• چهارشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-3284-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

رییس دادگستری شهرستان عنوان کرد:

آمار نگران کننده طلاق توافقی در محلات

رئیس دادگستری شهرستان محلات گفت: در سال 95 بالغ بر 180 فقره پرونده طلاق توافقی در دادگستری شهرستان به ثبت رسیده که آماری واقعا نگران کننده است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رسول احمدی همزمان با روز قوه قضائیه در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر با اشاره به آغاز عملیات‌های ترور منافقین از خردادماه سال 60 گفت: دهه 60 یادآور مظلومیت تعداد بیشماری از مردم بیگناهی است که به دست منافقین ترور شدند و این ترورها به نوعی در اثبات حقانیت جمهوری اسلامی در جهان نقش بسزایی داشتند.

وی در ادامه در تشریح عملکرد سال 95 دادگستری شهرستان محلات گفت: در سال گذشته 18 هزار و 352 فقره پرونده به دادسرای عمومی انقلاب، محاکم قضایی و شوراهای حل اختلاف شهرستان محلات وارد شده که از این تعداد 18 هزار و 120 پرونده مختومه شده است .

رئیس دادگستری شهرستان محلات با اشاره به آتش سوزی های سریالی  باغات گفت: متاسفانه در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی از آتش سوزی در باغات محلات در رسانه‌ها منتشر شده و معتقدم عده‌ای سودجو با آتش زدن عمدی باغات محلات در حال برنامه ریزی برای تغییر کاربری در باغات هستند. در درجه اول به مسئولین توصیه می‌شود با کار کارشناسی بستر لازم برای احیاء باغات فراهم را کرده و با موضوع تغییر کاربری بطور جد برخورد کنند .

وی همچنین با اشاره به موضع حقآبه کشاورزی شهر گفت: مسئولین شهرستانی بایستی با همدلی ضمن تلاش برای تجدید نظر در در حقآبه‌های کشاورزی تلاش کرده و اقدامات مثبتی در راستای حفظ باغات محلات انجام دهند. قطعا موضوع شناسایی آتش افروزان در باغات و معرفی به دستگاه قضایی باید در دستور کار آنها باشد .

احمدی برخورد با رباخواری گسترده را یکی از دغدغه‌های جامعه ایمانی و متدین محلات دانست و گفت: متاسفانه عده‌ای معلوم الحال و سودجو در هیات یک صنف خاص در حال فعالیت ناسالم اقتصادی در قالب ربا هستند که فعالیت‌های آنان در حال رصد و بررسی ست .

ر ئیس دادگستری محلات، دلیل عدم بیان نام صنف مورد نظر را حفظ آبروی برخی افرادی سالم و متدین حاضر در این صنف دانست و بیان کرد: متاسفانه عده‌ای به خاطر مشکلات اقتصادی در دام افراد سودجو افتاده‌اند که زندگی آنها در خطر است و همه باید بدانند تعداد زیادی از رباخواران در این شهرستان شناسایی شده‌اند و سایرین نیز در حال شناسایی هستند و قطعا با کار کارشناسی شده و دقیق به دنبال برخورد جدی با این افراد هستیم .

وی همچنین از مردم خواست هر گونه اطلاعات از افراد رباخوار را برای پیگیری و برخورد قانونی در اختیار مقامات قضایی شهرستان قرار دهند تا بتوانیم به زودی موضوع رباخواری را از حوزه اجتماعی شهرستان پاک کنیم .

این مقام قضایی یکی از مهمترین وظایف دستگاه‌های قضا را پیشگیری از وقوع جرم دانست و بیان کرد: در سال‌های اخیر اقدامات مناسبی در راستای پیشگیری از وقوع جرم اجرا شده است که یکی از آنها نظارت بر اماکن توریستی است و در همین راستا نظارت بر اماکن توریستی شهرستان محلات به عنوان یک شهر گردشگری علی الخصوص آبگرم در دستور کار قرار گرفته که با همکاری مقامات انتظامی به منظور جلوگیری از بروز معضلات و ناهنجاری اجتماعی در این منطقه به جد اجرا خواهد شد .

رئیس دادگستری شهرستان محلات یکی دیگر از معضلات شهرستان در حوزه قضایی را شیوع مصرف مواد مخدر علی الخصوص مواد مخدر صنعتی بین جوانان و نوجوانان دانست و افزود: همه مسئولین شهرستانی باید موضوع شیوع بی رویه مصرف مواد مخدر بویژه مواد مخدر صنعتی در بین جوانان و نوجوانان را جدی بگیرند. همانطور که مسئولین قضایی و انتظامی موضوع برخورد جدی با قاچاقچیان مواد مخدر را به جد در دستور کار دارند از همه فعالان فرهنگی در خواست می‌کنم با همکاری با مقامات قضایی و انتظامی و انجام فعالیت‌های فرهنگی خود آگاهی بخشی به جامعه بخصوص جوانان را در دستور کار خود قرار دهند .

این مقام قضایی تصریح کرد: متاسفانه آمار مصرف کنندگان مواد مخدر در سطح شهرستان نگران کننده است و این در حالی است که عده‌ای به خاطر مشکلات روحی و خلاء های روانی بر این باورند با مصرف مواد مخدر مشکلات‌شان حل خواهد شد حال آنکه چنین نیست و همین مصرف باعث بروز مشکلات متعدد دیگری از جمله بروز رفتار‌های مجرمانه خواهد شد. در بررسی پرونده شخصیت بسیاری از قاتلین متاسفانه مصرف مواد مخدر بخصوص مواد مخدر صنعتی قابل مشاهده است .

احمدی، طلاق توافقی را یکی دیگر از معضلات شهرستان خواند و گفت: متاسفانه آمار طلاق در شهرستانی با قدمت و پیشینه مذهبی محلات بسیار نگران کننده است و به همین منظور از همه افرادی که می‌توانند با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در زمینه کاهش طلاق گامی بردارند دعوت به همکاری می‌کنیم. در سال 95 بالغ بر 180 فقره پرونده طلاق توافقی در دادگستری شهرستان به ثبت رسیده است که آماری واقعا نگران کننده است .

وی افزایش تعداد مراکز مشاوره و استفاده از ظرفیت مشاوره‌های دینی را یکی از راهکارهای کاهش طلاق در سطح شهرستان دانست و بیان کرد: دخالت معتمدین و ریش سفیدان و فراهم کردن زمینه شناخت زوجین قبل از ازدواج را از عوامل پایداری زندگی و کاهش طلاق و همچنین ازدواج‌های عجولانه، بی مطالعه و به اصطلاح ازدواج خیابانی، عدم پایبندی به ارزش‌های دینی و اخلاقی در خانواده‌ها، بیکاری زوج و ایجاد مشکلات متعدد در بحث امرار معاش زن و مرد را از عوامل تاثیرگذار بر افزایش وقوع طلاق در شهرستان عنوان کرد .

این مقام قضایی همچنین با اشاره به اشتغال بالغ بر 2500 تبعه بیگانه در سطح شهرستان اظهار کرد: اگر تنها یک پنجم از مشاغل مورد اشتغال اتباع بیگانه به کارگران بومی شهر و شهرستان واگذار شود نقش بسزایی در تامین نیازهای اقتصادی جامعه و کاهش آمار طلاق خواهد داشت .

رییس دادگستری شهرستان محلات در پایان با اشاره به بی بهره بودن عموم مردم از انفال و معادن شهرستان محلات گفت: از مسئولین نظارتی حوزه صنعت و معدن در استان تقاضا دارم نظارت خود در اعطای مجوز به افراد متقاضی برای معادن را بیشتر و جدی‌تر از گذشته اعمال کنند تا حق قاطبه مردم محلات در زمینه معادن و انفال ضایع نشده و مردم به حق اصلی خود دسترسی پیدا کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: