• دوشنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-4192-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

استاندار مرکزی:

تاکید بر یگانگی اخلاق و سیاست ویژگی برجسته امام راحل است

استاندار مرکزی با بیان اینکه آنچه امام راحل بر آن تاکید کرد یگانگی اخلاق و سیاست است، افزود: از نظر ایشان همان ارزش هایی که در رفتار فردی مورد احترام است و یگانگی اخلاق و سیاست را تاکید می کند در رفتار اجتماعی و رفتار حاکمان نیز محترم شمرده می شود و اخلاق در هیچ عرصه‌ ای تعطیل نمی شود، این برجستگی و ویژگی امام است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمود زمانی قمی در جلسه شورای اداری مشترک استان و شهرستان خمین که به مناسبت فرا رسیدن سالروز رحلت امام خمینی(ره) در خمین برگزار شد، اظهار کرد: گفت: در جلسه ای که سالی یکبار به مناسبت رحلت امام برگزار می کنیم باید از ویژگی ها و خصلت هایی که امام توانست آنها را در اداره کشور تثبیت کرده و در خصوص آنها در سطح دنیا الگوسازی کند سخن بگوییم.

وی افزود: امام راحل الگوهای مختلفی را در راستای تثبیت و اداره جامعه در دنیا پیش روی خود داشت که آن الگوها هنوز هم در دنیا جاری هستند، اما عمده تحولی که امام موجب شد در سیاست بود، ایشان سیاست را از قیدهای بسیاری رهایی بخشید.

استاندار مرکزی با بیان اینکه امام رابطه اخلاق و سیاست را در مدل های مختلف و رایج به دقت مورد عنایت قرار دارد و بر یک مدل تاکید کرد، اظهار کرد: یکی از مدل های اخلاق و سیاست، جدایی آنها بود که این مدل نه تنها بعد از اسلام که حتی قبل از ظهور اسلام هم در جوامع ریشه داشت .

زمانی قمی افزود: ماکیاول توصیه می کند که حاکم باید راه های درست فرار از اخلاق را پیدا کند تا قدرت خود را تثبیت کند و نمایندگی این روش را پس از اسلام در سیاست های معاویه می توان مشاهده کرد. این روش به شدت در دنیا رواج داشت و دارد و قبل از انقلاب در ایران نیز بروز و ظهور جدی داشت.

به گفته وی، نظریه دیگر تبعیت اخلاق از سیاست است که بیشتر در مارکسیسم و لنینیسم دیده می شود. طبیعتا این روش در بسیاری از بزنگاه ها همان نتیجه را می دهد که جدایی اخلاق از سیاست، و این آموزه هم در مکتب امام رد می شود.

زمانی قمی دیگر آموزه در این حوزه را آموزه دو سطحی اخلاق و سیاست عنوان کرد و افزود: در این آموزه افراد موظفند اخلاق فردی را در سطح فردی رعایت کنند ولی در سطح اجتماعی جهت گیری های اخلاقی و مرزها را مصالح و منافع مشخص می کند و شهریار حاکم می تواند  به مردم و غیر مردم دروغ بگوید که این آموزه هم توسط امام رد می شود.

وی با بیان اینکه آنچه امام بر آن تایید می کند یگانگی اخلاق و سیاست است، افزود: در این روش همان ارزش هایی که در رفتار فردی مورد احترام است و یگانگی اخلاق و سیاست را تاکید می کند در رفتار اجتماعی و رفتار حاکمان نیز محترم شمرده می شود و اخلاق در هیچ عرصه‌ ای تعطیل نمی شود، این برجستگی و ویژگی امام است.

زمانی قمی نماد بزرگ یگانگی اخلاق و سیاست را حضرت علی (ع) دانست و افزود: مثال های فراوانی از رفتار ایشان در پیوستگی اخلاق و سیاست موجود است و براساس روش و آموزه های ایشان فرار از این پیوستگی برای هیچیک از دوستداران اهل بیت(ع) مجاز نیست. ایشان در هیچ موردی اخلاق را کنار نگداشت، سیاست اخلاقی را انتخاب کرد و بر سر اخلاقی زیستن و اخلاقی رفتار کردن نیز به شهادت رسید.

وی اظهار کرد: امام راحل نیز بر همین مسیر تاکید کرد و مرزبندی ایشان با دیگر رهبران انقلاب و انقلاب های دنیا نیز همین است. بسیاری از رهبران انقلاب های دنیا برای کشورشان عزت خارجی و استقلال آوردند ولی آنچه امام تاکید کرد و دیگران نتوانستند آنرا محقق کنند الگوی نزدیکی سیاست و اخلاق و "سیاست اخلاقی" است نه "اخلاق سیاسی".

زمانی قمی با اشاره به وصیتنامه امام خمینی(ره) و مواردی که در آن درخصوص حاکمان مورد تاکید ایشان قرار گرفته افزود: امام در سیاست بر سه نکته صداقت، انتقادپذیری و ساده زیستی تاکید کرد. صداقت از نظر ایشان تنها به معنای راستگویی نیست. قرآن کریم هم صدیقین را در کنار پیامبران و صداقت را در مقابل خیانت قرار می دهد و آنرا مترادف امانت و فراتر از راستگویی می داند و براین اساس حاکم نه تنها باید راستگو باشد بلکه باید امانتدار هم باشد .

به گفته وی، براساس این آموزه ها حاکم باید انتقادپذیر باشد و اگر مورد انتقاد قرار گرفت و آن انتقاد مورد پسند وی نبود، نه آنرا توهین بداند و نه منتقد را فردی بداند که قصد برهم زدن نظم کشور را دارد، حاکم باید انتقاد را به معنای واقعی کلمه بپذیرد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه امام راحل بر ساده زیستی حاکمان نیز تاکید دارد. ساده زیستی مورد نظر ایشان زهد صوفیانه نیست، زهد مثبت است و برمبنای آن می توان امکانات داشت ولی زاهد بود پس ایشان بر بعد مثبت ساده زیستی تاکید می کرد چراکه در بعد منفی آن یک حاکم می تواند فقیر باشد ولی زاهد نباشد.

وی خاظرنشان کرد: ایشان تاکید می کرد که رهبران باید خود را خدمتگزار مردم بدانند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حسینی امام جمعه خمین نیز در این جلسه با اشاره به ویژگی های برجسته امام راحل گفت: یکی از مقامات معنوی انسان مقام عبودیت است و انسان وقتی به این مقام برسد به کمال رسیده است. محبوب ترین انسان ها نزد خدا رسول الله(ص) است و ما در نماز چندین بار به عبودیت ایشان که بسیار مورد توجه و علاقه خداوند است شهادت می دهیم.

وی اظهار کرد: عبد واقعی خدا فردی خداشناس است و در حد اعلایی از علم قرار گرفته و خدا را به خوبی می شناسد پس در برابر غیر خدا کرنش نمی کند. عبد خداوند از تمام مخلوقات بالاتر و به خداوند بسیار نزدیک است.  

حسینی گفت: امام نیز عبد خداست البته عبودیت مراتب دارد و مراتب بالای عبودیت از آن پیامبران و اولیاست و علمای ربانی به رتبه پایین تر آن دست یافته اند. این ارتباط با خدا باعث می شود که آنان از هیچ چیز جز خدا نهراسند و امام راحل نیز اینگونه بود به همین دلیل باید گفتمان و فرهنگ امام خمینی(ره) حفاظت شود .

به گزارش ایسنا، ساداتی فرماندار خمین نیز در این جلسه گفت: امام خمینی(ره) به اذعان همگان نقش بسیار مهمی را در حیات فکری و سیاسی ایران داشت و ایشان را به حق می توان آموزگار آموزه های قابل توجه در عرصه های فقاهت، سیاست و عرفان دانست. امام توانست هم در عرصه اندیشه و هم در عرصه فعل سیاسی با نوآوری و خلاقیت راه و افق روشنی را بروی ایرانیان بگشاید.

وی افزود: امام راحل پس از انبیا و معصومان(ع) از کم نظیرترین شخصیت های تاریخ است که با اندیشه های بلند الهی و تلاش های صادقانه خویش مسیر تاریخ را دگرگون ساخت و منشا تحولات عظیمی در ایران و جهان شد.

وی اظهار کرد: ایشان نمونه انسان کامل و شخصیتی جامع است که یکی از اصلی ترین انقلاب های تاریخ را به پیروزی رساند و نظامی بی بدیل را پایه ریزی و رهبری کرد و با تکیه بر عنصر آگاهی، استقامت و شجاعت پایه تفکرات الحادی و تمدن های مادی را متزلزل کرد و امروز پرچم انقلاب ایشان در دستان با کفایت مقام معظم رهبری است.

ساداتی در ادامه با اشاره به حضور پرشور مردم خمین در انتخابات گفت: امید است عقلانیت و اعتدال در مسیر انقلاب روز بروز پر رونق تر شود.

وی با بیان اینکه خمین تلاش های ارزشمندی را در طول فعالیت دولت یازدهم در راستای رفع مشکلات مردم شاهد بوده است گفت: هرچند نرخ بیکاری در این شهرستان دغدغه اصلی مردم و مسئولان است و یقینا با برنامه ریزی دولت و مسئولان این مشکل نیز رفع خواهد شد.

وی با اشاره به تعامل مطلوب مسئولان در این شهرستان افزود: در سال 95 اقدامات ارزشمندی توسط دولت در این شهرستان انجام شده که از جمله آنها تعیین سهم این شهرستان از انتقال آب کوچری است. تصفیه خانه آب شرب خمین نیز در آینده نه چندان دور با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید و سهم آب این شهرستان به میزان 182 لیتر در ثانیه تامین خواهد شد.

ساداتی با بیان اینکه برای اولین بار دولت نام خمین را در لیست مناطق کمتر توسعه یافته قرار داد و برای اولین بار مجموعه خمین از معافیت های مالیاتی 13 ساله برخودار خواهد شد افزود: در دو ماه گذشته مجوز صنایع پایین دستی پتروشیمی در شهرک صنعتی خمین صادر شده که نوید تحول آفرینی در عرصه اشتغال را با خود دارد.

به گفته وی، در سال 96 اولین حرکت استانداری و سازمان برنامه و بودجه اختصاص 47 میلیارد تومان سهم بودجه خمین برای سال جاری است که از رشد 40 درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار است و انتظار می رود که بستر رفع محرومیت های این شهر فراهم شود.

ساداتی رفع مشکل شرکت سایپا را یکی از از دغدغه های مردم خمین دانست و گفت: در دو تا سه سال گذشته بیش از 90 درصد از پروژه سایپا محقق شده و با پیگیری های لازم زمینه برای برخورداری کامل این شهرستان از سایپا به عنوان زیرساخت قابل طرح برای توسعه شهرستان فراهم خواهد شد.

وی پایان یافتن انتظار 11 ساله مردم خمین برای پایان یافتن پروژه دو بانده کردن جاده خمین اراک را از دستاوردهای مهم دولت در خمین دانست.

فرماندار خمین با اشاره به تقاضای بخش خصوصی در این شهرستان درخصوص صدور مجوز واحدهای مرغداری گوشتی و تخم گذار، خواستار نگاه ویژه به حوزه روستایی این شهرستان و تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در روستاهای دو بخش کمره و مرکزی شهرستان خمین شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: