• چهارشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-3084-5
  • خبرنگار : 10142
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رییس انجمن آسیب‌‌شناسی اجتماعی کشور:

اظهار نظر "گالوپ" دروغ سیاسی است/ایرانیان عصبانی‌ترین مردم جهان نیستند

موسسه آمریکایی افکار سنجی "گالوپ" امسال گزارشی منتشر کرده است که طبق این گزارش 50 درصد جمعیت ایران، مردمی عصبانی هستند و بر این اساس در بین 142 کشور مورد بررسی قرار گرفته، ایرانیان عصبانی‌ترین مردم جهان به شمار می‌روند.

رییس انجمن آسیب‌‌شناسی اجتماعی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، این تحقیق را غیر واقعی توصیف و این موضوع را یک حرکت سیاسی برنامه‌ریزی شده برای فضاسازی علیه مردم ایران دانست .

کورش محمدی با بیان اینکه قاطعانه می‌گویم آمار این موسسه درخصوص خشونت ایرانیان غیر واقع است، گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد خشونت در جامعه ما از نرخ نرم‌های مورد انتظار جامعه بالا‌تر است، اما این موضوع به آن معنا نیست که ایرانیان عصبانی‌ترین مردم جهان هستند.

وی با بیان این نکته که ما بیشتر از موسسه گالوپ با مردم کشورمان در ارتباط هستیم و بیش از آنها در این زمینه مطالعه انجام داده‌ایم، عنوان کرد: طبق آخرین بررسی‌ها مربوط به بهار سال جاری افزایش خشونت و کاهش آستانه تحمل را در کشور داشته‌ایم، اما باید توجه داشت که این افزایش و کاهش تنها مختص ایران نیست.

رییس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران ادامه داد: ما در جامعه ایرانی هرگز خشونت‌هایی که در جامعه غربی دیده و رصد می‌شود را نداریم. به عنوان نمونه در مدارس آمریکا و دیگر کشورهای غربی شاهد ارتکاب به قتل توسط دانش‌آموزان هستیم و این موارد نشان می‌دهد که این موسسه جهت‌گری خاصی برای ارائه این آمار داشته است.

محمدی تصریح کرد: ما شاهد بروز خشونت‌های گسترده در اغلب کشورهای غربی هستیم، از طرفی طبق آمار موسسه گالوپ ایرانیان عصبانی‌ترین مردم دنیا هستند؛ با مقایسه این دو موضوع هم‌اکنون باید در ایران مردم برای تردد در معابر هم با مشکل مواجه بوده و در معرض خشونت باشند و براساس این آمار و با توجه به وضعیت کشورهای غربی و آمار روزانه قتل و تجاوز و ... که از این کشورها شنیده می شود، امروز باید در ایران خشونتی گسترده‌تر از کشورهای غربی را شاهد باشیم!

انتشار این گفته یک اقدام سیاسی برنامه‌ریزی شده است

محمدی ادامه داد: بررسی عملکرد این موسسه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا تصویر واضح‌تری از موسسه گالوپ در اختیار قرار می‌دهد. در انتخابات آمریکا این موسسه نتایج یک نظرسنجی خلاف واقع و جهت‌دار در دنیا و دیگر کشورها مطرح کرد و در اختیار مردم قرار داد که بعد از مدتی مشخص شد این نظرسنجی در دفاع از حقیقت نبوده بلکه کاملا جهت‌دار تهیه شده است.

وی انتشار یک آمار مبنی براینکه ایرانیان عصبانی‌ترین مردم جهان هستند را اقدامی کاملا سیاسی دانست و افزود: بررسی نتایج نظرسنجی این موسسه نشان می‌دهد عمدتا کشورهای مسلمان و خاورمیانه مورد توجه اینگونه آمارها قرار داشته‌اند.

رییس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران با تاکید بر این نکته که هدف از این اقدام معرفی ایرانیان به عنوان مردمی حامی تروریسم است، افزود: در اولین گام در این مسیر جامعه ما را جامعه‌ای خشن به دنیا معرفی می‌کنند تا چهره نازیبایی از جامعه ما به جهان نشان دهند.

محمدی با بیان اینکه آنها گام‌های خود را بدون تفکر برنمی‌دارند، عنوان کرد: کشورهایی مانند آمریکا اگر قصد داشته باشند با کشوری روبرو شوند همه جنبه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهند و این ذات سیاست استکباری است.

وی ادامه داد: روزی با فیلم‌ها و برنامه‌ها از طریق ماهواره هجوم می‌آوردند، روزی جنگ و ترور و داعش به راه می‌اندازند و امروز نیز از طریق بخش علمی و فرهنگی اقدام کرده‌اند. در واقع با انتشار این گفته که طبق تحقیقات ایرانیان عصبانی‌ترین مردم جهان هستند قصد دارند افکار عمومی دنیا را به سمتی که می‌خواهند سوق دهند.

رییس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران با بیان اینکه آنها می‌خواهند زمینه را برای پذیرش اقدامات خلاف انسانیت خود فراهم کنند، افزود: آنها برای استفاده از ظرفیت کشورهای ضعیف و سرسپرده خلیج فارس نیاز به توجیه دارند و برای این توجیه فضاسازی با این عنوان که ایرانیان عصبانی‌ترین مردم جهان هستند انجام داده‌اند.

تحقیقی که سندی ندارد

وی در رابطه با مبنای تحقیق این موسسه عنوان کرد: گفته می‌شود تحقیق میدانی انجام داده‌اند اما، نکته قابل توجه این است که چرا هیچ نشانه‌ای از این تحقیق میدانی وجود ندارد.

رییس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران ادامه داد: زمانی که قصد بررسی مسئله‌ای را در جامعه‌ای با جمعیت حدود 80 میلیون نفری داشته باشیم باید آماری قابل تعمیم برای تمامی این جامعه ارائه شود. برای این اقدام با جمعیت مذکور بهح جم نمونه آماری قابل قبول از جامعه نیاز داریم و باید از روش‌های علمی قابل استنباط و موثر استفاده شود.

محمدی با بیان اینکه در خصوص موضوع خشونت به مطالعات طولی نیاز است، افزود: شرایط یک فرد ممکن است در زمانی مورد بررسی قرار بگیرد که این فرد در موقعیت مناسبی نباشد و بعد از بحران، نتایج و آمار متفاوت شود. به همین دلیل باید در یک بازه زمانی تحقیق در نظر گرفته شود.

وی با طرح این سوال که در تحقیق موسسه گالوپ آیا وضعیت مطرح شده مربوط به تمامی نقاط ایران است، عنوان کرد: باید پرسید که این موسسه چه حجمی از جامعه ایران را مورد بررسی انجام داده است و پرسشگران چه افرادی بوده‌اند و چرا این تحقیق که باید در این سطح گسترده انجام شود هیچ نشانه‌ای در کشور نداشته و چه زمانی انجام شده است؟

رییس انجمن آسیب‌شناسی ایران عنوان کرد: این موسسه از وضعیت منطقه و فضای سیاسی و گرفتاری‌های جامعه ما در حوزه مسائل اجتماعی و اقتصادی سوء‌استفاده کرده و بعد از پاسخ سپاه به حملات تروریستی داعش، برای پیگیری اهداف خود و مقابله با ایران اقدام به انتشار این گفته کرده است.

محمدی عنوان کرد: خشونت و پرخاشگری در جامعه ما نیز همچون بسیاری از جوامع وجود دارد و منکر این موضوع نیستیم. در سنین مختلف به ویژه دوره جوانی تا میانسالی پرخاشگری آمار بالایی داشته و آستانه تحمل اندک است، اما نسبت به بسیاری از کشورهای غربی و همسایه وضعیت مناسب‌تری داریم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: