رفع شود .

کاراندیش با اشاره به دو برابر شدن بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت جدید، عنوان کرد: در بیشتر بخش‌ها شاهد افزایش بودجه بودیم به عنوان مثال اعتبار معاونت هنری، کانون فرهنگی مساجد و اعتبار سینماها افزایش قابل ملاحظه ای داشت .

وی اظهار کرد: در سفرهای استانی گزارش جامع از صحبت‌ها و مشکلات تهیه شد و در اختیار وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی قرار گرفت و همینطور از سفرهای استانی که از سال 92 تا 94 انجام گرفت کتابی مبتنی بر تمام مسائل استان‌ها تهیه شد که هفته آینده به چاپ می‌رسد .

این مقام مسئول عنوان کرد: اگر در شهرستان‌ها ساختمان مازاد وجود دارد با رایزنی استاندار می‌توان آنرا جابجا کرد و در همین راستا مشکل کمبود ساختمان برای کارهای فرهنگی رفع شود .

وی بیان کرد: اعتباری که در سفرهای استانی در نظر گرفته می‌شود اعتبار کمکی است و بقیه اعتبارات از استان و معاونت مربوطه تامین شود .

وی تصریح کرد: اعتبار ما در سال 92 در حدود 500 میلیارد تومان بود و در نیمه دوم سال 92 در حدود 320 میلیارد تومان بدهی داشتیم ولی در دولت یازدهم هم بدهی‌ها پرداخت شده و هم بودجه دو برابر افزایش پیدا کرد .

این مقام مسئول بیان کرد:  این وزارتخانه را با 300 پروژه نیمه تمام تحویل گرفتیم و اعتبار ما 110 میلیارد تومان در سال بود که اکنون به 203 میلیارد تومان افزایش یافته است و اعتبار استانی از 40 تا 50 میلیارد تومان به 100 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است .

وی ادامه داد: در این سه ساله کمتر از 10 پروژه را شروع کردیم و سعی کردیم همان پروژه های قبلی را تمام کنیم بعد به سراغ پروژه‌های دیگر برویم. در کل کشور در حدود 860 مجتمع فرهنگی وجود  دارد و در حال حاضر 300 پروژه کلنگ خورده نیز داریم که از 10 تا 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارند .

به گزارش ایسنا، در این جلسه سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز، برگزاری نمایشگاه مد و لباس، نمایشگاه عکس اجتماع و حضور هنرمندان در نمایشگاه کتاب را از جمله فعالیت‌های این ارگان در سال گذشته اعلام کرد .

شریفی عنوان کرد: از سال 92 تا 95 در حوزه موسسات قرآنی 23 درصد، آموزشگاه آزاد هنری 9.2 درصد، عناوین نشریات 50 درصد، تعداد کانون تبلیغات 20 درصد، فعالیت‌ کانون مساجد 9.7 درصد، مجوز صادره 64.7 درصد، تعداد عناوین تولیدی و اجرا شده 8.8 درصد، تعداد اجرای صحنه‌ای موسیقی  17.6 درصد و تعداد عناوین کتاب منتشر شده 64.7 درصد رشد داشته است .

وی عنوان کرد: در حوزه پرداختی کلیه پرداخت‌ها و بدهی‌‌ها به انجمن‌ها پرداخت شده و برای فعالیت‌های بعدی نیز اینکار انجام شده است و در حال حاضر تعامل خوبی با انجمن هنرمندان شکل گرفته است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: