• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-11484-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در و دیوار شهر در انحصار پوسترهای انتخاباتی/متخلفان در انتظار جریمه باشند

شور و شوق جامعه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا شدت گرفته و در کنار این موضوع بی‌توجهی نسبت به تخریب اموال عمومی از طریق نصب پوسترهای تبلیغاتی بر در و دیوار شهر علاوه بر اماکن تدارک دیده شده توسط شهرداری نیز به اوج خود رسیده است و تقریبا هیچ یک از معابر اراک از این تخریب بی‌نصیب نمانده‌ و باز هم تکرار هزینه‌های پاکسازی معابر بعد از برگزاری انتخابات را شاهد خواهیم بود، اما جریمه نقدی و غیر نقدی نیز بی‌صبرانه منتظر نامزدهای انتخاباتی بویژه نامزدهای شورای شهر اراک بعد از برگزاری انتخابات است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، شور و شوق انتخاباتی و فعال بودن جامعه در آستانه انتخابات نشان از اهمیت این موضوع برای مردم داشته و نویدبخش حضور حداکثری پای صندوق‌های رای است، اما این موارد قطعا ارتباطی با تخریب اموال عمومی ندارد.

فردی که کاندید شدن برای پذیرش مسئولیت را انتخاب کرده است، قطعا نسبت به جامعه‌ خود احساس مسئولیت می‌کند و با داوطلب شدن برای پذیرش این مسئولیت در واقع به دنبال بهبود شرایط جامعه است. اما این احساس دین و اهمیت قائل بودن برای کشور، استان و شهر با تحمیل هزینه‌های گزاف پاکسازی معابر و تاثیر منفی گذاشتن بر محیط زیست هماهنگ و همساز نیست.

جای جای اراک مملو از تبلیغات کاندیداهایی است که به خود یا به ستاد و دوستان خود اجازه نصب تبلیغات در امکان عمومی، دیوارهای نقاشی شده، ایستگاه‌های اتوبوس شهری، جداول و حتی با کمال تعجب سطل‌های مکانیزه زباله را داده‌اند.

نکته قابل توجه در این رابطه شعارهای انتخاباتی این کاندیداهاست که از محیط زیست سالم، فضای پویا و شاد برای اراک و حراست از این شهر یا حفظ ابنیه تاریخی سخن می‌گوید و اینجاست که باید بگوییم شعارهای مکرر را باور کنیم یا تخریب‌های متعدد.

بعد از انتخابات تنها یک یادگاری از کاندیدای شورای شهر بر در و دیوار این شهر باقی می‌ماند و آن هم شعارهایی است که به عنوان مثال گفته شده از محیط زیست سالم دفاع خواهم کرد، اما هر چه سعی می‌کنی کاغذ این تبلیغ را از درخت بی‌نوا جدا کنی نمی‌توانی و قدرتت به اندازه چسب استفاده شده نیست.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان زیباسازی اراک با بیان اینکه یکی از وظایف شهرداری در نظر گرفتن جایگاه‌های مشخص برای تبلیغات انتخاباتی است، گفت: برای تبلیغات این دوره انتخابات در اراک دو برابر نسبت به دوره قبل جایگاه ویژه در نظر گرفته شده است.

فاطمه عسگری عنوان کرد: حدود پنج هزار متر داربست برای تبلیغات انتخاباتی در اراک ایجاد شده است، هفت هزار متر بنر نیز تهیه و نصب شده و 300 کارتن پلاس نیز برای نصب تبلیغات در نظر گرفته شده اما، با این وجود تخلفات بسیاری در نصب تبلیغات و تخریب اموال عمومی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه نسبت به نصب تبلیغات انتخاباتی بویژه تبلیغات مربوط به شورای شهر نکات و قوانین رعایت نمی‌شود، عنوان کرد: در انتخابات دوره قبل یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی از تمامی تخلفات کاندیداها و نصب تبلیغات در مکان‌هایی که ممنوع است، مانند دیوارهای نقاشی شده معابر عکسبرداری انجام و به دستگاه قضا ارجاع داده شد.

رییس سازمان زیباسازی بیان کرد: برای اولین بار در استان مرکزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط دادستان بررسی انجام شد و جریمه‌های متناسب با تخلفات انجام شده و تخریب اموال عمومی برای کاندیدای متخلف در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: بر این اساس کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی طبق حکم دادستان اراک محکوم به پرداخت جریمه نقدی و پاکسازی بخشی از معابر اراک شدند.

عسگری تاکید کرد: دادستان اراک توجه ویژه‌ای نسبت به ثبت تخلفات کاندیداها دارد و این موضوع بعد از برگزاری انتخابات قطعا پیگیری می شود و دستگاه قضا در این خصوص مصر است.

عسگری عنوان کرد: با این وجود پاکسازی تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی حدود 25 میلیون تومان برای این سازمان هزینه در برداشت.

رییس سازمان زیباسازی با ابراز تاسف از اینکه کاندیداهای این دوره شورای شهر حتی بر روی جداول هم تبلیغات نصب کرده‌اند، عنوان کرد: صبح اولین روز شروع تبلیغات تمامی معابر مملو از تبلیغات کاندیداهای شورای شهر بود.

وی ادامه داد: در خصوص تخلفات و تخریب اموال عمومی تذکرات و اخطار لازم به کاندیداهای شورای شهر داده شده است و از روز اول شروع تبلیغات ماموران سازمان زیباسازی از تمامی تخلفات کاندیداها در حوزه تخریب اموال عمومی با نصب تبلیغات انتخاباتی، عکسبرداری کرده اند و قطعا این موضوع بعد از برگزاری انتخابات به دستگاه قضا ارجاع داده می‌شود و کاندیداها باید در این رابطه پاسخگو و آماده محکومیت به دلیل تخریب اموال عمومی باشند.

عسگری خاطرنشان کرد: هزینه قابل توجهی صرف نقاشی دیوارهای معابر شده است و متاسفانه حجم زیادی از این نقاشی‌ها به واسطه نصب تبلیغات تخریب شده‌اند.

به گزارش ایسنا، تخریب اموال عمومی توسط فردی که داوطلب رسیدگی به شهر خود در جایگاه مهم شورای شهر شده است، جای بسی تعجب دارد و قطعا باید با این تخلفات برخورد قانونی شود که شاید در آینده افرادی که برای جایگاه‌های مهم از جمله شورای شهر کاندید می‌شوند حداقل الفبای حفاظت از ظاهر شهر، استان و کشور خود را بداند.

صباخایانی خبرنگار ایسنا

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: