• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-5787-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سلب اطمینان مردم از نظام تعلیم و تربیت ناپسند است/درخصوص سند 2030 دیدگاه رهبری فصل الخطاب است

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی با بیان اینکه انتشار کتاب "لک‌لکی در کار نیست" و آموزش جنسی به کودکان در مدارس کذب محض است، گفت: در ایام انتخابات عده‌ای با سوءاستفاده از این فضا قصد دارند از سند 2030 به عنوان یک ابزار و اهرم تخریبی علیه رقیب استفاده کنند و بر این مبنا مسائلی که کذب محض است را در قالب سند عنوان می کنند.

شهریار فولادوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: سند 2030 سندی است که در سازمان ملل مورد توافق و اجماع کشورها برای توسعه پایدار قرار گرفته و دارای 17 هدف اصلی و 169 هدف ویژه است. چهارمین هدف اصلی این سند تحت عنوان تضمین آموزش با کیفیت، برابر و فراگیر و ترویج فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر برای همه نام دارد که مسئولیت آنرا به یونسکو واگذار کرده‌اند.

وی تصریح کرد: کشور ما در زمان وزیر آموزش و پرورش وقت یعنی دکتر فانی، بعد از تشکیل جلساتی مختلف نهایتا جزو کشورهایی شد که به این سند یا تفاهمنامه پیوسته‌اند. این سند از سال 2015 به بعد چارچوب اقدام و عمل در حوزه آموزش را برای کشورهای عضو مشخص می‌کند.

دیدگاه مقام معظم رهبری برای مجموعه کارگزاران کشور فصل‌الخطاب است

فولادوند با اشاره به اینکه دیدگاه مقام معظم رهبری برای مجموعه کارگزاران کشور فصل‌الخطاب است و حتما همه امور بر مبنای منویات ایشان پیگیری می‌شود، افزود: بعد از فرمایشات ایشان دولت ظاهرا توضیحاتی را برای رفع ابهامات تقدیم کرده است و وظیفه همه کارگزاران این است که دیدگاه رهبری را در هر زمینه به خصوص مسائل بین‌المللی مدنظر قرار دهند، اما متاسفانه در ایام انتخابات عده‌ای با سوءاستفاده از این فضا قصد دارند از سند 2030 به عنوان یک ابزار و اهرم تخریبی علیه رقیب استفاده کنند و بر این مبنا مسائلی که کذب محض است در قالب سند ارائه می‌دهند.

وی ادامه داد: دغدغه‌های مقام معظم رهبری که کاملا برای همه در مجموعه آموزش و پرورش و دولت چراغ راه است با حرف‌هایی که برخی افراد برای تخریب علیه رقیب بیان می‌کنند از یک جنس نیست. سخنانی که در آنها گفته می‌شود "براساس سند 2030 کشور موظف است به کودکان آموزش‌های جنسی یاد دهد، آموزش مفاهیم قرآنی کنار ‌رود و از برنامه درسی آنها حذف ‌شود"، و مسائل دیگری که لاابالی‌گری فرهنگی و آموزش‌های غیراخلاقی را مثبت می‌داند و اذهان مردم را نسبت به آموزش و پرورش فاسد می‌کند، مطلقا صحت ندارد و به عنوان یک ابزار تخریب که کاملا دروغ است در حال استفاده است و ذهن جامعه را خراب می‌کند.

سند 2030 یک تفاهمنامه غیرالزامی است

فولادوند با بیان اینکه سند 2030 یک تفاهمنامه غیرالزامی است، گفت: وظایفی که تفاهمنامه‌های یونسکو برای کشورها مشخص می‌کند یا در قالب تفاهمنامه‌های الزام‌آور است یا همانند مورد مذکور چارچوب عمل و توصیه‌ای است. این مورد نیز تفاهمنامه‌ای نیست که الزام‌آور باشد بلکه چارچوب عملی است که برخی توصیه‌ها را برای پیشبرد آموزش در سرفصل مربوطه عنوان کرده است.

وی افزود: علیرغم غیرالزامی بودن این تفاهمنامه تنها کشوری که در پیوستن به آن شرط گذاشته جمهوری اسلامی ایران است و براین اساس یک بند به نام "حق تحفظ" به آن اضافه کرده و گفته ما این حق را داریم هرکجای تفاهمنامه با مبانی و مضامین اخلاقی اعتقادی و اسناد بالادستی ما در تعارض بوده و منافات داشته باشد، اجرا نمی‌کنیم.

فولادوند بیان کرد: تنها کشوری که برای پذیرش سند، حق تحفظ برای خود قائل شده ایران است که وزیر وقت آموزش و پرورش آنرا در صحن قرائت کرد که در سایت یونسکو نیز موجود است و جمهوری اسلامی آنرا به شرط حق تحفظ پذیرفته است. بنابراین اخباری که این روزها توسط بدخواهان در مورد سند منتشر می‌شود و کتابی خیالی به نام "لک‌لکی در کار نیست" پیش بینی کرده‌اند و گفته‌اند که در آن آموزش جنسی به بچه‌ها یاد داده می‌شود کاملا دروغ است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی تاکید کرد: ورود منابع درسی به آموزش و پرورش پروسه‌ای بسیار دقیق دارد و اصلا چنین کتاب‌هایی که مدنظر افراد مذکور است و با آن شایعه پراکنی می‌کنند جزو کتاب‌های درسی آموزش و پرورش نیست و حتی بنابر اخبار واصله چنین کتاب‌هایی از وزارت ارشاد نیز چنین مجوزی گرفته نشده است. 

لک‌لکی در کار نیست، در کار نیست

 وی ادامه داد: برخی گفته‌اند براساس این سند آموزش‌های جنسی و غیراخلاقی در کتابی به نام لک‌لکی در کار نیست در مدارس به بچه‌ها یاد داده می‌شود که اصلا چنین سخنانی موضوعیت نداشته و این اقدامات صرفا برای تشویش اذهان عمومی و سیاه کردن چهره متولیان نظام تعلیم و تربیت ترتیب داده شده و کذب محض است.

وی اضافه کرد: ما همه امور را با دیدگاه‌های مقام معظم رهبری که دیدبانی بیناست پیش خواهیم برد و بر مبنای دستورات ایشان اقدام می‌کنیم و نگاه مقام معظم رهبری با سخنان کسانی که امروزه چهره آموزش و پرورش را تخریب و سیاه می‌کند از یک جنس نیست.

فولادوند با بیان اینکه این اقدامات به هیچ وجه درست و اخلاقی نیست، گفت: دیدگاه رهبری کلان است و آموزش و پرورش در کشور یک سند تحول بنیادین و بالادستی دارد. هرچند ترجیح می‌دهیم این سند جامع و کامل اجرا شود تا اینکه به یک مجمع بین‌المللی بپیوندیم، اما ملاک عمل ما نهایتا نظر مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: کمیسیونی در دولت موظف است اسناد بالادستی همچون نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را بررسی کرده و هر جایی که با مبانی و ارزش‌های کشور در تعارض است  را برکنار کند بویژه اینکه در اردیبهشت‌ماه معاون اول رئیس جمهور دستور کان‌لم‌یکن کردن اقدامات سند 2030 و کنار گذاشتن این سند را دستور داده است.

فولادوند اظهار کرد: به هر حال ایام انتخابات می‌گذرد و تخریب چهره نظام آموزش و پرورش و سلب اطمینان مردم نسبت به تعلیم و تربیت کار ناپسندی است.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: