• چهارشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-487-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تامین آب و برق، عمده مشکل شهرک‌های صنعتی استان مرکزی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: به دنبال سیاست‌های دولت مبنی بر ایجاد اشتغال روستایی ، درصدد احداث ناحیه صنعتی در مناطق روستایی دارای صنعت بومی و برخوردار از ظرفیت احداث ناحیه هستیم.

مصطفی آمره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: در راستای تحقق هدف مذکور ناحیه صنعتی آوه مورد مطالعه قرار گرفته و مطالعه ناحیه صنعتی سمقاور نیز جهت احداث ناحیه صنعتی در برنامه است، همچنین ناحیه صنعتی میلاجرد را از گذشته در برنامه داشتیم که امید است به زودی عملیاتی شود.

وی بیان کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در سال 67 با هدف احداث شهرک‌های صنعتی به منظور استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در این شهرک‌ها تاسیس شد.

وی افزود: در حال حاضر استان مرکزی دارای 14 شهرک صنعتی و 16 ناحیه صنعتی مصوب است که در این 30 شهرک و ناحیه همچنان در حال واگذاری زمین به واحدهای صنعتی هستیم و زیرساخت‌ها در این مناطق آماده شده است.  

آمره ادامه داد: مجموع مساحت اراضی در اختیار این شرکت 12 هزار و 303 هکتار است که استان مرکزی از این لحاظ رتبه اول یا دوم را در کشور به خود اختصاص داده که مساحت قابل توجهی نسبت به مساحت استان به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: از 12 هزار هکتار اراضی در اختیار، 4898 هکتار در فاز عملیاتی است که در این بخش اقدامات اجرایی و تامین زیرساخت‌ها آغاز شده و از این رقم 3368 هکتار زمین صنعتی و مابقی شوارع عام یا ساختمان‌های عمومی هستند.

واگذاری حدود دو هزار هکتار زمین به واحدهای صنعتی استان

آمره با بیان اینکه طی سال گذشته، 1977 هکتار از زمین‌ها به واحدهای صنعتی واگذار شده است، افزود: در مجموع 2495 واحد صنعتی جهت استقرار در شهرک صنعتی با شرکت شهرک‌ها قرارداد منعقد کرده‌اند. از این تعداد 1600 واحد پروانه اخذ کرده و به بهره‌برداری رسیدند و برای 28 هزار و 560 نفر شغل ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده بابت بهره‌برداری واحدهای صنعتی در استان را 45 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه روند واگذاری زمین‌ها به صورت صعودی بوده است، تصریح کرد: ‌طی سال گذشته 231 هکتار زمین در 24 شهرک و ناحیه صنعتی به 211 واحد صنعتی واگذار شد که روند رو به رشدی را نسبت به سنوات گذشته نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: واگذاری‌های مذکور به مساحت 231 هکتار و 211 قرارداد در 24 شهرک و ناحیه صنعتی انجام شده است که این تعداد ناحیه و شهرک پراکندگی مناسبی را در استان نشان می‌دهد. در سال‌های گذشته عمده واگذاری‌ها در شهرستان‌های زرندیه، اراک، محلات و دلیجان خلاصه می‌شد.

آمره اضافه کرد: این واگذاری‌ها نشان می‌دهد که دولت در اعمال سیاست‌ها مبنی بر تشویق سرمایه‌گذران و انتقال نقدینگی به سمت صنعت موفق عمل کرده است. علیرغم اینکه بانک‌ها معمولا تسهیلات کمی را به واحدها ارائه می‌دهند، واحدها از محل منابع داخلی خود راغب شدند که در بخش صنعت سرمایه‌گذاری کنند و این نشانه خوبی از موفقیت سیاست‌های دولت در زمینه حمایت از صنعت و تشویق سرمایه‌گذران برای ورود به عرصه صنعت است.                                                                                                                                              

وی افزود: برای اولین بار در شهابیه و خرمدشت خمین واگذاری زمین به واحدهای صنعتی صورت گرفت. در دیگر مناطق کمتر توسعه یافته همچون غرق‌آباد و نوبران، کمیجان و تفرش نیز واگذاری زمین را شاهد هستیم و زیرساخت‌ها در خصوص این میزان فاز عملیاتی تکمیل شده است.

تامین آب و برق عمده مشکل شهرک‌های صنعتی

آمره بیان کرد: با توجه به شرایط آبی طی چند سال اخیر در استان، عمده کمبود این شرکت مربوط به تامین آب و برق شهرک‌های صنعتی است، با این حال برنامه‌ریزی منسجمی در این زمینه انجام شده و تامین آب و برق شهرک‌ها را از سال 94 در اولویت برنامه‌ها قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: تا کنون 674 لیتر بر ثانیه آب در شهرک‌ها و نواحی تامین شده، اما میزان آب مورد نیاز آنها 975 لیتر بر ثانیه است و امید است در چند سال آینده به این رقم دست یابیم. همچنین میزان برق تامینی 403 مگاوات بوده در حالیکه برق مورد نیاز 450 مگاوات است و این تفاوت در سال جاری تامین خواهد شد.

آمره گفت: در 17 شهرک و ناحیه صنعتی ایستگاه آتشنشانی با 22 ماشین آتش نشانی مستقر است.

وی افزود: هیچکدام از شهرستان‌ها بدون شهرک یا ناحیه صنعتی نیستند و از این لحاظ استان از پراکندگی مناسبی برخوردار است. در حال حاضر در صدد احداث شهرک‌های صنعتی در مناطق دارای پتانسیل و متقاضی جهت استقرار واحدهای صنعتی هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گفت: در برخی از مناطق استان به دلیل استقرار واحدهای صنعتی، تعداد شهرک‌های صنعتی و مساحت زمین‌ها بیشتر است. شهرستان‌های اراک، ساوه، زرندیه و محلات در این دسته قرار دارند که مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرند. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: