• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-6192-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کریمی در گفتگو با ایسنا:

دولت دوازدهم زیرسیستم‌های اقتصادی کشور را بازنگری کند

نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواستار بازنگری در زیرسیستم‌های اقتصادی کشور در دولت دوازدهم شد .

علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با بیان اینکه پرداختن به مشکلات حوزه اقتصادی و معیشتی مردم باید مهمترین اولویت دولت دوازدهم باشد، افزود: باید در دولت بعدی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که خیل عظیم بیکارانی که در جامعه وجود دارند و مشکلاتی که بر سر راه فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران است، ساماندهی شود .

وی بیان کرد: حوزه اقتصادی یک مجموعه پیچیده و درهم تنیده است و نسخه پیچیدن برای یک بخش خاص در حوزه اقتصادی کشور نمی‌تواند موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال شود، بلکه باید یک اقدام فراگیر و همه‌جانبه در این حوزه صورت گیرد .

وی ادامه داد: از این رو دولت باید یک بسته سیاست‌های اقتصادی را  دنبال کند و بازنگری کلی در وضعیت زیرسیستم‌های اقتصادی ایران در آغاز بکار دولت دوازدهم صورت گیرد، بویژه بازنگری در سیستم بانکی، گمرکی، مالیاتی، بیمه‌های اجتماعی، یارانه‌ها و ... اجرایی شود چراکه با شفاف‌سازی سیاست‌های اقتصادی کشور منجر به توسعه اشتغال و تقویت تولید ملی شود .

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت اظهار کرد: مجموعه شرایط موجود در کشور بیانگر کار جدی و زیر‌ساختی دولت برای پیگیری مطالبات اقتصادی است و باید برای این مهم یک برنامه مدون عملیاتی شود. حدود 6 ماه نخست کار دولت آینده با ارائه یک بسته مناسب اقتصادی باید تلاش برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه که رشد 8 درصدی و ایجاد اشتغال حدود یک میلیون نفری در سال است، باشد و لازمه آن یک عزم ملی و انسجام و از همه مهمتر اتخاذ تدابیر و سیاست‌های مناسب توسط دولت است تا در این فضای شکل گرفته بتوان رونق اقتصادی را شاهد بود .

وی گفت: البته مجلس هم می‌تواند با وضع قوانین مورد نیاز در این حوزه به کمک دولت آمده و در هر کجا که نیازمند تدوین و اجرای قوانین مربوطه است، حرکت دولت را تسریع بخشد تا به هدف مورد نظر در برنامه ششم توسعه دست یابیم .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در رونق اقتصادی اشاره کرد و گفت: یکی از رویکردهای مهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان و رشد علمی کشور است .

وی از شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان موتور محرکه اقتصادی یاد کرد که می‌توانند در حوزه‌هایی فعالیت کنند که با هزینه کمتر ارزش افزوده بالاتری نسبت به فعالیت‌های موجود پیدا کنند و با خلاقیت و ابتکاری خاص می‌توانند کالایی تهیه و تولید کنند که در دنیا به عنوان برند شناخته شود .

به گفته وی، جهش اقتصادی منوط به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان است تا با تحقیق و پژوهش ویژه در واحدهای صنعتی و تولیدی و با تعامل و ارتباط موثر بین حوزه و دانشگاه موجب ارتقای تولید شوند .

کریمی در ادامه به ظرفیت‌های استان مرکزی به عنوان یک استان استراتژیک در حوزه صنعتی اشاره کرد که از توان بالایی برای تقویت تولید ملی و اشتغال‌زایی برخوردار است و گفت: این استان با فعالیت بیش از سه هزار واحد صنعتی و تولیدی کوچک و بزرگ به عنوان قطب صنعتی کشور محسوب شده، بزرگترین شهر صنعتی کشور در این استان واقع است و در صنایع سنگین و مادر در رده‌های نخست قرار دارد .

وی برخورداری از ظرفیت تولید روزانه 16 میلیون لیتر بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی، سهم 30 درصدی در تولید انواع فلزاتی نظیر آلومینیوم، آلیاژهای آلومینیومی، پروفیل، قطعات و سیمان و برخورداری از صنایع سنگینی نظیر واگن‌سازی، ماشین‌سازی، راهسازی، ساخت مخازن و ... را از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه این استان عنوان کرد .

وی با اشاره به برخورداری استان از این پتانسیل مطلوب، بر حمایت دولت از استان صنعتی کشور تاکید کرد و افزود: متاسفانه بخش قابل توجهی از ظرفیت این واحدهای تولیدی و صنعتی خالی است و بخش دیگری هم به دلیل رکود و مشکلات اقتصادی به حالت تعطیل یا نیمه‌تعطیل درآمده است .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در صورت حمایت جدی دولت از ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی استان می‌توان شاهد حضور پررنگ این خطه از سرزمین اسلامی در ارتقای چرخه اقتصاد کشور بود و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای این چنینی در کشور از توان صنعتی استان برای ایجاد اشتغال و تقویت تولید ملی بهره‌برداری کرد .

وی به توان صادراتی استان مرکزی نیز اشاره کرد و با اشاره به هدف‌گذاری کسب سالانه یک میلیارد دلار حاصل از صادرات در این استان اظهار کرد: تحقق این میزان هدف‌گذاری بعید به نظر نمی‌رسد، چرا که در سال‌های گذشته به رقم‌های نزدیک به این مبلغ دست یافته‌ایم و با کمی تلاش و اتخاذ تدابیر لازم کسب چنین درآمدی دور از ذهن نیست .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: