• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-17284-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

نماینده شازند:

تولید بدون توجه به بازارهای خارجی نمی‌تواند تولید موثری باشد

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: تولید بدون توجه به بازارهای خارجی نمی‌تواند تولید موثری باشد و در صورتی که توجه به بازار خارجی و برنامه‌ریزی بر این اساس با هدف توسعه صادرات صورت نگیرد، با بی‌نظمی مواجه خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ابراهیمی در شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی بیان کرد: نقص در اداره بخش کشاورزی باعث هدر رفت محصول می‌شود و منابع قابل توجهی را در این صورت از دست می‌دهیم. تولید در بخش کشاورزی مانند سایر بخش‌ها نیست که بتوان برای مدتی از محصول نگهداری کرد و بعد دوباره آنرا مورد استفاده قرار داد.

وی بیان کرد: به عنوان نمونه سال گذشته در استان مرکزی توانستیم به خودکفایی تولید گندم دست یابیم و 9 میلیون تن گندم ذخیره شده داریم، از طرفی طبق پیش‌بینی‌ها امسال حدود 10 میلیون تن گندم خریداری می‌شود که جمعا 19 میلیون تن گندم در استان ذخیره می‌شود، در صورتی که نیاز استان هفت میلیون تن است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: صرف نظر از کیفیت این محصول باید بررسی شود که بر اساس قیمت تمام شده، این محصول قابلیت صادرات دارد؟ از طرفی باید این موضوع مورد توجه قرار بگیرد که این محصول زمانی که به آرد تبدیل شود با توجه به کیفیت خریداری می‌شود؟

وی با بیان این نکته که بخشی از مشکلات بخش کشاورزی در کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی مطرح و پیگیری می‌شود، گفت: باید توجه داشت اغلب موارد و چالش‌های این بخش به دستگاه اجرایی ارتباط دارد. وزارت کشاورزی علاوه بر این که در مواردی از جمله الگوی کشت باید تجدید نظر کند در ساختار اداری نیز باید تجدید نظر داشته باشد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان نمونه شرکت پشتیبانی امور دام این وزارتخانه، به عنوان شرکت خدمات حمایتی و تعاون روستایی هم فعالیت دارد و ماموریت شفافی برای اغلب بخش‌های این وزارتخانه وجود ندارد.

ابراهیمی وجود ساختار نادرست را موجب تحمیل زیان از سوی بخش دولتی به بخش غیر دولتی دانست و افزود: به عنوان نمونه می‌توان مسئله بدهکاری قابل توجه اتحادیه مرغداران استان مرکزی به پشتیبانی امور دام را مورد بررسی قرار داد که این موضوع مصداق متضرر شدن بخش غیر دولتی به دلیل عملکرد نامناسب بخش دولتی است.

وی ادامه داد: بدهکاری به این دلیل است که زمانی مرغ توسط پشتیبانی امور دام به بازار عرضه می شود که قیمت آن در بازار از قیمت توافق شده با اتحادیه پایین تر است و در این شرایط اتحادیه به شرکت پشتیبانی امور دام بدهکار می شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آنچه مطرح می شود نقد عملکرد وزیر کشاورزی نیست و به این موضوع نمی‌پردازم، عنوان کرد: موضوع ساختار نامناسب وزارت کشاورزی است که باید اصلاح شود البته این نیاز در کمیسیون متبوع در مجلس شورای اسلامی مطرح و پیگیری می‌شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به کیفیت و قیمت تمام شده تولیدات در بخش صادرات، عنوان کرد: در عرصه بین‌المللی در صورتی که کیفیت تولید در حد مطلوبی نباشد و قیمت تمام شده نیز قابل رقابت در بازارهای جهانی نباشد نمی‌توان امیدی به صادرات و حتی فروش محصول در بازارهای داخلی داشت و این دو عنصر صرف نظر از هر موضوع و مسئله‌ای باید توسط تولیدکنندگان مورد توجه واقع شود.

وی همچنین اظهار کرد: در صورتی که جلسه این شورا تنها به بیان چالش بدون ارائه پیشنهاد برای اتخاذ تصمیم مناسب همراه باشد قطعا نمی‌توان به نتیجه مطلوب دست یافت.

با تاکید بر این نکته که باید نقشه راه مشخصی برای این شورا در نظر گرفته شود، گفت: پیش از برگزاری جلسه شورا باید جلسه‌هایی تشکیل و موارد، مشکلات و چالش‌ها به صورت کارشناسی بررسی و مشکلات و پیشنهادها در جلسه شورا مطرح شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: