• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 962-12084-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

آنان که در مسیر افراط حرکت می‌کنند از آگاهی جامعه در هراسند

استاندار استان مرکزی گفت: افرادی که در مسیر افراط حرکت می‌کنند از آگاهی جامعه وحشت دارند.

 به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمود زمانی‌قمی در مراسمی که به مناسبت روز جهانی روابط عمومی در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه انقلاب اسلامی در نوع خود بزرگترین انقلاب در طول تاریخ داخلی و خارجی بوده است، عنوان کرد: سرمایه برزگی برای این انقلاب بی‌نظیر تعریف شد که در راس آن اخلاق، احترام، کرامت و منزلت بشریت بوده و باید دقت کنیم که بزرگ‌ترین آسیب برای این دستاوردها، افراط است.

وی بیان کرد: آثار افراط در تهدید افراد و ضایع شدن حقوقشان دیده می‌شود. نمی‌توانیم ادب و اخلاق را کنار بگذاریم و ادعای خردورزی داشته باشیم. باید بدانیم که ورود به بخش افراطی‌گری، کنار گذاشتن بسیاری از شایستگی‌های مورد تاکید و مورد قبول را نیاز دارد.

استاندار مرکزی افراطی‌گری و آگاه شدن جامعه را دو جریان عکس یکدیگر دانست و افزود: به محض آگاهی جامعه افراط کنار می‌رود و به همین دلیل افرادی که در مسیر افراط حرکت می‌کنند از آگاهی جامعه وحشت دارند. باید در مسیری حرکت کنیم که این افراد وحشت‌زده می‌شوند.

وی به تشریح و بررسی وضعیت کشورهای مختلف پرداخت و افزود: در صورتی که تصویری از کره زمین و کشورهای مختلف را ترسیم و این تصویر را با شرایط 10 سال قبل مقایسه کنیم متوجه بروز و ظهور شرایطی می‌شویم که بسیاری از نظم‌ها را بر هم زده است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه این بی‌نظمی به نفع بشریت و زندگی جوامع نیست، عنوان کرد: بسیاری از کشورها به این بی‌نظمی مبتلا شده‌اند و این حقیقت امروز است.

زمانی‌قمی منشاء این بی‌نظمی را در پوپولیسم دانست و افزود: معمولا پوپولیسم در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته زودتر بروز و ظهور پیدا می‌کرد اما، در چند سال گذشته حتی این روند هم تغییر کرده و شاهد حضور رییس جمهورهایی از این منشاء در کشورهای پیشرفته همچون آمریکا و فرانسه بوده‌ایم و این موضوع نشان می‌دهد کشورهای توسعه یافته هم از این جریان بی‌نصیب نبوده‌اند و از نظم سابق فاصله گرفته‌اند.

وی ادامه داد: در منطقه ما ردپای پوپولیسم و توسعه آن مشاهده می شود که در شکل و شمایل افراطی‌گری بروز و ظهور پیدا کرده است.

استاندار مرکزی تاکید کرد: پوپولیسم بر منافع کوتاه مدت تاکید می کند و منافع ملی را کنار می‌گذارد، بر منافع باند تمرکز می کند و منافع مردم را نمی‌بیند و به این دلیل که از آسیب‌های جامعه سربازگیری می‌کند به برنامه برای اداره کشور نمی‌اندیشد و در این راستا حرکت نمی‌کند.

وی با بیان این هشدار که اگر این پوپولیسم با افراطی‌گری عجین شده و این افراطی‌گری سبقه دین بگیرد بسیار خطرناک است، افزود: متاسفانه در همسایگی ما در قاره ما هم، پوپولیسم پا به منصه ظهور گذاشته و همراه با این موضوع افراطی‌گری نیز جولان می‌دهد آن هم با سبقه دینی و مذهبی که این موضوع بسیار خطرناک است.

زمانی‌قمی ادامه داد: زمانی که پوپولیسم با رنگ دین ظهور پیدا می‌کند، ریاکاری، نادرست گفتن و غیر واقعی مطالب را بیان کردن، تفسیر درستی و ثواب تلقی می‌شوند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: افراطی‌گری همراه با پوپولیسم یک زهر است و ما باید جمع شویم و پادزهر این زهر را تهیه کنیم و هر اندازه می‌توانیم کشور، همسایگان و کشورهای پیرامون را از این معضل دور کنیم.

زمانی‌قمی افزود: ما می‌توانیم ملت متحدتری داشته باشیم، صلح می‌تواند به جای جنگ قرار بگیرد و فرهنگ ادب و تواضع جایگزین خشونت و تهمت شود.

وی تاکید کرد: این موضوع امروز درد مشترک بشریت است. همه به نوعی گرفتار افراطی‌گری هستند. باید کنشگران و اساتید دانشگاه و بسیاری از محافل علمی به این بخش وارد شوند و در راستای آگاهی بخشی به جامعه حرکت کرده و پادزهر مناسب را تهیه کنند.

استاندار مرکزی با بیان این نکته که به نظر می‌رسد نقطه مقابل افراطی‌گری حرکت منطقی، عاقلانه و خردورزی است، افزود: موارد مذکور مسیری است که وقتی انتخاب و در جامعه مورد تاکید قرار می‌گیرد، جامعه به مرور از این آسیب فاصله بیشتری می‌گیرد و هرچه از این جریان دور و به خردورزی نزدیک شویم درحقیقت جامعه خود را بیمه کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: ردپای این افراطی‌گری و شعار دادن را در همه ادیان در طول تاریخ می‌توان پیدا کرد، به عنوان نمونه افراطی‌گری، حادثه کربلا و کشتن امام علی(ع) و بسیاری از خسارت‌ها را موجب شد.

زمانی‌قمی ضمن قدردانی از تلاش و همکاری روابط عمومی‌ها، گفت: هر چه برای اعتلا و رشد فرهنگی جامعه کار کنیم تاثیر را در همه بخش‌ها خواهیم دید.

استاندار مرکزی نقش روابط عمومی‌ها در خصوص آگاهی بخشی به جامعه را موثر توصیف و عنوان کرد: بخشی از فرهنگ عمومی کشور روابط عمومی، به عنوان یک فرهنگ غیر کلاسیک است که در اعتلای فرهنگ جامعه می‌توانند بسیار موثر واقع شوند.

در این مراسم از روابط عمومی ها برتر تقدیر شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: