• چهارشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-2984-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

توپ ساماندهی متکدیان در اوت
شهرداری و فرمانداری اراک: وظیفه ما نیست

این روزها تعداد متکدیان در معابر اراک افزایش یافته است، متکدیانی که اغلب یک یا دو کودک به همراه دارند، کودکانی که در بدترین شرایط بر روی سنگ‌فرش داغ معابر رها می‌شوند، با این حال از حضور نهادهای مسئول در این خصوص خبری نیست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص متکدیان دو موضوع کلی وجود دارد یک موضوع مربوط به کودکانی استکه در شرایط نامناسب قرار دارند که این موضوع در گزارش "او محکوم حصر در کلاف سردرگم ناهنجاری‌های اجتماعی است" از سوی این خبرگزاری مطرح و مورد پیگیری و بررسی قرار گرفت.

موضوع دیگر مربوط به خود متکدیان است که باید تصمیمی متناسب با وضعیت آنها اتخاذ شود، اما این افراد قبل از هر اقدامی باید از معابر جمع آوری شده و به مکانی که برای آنها در نظر گرفته شده منتقل شوند.

با توجه به اینکه مسئولیت ساماندهی متکدیان به عهده شهرداری است، این موضوع را از طریق شهرداری مورد پیگیری قرار دادیم.

شهردار اراک در گفت‌وگویی تلفنی در پاسخ به این سوال که در خصوص ساماندهی متکدیان چه اقدامی شده و چه برنامه‌ای دارید؟ با بیان اینکه از فرمانداری سوال کنید، گفت: فرمانداری باید جمع‌آوری کند، اگر نیاز باشد نیرو در اختیار آنها قرار می‌دهیم و هر موقع که تصمیم بگیرند ما کمک می‌کنیم.

شهردار اراک در این رابطه تنها به این پاسخ کوتاه بسنده کرد و این سوال را برجای گذاشت که چرا این موضوع با توجه به تبعات اجتماعی قابل توجه و متعددش برای مجموعه شهرداری تنها در حد این پاسخ کوتاه اهمیت دارد و باید باز هم شاهد نقش کمرنگ شهرداری اراک در حوزه اجتماعی باشیم.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شهرستان اراک نیز پس از شنیدن پاسخ مختصر شهردار اراک در خصوص متکدیان با بیان این نکته که شهردار اراک مثل اینکه از موضوع اطلاع ندارد، گفت: هفته گذشته در محل فرمانداری ستاد ساماندهی متکدیان تشکیل شد که در این جلسه نماینده شهرداری اراک نیز حضور داشت.

علیرضا زارعی بیان کرد: طبق تصمیمی که در این جلسه اتخاذ شد شهرداری می‌بایست در اسرع وقت نسبت به ساماندهی متکدیان اقدام کند و مصوبه این جلسه به نهادها و سازمان‌های عضو ستاد ابلاغ شده است.

وی با تاکید بر این نکته که متولی ساماندهی متکدیان فرمانداری نیست و این مهم جزو وظایف شهرداری‌هاست، عنوان کرد: در ماده 55 قانون شهرداری‌ها این وظیفه به صراحت توضیح داده شده است و شهرداری باید وظیفه خود را انجام دهد.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری اراک ادامه داد: فرمانداری به هیچ عنوان برای ساماندهی متکدیان درخواست ارائه نمی‌کند، فرمانداری در واقع ناظر اقدام شهرداری در این خصوص است.

زارعی با اشاره به ایجاد مددسرا برای اسکان افراد بی خانمان از جمله متکدیان در اراک عنوان کرد: این مجموعه توسط خود شهرداری تجهیز شده است و خود شهرداری باید نسبت به جمع‌آوری و انتقال متکدیان به این مکان اقدام کند.

وی بیان کرد: شهرداری با همکاری نهادهای مختلف از جمله نیروی انتظامی، بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) مسئول جمع‌آوری متکدیان است.

به گزارش ایسنا، هر مسئله و موضوعی در جامعه متولی و مسئولی دارد، نهادها و سازمان‌ها بر اساس نیاز اجتماع برای رفع مشکلات و عهده‌دار شدن بخشی از مسئولیت‌ها در جامعه تشکیل شده‌اند و پرسنل این نهادها و سازمان‌ها در قبال انجام وظایف تعریف شده دستمزد دریافت می‌کنند تا به این طریق جامعه در قالب فرایندی منظم و براساس مقررات اداره شود.

اگر نهادها و سازمان‌ها از انجام وظایف سرباز زنند در حقیقت جامعه به حال خود رها می شود و شاهد ایجاد هرج و مرج در آن خواهیم بود و به طور کلی ماهیت تشکیل نهاد مربوطه یا بخش‌های مختلف آن نهاد زیر سوال می‌رود.

موضوع متکدیان نیز یکی از مسائل اجتماع است که نهاد مسئول باید در این رابطه وظیفه خود را ایفا کند هرچند نوع ساماندهی که طی سالیان متمادی شاهد آن هستیم موفق نبوده و ایجاد مکانی مانند مددسرا نتوانسته به حل این مسئله کمک کند. در این حوزه نیازمند راهکار موثر هستیم، اما با این حال در شرایط کنونی نیاز است نهادی مانند شهرداری به این مسئله رسیدگی کند. این موضوع از طریق این خبرگزاری پیگیری خواهد شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: