• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-3887-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

معاون استاندار:

طرح ترسیب کربن با حساسیت بیشتری در شازند اجرایی شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: اجرای پروژه ترسیب کربن در شهرستان شازند مهم‌تر از شهرستان محلات است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، عزیز فیلی در نشست کارگروه اجرایی استان در مدیریت جامع حوضه‌های آبخیزداری استان مرکزی با دستور کار مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه روستایی در پروژه ترسیب کربن گفت: به دلیل استقرار صنایع و کارخانجات سنگین در شهرستان شازند که موجب آلودگی در این منطقه می‌شود شازند با مشکلات و گرفتاری‌های متعددی مواجه شده است، از این رو ارتفاعات دشت شازند و منطقه قره کهریز باید در اولویت بعدی این پروژه قرار گیرد.

فیلی گفت: مردم شازند به سبب مشکلات بسیار ناشی از وجود صنایع با معضلاتی مواجه می‌شوند. این پروژه ارتباط مستقیم با منافع کلان دارد و باید اجرای آن مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: اجرای پروژه ترسیب کربن در شازند به دلیل وجود آلودگی باید با حساسیت بیشتری همراه باشد، همچنین دستگاه‌هایی همچون راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، بهزیستی و... موظفند نسبت به این مهم همکاری های لازم را مبذول دارند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: پروژه‌های منابع طبیعی به سه شکل از گذشته تاکنون انجام می‌شده است. بخشی از این پروژه‌ها به صورت 100 درصد خصوصی است و امروز پنج درصد از سطح اراضی ملی استان که حدود 100 هزار هکتار است را برای توسعه صنعت، کشاورزی و بخش خدمات واگذار کرده‌ایم.   

یوسف یوسفی افزود: بخش دیگری از این پروژه‌ها 100 درصد دولتی انجام می‌شود، به عنوان مثال پروژه 2250 هکتار پارک‌ جنگلی که بایستی دولت اجرایی می‌کرد یا پروژه‌های آبخیزداری، مقابله با بیابان‌زایی و ... که صددرصد دولتی هستند.

وی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از اقدامات در این حوزه مربوط به مشارکت مردم و بهره‌برداران است. مشارکت متقابل مردم و دولت در مدیریت منابع طبیعی نقش مهمی دارد.

یوسفی اظهار کرد: آخرین اقدامی که سازمان از سال 2004 شروع کرده است یک مدل بین‌المللی ترسیب کربن است که برای اولین بار در حسین آباد واقع در شهرستان بیرجند به عنوان پایلوت به مدت 10 سال انجام شد تا توسعه پایدار در برخی مناطق محقق شود. در سال 2014 مقرر شد این مدل به تمام استان‌های کشور تعمیم داده شود که استان مرکزی به عنوان چهارمین استان باید این مدل را در شهرستان محلات پیاده‌سازی کند.

وی ادامه داد: در این مدل توسعه پایدار و معنای کلی و اجرایی موضوع دیده شده و اصل توسعه پایدار و پنج سرمایه اصلی انسانی، اجتماعی، مالی، زیرساختی و محیط زیستی و منابع طبیعی مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین در این مدل روش‌های جلب مشارکت مردمی تعریف شده و سعی شده منافع منابع طبیعی با منافع مردم گره بخورد تا شاهد توسعه پایدار باشیم.

یوسفی با بیان اینکه مدل مذکور از سال 92 در محلات آغاز شده است، افزود: اجرای پروژه ترسیب کربن در محلات در سطحی به وسعت 100هزار هکتار در شهرستان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به اینکه 21 استان کشور درگیر پروژه ترسیب کربن هستند، گفت: در منطقه بزیجان محلات حدود 650 هکتار از اراضی آبی با اقدامات انجام شده در منطقه افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبه کارگروه اقتصاد مقاومتی در شهرستان شازند نیز یک حوضه آبخیزداری در نهرمیان انتخاب شده است. اقدامات در این زمینه شامل 29 هزار هکتار در 21 روستا به عنوان پایلوت دوم است.

یوسفی اظهار کرد: در راستای دستیابی به اهداف مذکور و مشارکت دولت در این زمینه تشکیل کارگروه استانی برای مدیریت جامع پروژه‌های منابع طبیعی با ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در نظر گرفته شده است.

وی افزود: یکی از فعالیت‌های اصلی در این پروژه مباحث آموزشی است که تاکنون 16 کارگاه آموزشی در روستاهای هدف و 22 گروه توسعه روستایی در این مناطق تشکیل شده است. همچنین نقشه‌ها، تولیدات و معیشت مردم شناسایی شده است و شغل‌هایی همچون تولید گیاهان دارویی، قارچ، نهال، تولیدات پوشاک، صنایع دستی و... می‌تواند به اشتغال خانواده‌های ساکن کمک کند.

یوسفی بیان کرد: چهار صندوق توسعه پایدار روستا با حضور و مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم منطقه تشکیل شده است که به این طریق تسهیلات دریافت می‌کنند. تعداد اعضای این صندوق در بزیجان 192 نفر شامل 96 زن و 96 مرد است و مجموع سرمایه‌گذاری در این منطقه به 104 میلیون تومان رسیده است. 14 میلیون تومان اعتبار بین‌المللی نیز به این صندوق تزریق شده است.

وی افزود: مردم با کمک این صندوق می‌توانند دست به احداث بوستان روستایی، راه‌اندازی کارگاه خیاطی، تولید پوشاک، کیف و ... بزنند.

وی در ادامه بیان کرد: مقرر بوده است که طی تفاهمنامه‌ای سه جانبه سالانه 300 میلیون تومان اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شود که در سال‌های ابتدایی اختصاص داده نشد و ضرورت دارد این مبلغ افزایش یابد.

یوسفی با اشاره به اجرای این پروژه در شازند نیز بیان کرد: وسعت این پروژه در شهرستان شازند 29 هزار و 480 هکتار در  21روستا با جمعیت بیش از 9 هزار نفر است.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مقرر شد دستگاه‌های اجرایی محلات و شازند برنامه های پروژه‌های ترسیب کربن خود را ارسال کنند.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: