• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-11384-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

امام جمعه ساوه:

آسیب پذیری خانواده زندانیان به مراتب بیشتر از خود زندانی است

امام جمعه ساوه گفت: آسیب‌پذیری خانواده زندانیان در محیط جامعه به مراتب بیشتر از خود زندانی است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در نشست مجمع عمومی و جشن حمایت از خانواده‌های زندانیان شهرستان‌های ساوه و زرندیه افزود: آسیب روحی مهم‌ترین آسیبی است که متوجه خانواده زندانیان می‌شود.

وی افزود: زندانیانی که به دلیل جرایم غیرعمد و عمدتا مالی باید برای مدتی دور از خانواده متحمل دوره محکومیت خود شوند قادر به تامین نیازهای معیشتی خانواده نیستند و خانواده این زندانیان به مجموعه اقشار آسیب‌پذیر جامعه افزوده می‌شوند و نیازمند حمایت هستند.

امام جمعه ساوه خواستار فرهنگ‌سازی در جامعه در خصوص کمک به خانواده زندانیان و تامین نیازهای معیشتی آنان شد و افزود: انجمن حمایت از زندانیان به عنوان یک موسسه مردم نهاد، نقش موثری در حمایت مادی و معنوی از خانواده زندانیان دارد.

وی تصریح کرد: سطح فرهنگ عمومی جامعه باید به سمتی رود که اولا کمتر شاهد وقوع بزهکاری در اجتماع باشیم و ثانیا اگر برای یک فردی جرمی غیرعمد پیش آمد به حمایت از او بشتابیم تا از اجر معنوی این اقدام خیرخواهانه برخوردار شویم.

حجت‌الاسلام حسینی با تاکید بر اینکه نباید تاثیرات مجازات زندانیان جرایم غیرعمد به خانواده آنان منتقل شود، افزود: قرار نیست اگر یک فرد به دلیل جرمی غیرعمد برای مدتی زندانی شد، خانواده او که بی‌گناه هستند نیز تنبیه و مجازات شوند و این نگاه به خانواده زندانیان صحیح نبود و از نظر اسلام نیز مردود است.

وی خواستار اصلاح نگاه جامعه به خانواده زندانیان شد و تصریح کرد: حمایت از خانواده زندانیان میزان وقوع بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی را در جامعه کاهش خواهد داد. از طرفی برخی زندانیان پس از آزادی در جامعه دچار سرخوردگی می‌شوند و برای اشتغال با مشکل مواجه می‌شوند که باید در این خصوص نیز نگاه جامعه را به زندانیان تغییر داد.

به گزارش ایسنا؛ رئیس دادگستری شهرستان ساوه نیز گفت: کمک به خانواده زندانیان و تلاش برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کاری ارزشمند بوده و در نزد خدا از اجر و قرب بالایی برخوردار است.

هادی ملکی با اشاره به اینکه نگاه جامعه نسبت به خانواده زندانیان نگاه خوبی نیست، افزود: همین که یک فرد زندانی می‌شود در نگاه مردم منزوی شده و مورد آسیب‌های فراوانی قرار می‌گیرد و خانواده زندانیان نیز مورد بی‌مهری قرار گرفته و آسیب‌های متعددی برای آنها بوجود می‌آید.

وی افزود: از نظر اخلاقی و انسانی درست نیست که به خانواده‌های زندانیان به نگاه مجرم یا بدهکار مالی نگاه کرد و نیازمند اصلاح این نگاه با یک فرهنگ‌سازی مناسب هستیم.

وی هدف انجمن حمایت از زندانیان را کمک به خانواده‌های زندانیان دانست و افزود: اهداف انجمن در اساسنامه و قانون پیش‌بینی شده است که بازسازی شخصیت و اصلاح و ارشاد زندانیان در مرحله دوم بعد از کمک به زندانیان قرار دارد.

رئیس دادگستری ساوه کمک به حرفه‌آموزی و تلاش برای ایجاد اشتغال زندانیان پس از آزادی را از دیگر اهداف انجمن دانست و گفت: اعتقاد انجمن حمایت از زندانیان این است که اگر فردی مرتکب جرمی شد انصاف نیست که خانواده وی هم تنبیه شوند از این رو باید به کمک خانواده‌های زندانی شتافت.

وی در ادامه شناسایی دقیق خانواده‌های زندانیان نیازمند، برنامه‌ریزی دقیق برای کمک به خانواده‌های جامعه هدف، توزیع عادلانه کمک‌ها با توجه به جمعیت خانوار و وضعیت معیشتی آنها، تلاش برای حرفه‌آموزی زندانیان در محیط زندان و ایجاد اشتغال پس از آزادی از جمله انتظاراتی است که از انجمن حمایت از زندانیان وجود دارد.

ملکی ایجاد درآمد مستمر برای انجمن به منظور حمایت بیشتر از خانواده زندانیان و اطلاع‌رسانی دقیق فعالیت‌ها و عملکرد انجمن به مردم برای مشارکت بیشتر خیران در حمایت از زندانیان و خانواده های آنان را از دیگر انتظارات برشمرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: