• پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-6092-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

کریمی:

رفع مشکلات در حوزه فرهنگی نیازمند اقدامات پروژه محور است

نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه فرهنگی پس از شناخت واقعیت ها و کسب اطلاعات باید برای رفع مشکلات موجود به صورت پروژه محور عمل کنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی‌اکبر کریمی در جلسه کارگروه شورای فرهنگ عمومی که در فرمانداری اراک برگزار شد، گفت: روح کلی که بندهای 16 گانه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه خانواده ناظر بر آنهاست شامل دو نکته است. یکی تشویق و ترغیب به تشکیل خانواده و تاکید بر نقش محوری خانواده به عنوان بنیان و اساس جامعه اسلامی براساس تعریفی که در آموزه های دینی و ملی ما درخصوص خانواده شده و دیگری تلاش برای تحکیم مبانی خانواده و تلاش برای مستحکمتر کردن آن و جلوگیری از اقداماتی که موجب خلل در این بنیان محکم می شود.

وی افزود: براساس سرشماری های عمومی که در سال های گذشته صورت گرفته متاسفانه سن ازدواج در ایران رشد بالایی داشته و تعداد آن کاهش یافته است. از طرفی تعداد طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی که معضلات بسیاری را برای خانواده ها بهمراه دارد افزایش یافته است و اینها واقعیاتی است که این سرشماری ها نشان می دهند.

وی با بیان اینکه شرایط اجتماعی برای اقدام به ازدواج و تشکیل خانواده در سال های گذشته چه در حوزه اقتصادی و معیشتی و چه در  فضای فرهنگی جامعه سخت تر شده و تمامی این مسائا نشانگر وجود چالش های جدی در این زمینه است، اظهار کرد: این در حالی است که رویکرد اساسی دین ما آسان گیری ازدواج و مذمت تجرد، تاکید بر تسریع در ازدواج و مذمت طلاق است و این نکات مهم در فرهنگ ملی ما هم مورد تاکید و توجه قرار گرفته است.

وی افزود: واقعیت تلخ دیگر که در دو سرشماری اخیر مورد پذیرش قرار گرفته وجود خانواده های تک نفره در جامعه است در حالی که واحد خانواده همیشه از دو نفر شروع می شد ولی در سال های اخیر در نظام های سرشماری مان وجود خانواده های تک نفره را به عنوان یک واقعیت پذیرفته ایم.

وی با اشاره به تصویب امکان اعطای سرپرستی کودکان بی سرپرست به بانوان مجرد به عنوان دیگر واقعیتی که در موضوع خانواده باید به آن توجه کرد افزود: از این واقعیات نباید غافل شویم و اگر قرار است در این زمینه تصمیمی گرفته شود باید با شناخت این واقعیت ها باشد.

وی اظهار کرد: در حوزه تشویق برای تشکیل خانواده هم در بخش فرهنگ سازی و هم در حوزه معیشت باید تصمیم سازی و اقدام شود چراکه در حال حاضر کسانی هستند که آمادگی ازدواج دارند ولی از نظر معیشت با مشکل مواجه هستند و توان مالی تشکیل خانواده ندارند و این معضل اساسی برای جامعه ماست که باید حل شود .

وی با بیان اینکه از سویی افرادی در جامعه هستند که علیرغم برخورداری از امکانات معیشتی تمایلی به ازدواج ندارند، گفت: اینهم معضلی است که به فضای فرهنگی جامعه برمی گردد.

وی افزود: مسئله تحکیم بخشی به خانواده نیز از مسائل بسیار مهم است که باید زمینه های آن فراهم شود. امروز بیکاری معضلی است که بخشی از طلاق های جامعه ما و دیگر مشکلات اجتماهی به آن برمی گردد، براین اساس تقویت معیشت و اقتصاد خانواده قطعا به تحکیم آن کمک بسیار خواهد کرد.

وی تاکید کرد: در حوزه فرهنگی پس از شناخت واقعیت ها و کسب اطلاعات باید برای رفع مشکلات موجود به صورت پروژه محور عمل کنیم. در این راستا باید برای تشویق افراد به تشکیل خانواده و ازدواج پروژه هایی تعریف و اجرا شود، برای مثال مجموعه ای متشکل از شهرداری و تشکل های مردمی و دیگر نهادهای مربوطه با حمایت مجموعه های دولتی حکومتی نسبت به در نظر گرفتن مکانی برای تسهیل مراسم ازدواج اقدام کرده یا با همکاری متولیان امر پروژه هایی برای ساخت خانه های ارزان قیمت برای جوانان تعریف شود.

وی تصریح کرد: اقدامات پروژه محور می تواند با سرعت بیشتری ما را در رفع مشکلات ازدواج و تحکیم خانواده به نتیجه برساند. در چنین جمعی باید بعد از پرداختن به سیاست های کلی به سراغ پروژه های مشخص که نتایج عملی محسوس و ملموس داشته و خروجی های آن قابل ارزیابی باشد رفت.

کریمی با بیان اینکه یکی از معضلات امروز جامعه بویژه در شهرهای بزرگ  همسریابی و همسرگزینی است و مکانیسم های کارآمد و سازوکارهای اجتماعی مطمئنی که بتواند افراد هم کفو هم را به یکدیگر معرفی کند وجود ندارد، گفت: ارائه چنین خدماتی بسیار ارزشمند است. اینها اقداماتی است که می توان در شورای فرهنگ عمومی و در حول سیاست های کلی خانواده پیش بینی و اجرا کرد. این سیاست ها باید تبدیل به پروژه شود و دستگاه های مربوطه برای اجرای آن مشارکت کنند.

وی تاکید کرد: قطعا تحقق این سیاست ها و عملی شدن آنها به یک دستگاه مربوط نیست. تحقق سیاست های کلی نظام در حوزه های مختلف نیازمند عزم ملی و مشارکت همه دستگاه هاست و وقتی معیشت امری مهم در تشکیل و تحکیم خانواده است، بی شک رفع این مشکل نیازمند مشارکت دستگاه های اقتصادی نیز هست و در نهایت باید عزمی ملی شکل بگیرد تا این هدف و سیاست ها محقق شود.

به گزارش ایسنا، فرماندار اراک نیز در این جلسه گفت: سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی در حوزه خانواده در شهریورماه سال گذشته توسط مقام معظم رهبری در 16 بند ابلاغ شد، که این سیاست‌ها دستور کار این جلسه است.

حسین بختیاری ادامه داد: موضوع این جلسه تحکیم و محور قرار دادن خانواده است که ابتدا تشکیل خانواده و سپس تحکیم خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرد. در جلسات آتی نیز سیاست های نظام را در حوزه خانواده در دستو‌ر کار قرار خواهیم داد.

وی بیان کرد: در اولویت قرار دادن افراد متاهل در زمینه اشتغال، سیاست حمایتی در راستای تشویق جوانان به ازدواج است، که انجام این مهم  قانون خاص خود را می‌طلبد که قانون‌گذاری آن برعهده نمایندگان مجلس است.

بختیاری بیان کرد: کنترل آسیب‌های اجتماعی و بررسی مشکلاتی که خانواده را در معرض خطر و انحطاط قرار دهد، نیز ضروری است.

به گزارش ایسنا، در این جلسه تشویق به ایجاد کانون ازدواج در دانشگاه‌ها با محوریت مسئولین نهاد نمایندگان رهبری، ساماندهی مراکز همسریابی طبق موازین قانونی و فرهنگی، تاکید بر کمک دستگاه‌های دولتی مانند شهرداری و آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در همین خصوص، ایجاد اولویت اشتغال برای افراد متاهل، انجام پروژه مطالعاتی از طریق دستگاه های مرتبط، شناسایی دستگاه هایی که در این زمینه می‌توانند شرکت داشته باشند و تشکیل تشکل مردمی برای تشویق جوانان به ازدواج مصوبات این جلسه بود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: