• جمعه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-1785-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

"زنی دیگر" رونمایی شد

کتاب "زنی دیگر " تالیف مریم صابری نسب در مراسم "عصری با حافظ" در فرهنگسرای آیینه اراک رونمایی شد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مریم صابری نسب در این مراسم با اشاره به اینکه این کتاب دومین کتاب اوست، گفت:  کتاب" فصل بی پرنده" که در سال 90 توسط "انتشارات داستان" چاپ شد، اولین کتاب من است.  نشر کتاب "زنی دیگر" توسط "انتشارات مایا" صورت گرفته است.

وی بیان کرد:  بیشتر اشعار این کتاب، اشعار کوتاه است و از غزل ها و اشعار  بلند استفاده نشده، رباعی، نیمایی و دوبیتی کوتاه از جمله سبک های استفاده شده در این کتاب است. 

صابری نسب تصریح کرد: سعی کردم از نگاه و زبان زنان دیگر سخن بگویم و  در قسمتی از اشعار هم اینطور بیان می کنم که" شعر من از من و برای من نیست /شعر من صدای زنان تمام مشرق زمین است" . بر همین اساس تلاش کردم  هر زنی در هر جایگاه شغلی، اجتماعی، عام یا خاص هنگام خواندن این کتاب به این نکته بیندیشد که با این اشعار قرابت دارد و گویی مسایل موجود در این کتاب به زبان خودش مطرح شده است.

این شاعر تصریح کرد: زنانگی و آن چیزی که هر زنی در جامعه امروز به آن نیازمند است و در حال حاضر مجبور است که آنرا در دل خود پنهان کند، با صراحت در این اشعار بیان شده است.

وی با اشاره به اینکه تالیف این کتاب بین یک تا یک سال و نیم طول کشیده است، خاطرنشان کرد: در حدود 8 ماه چاپ این کتاب طول کشید، در این فاصله زمانی حدود 20 کار کوتاه دیگر برای اضافه شدن به این مجموعه فرستادم، اما موافقت نشد که به این مجموعه اضافه شود، این اشعار در قالب کتاب دیگری به چاپ می رسد.

این دبیر ادبیات بیان کرد: شعر این فرصت را برای من مهیا می سازد تا آن چیزی که در ذهنم می گذرد بر روی کاغذ بیاورم و از این طریق تخلیه روحی می شوم، به دانش آموزان خود همیشه  این نکته را گوشزد می کنم که بنویسید و تخلیه روحی و روانی شوید، حرف هایتان را حتی اگر قرار است پاره کنید بر روی کاغد بیاورید.

مسئول روابط عمومی انجمن دوستداران حافظ دفتر اراک اظهار کرد: خودم را خدمتگزار فرهنگ می دانم، در کارگاه های شعر، داستان نویسی و مثنوی خوانی که در کانون های فرهنگی تربیتی آموزش و پرورش دایر است، با عشق و علاقه و بدون هیچ گونه چشمداشت مالی وظیفه آموزشی خود را انجام می دهم.

وی افزود: زمانی که در وجودم بارقه های شعر پدید آمد، کسی وجود نداشت که امثال من را بدرستی هدایت کند، اکنون با علاقه آموزش جوانان را برعهده می گیرم تا از این طریق بتوانم افراد را در این مسیر به صورت مطلوبی هدایت کنم .

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا فولادی استاد دانشگاه کاشان نیز در این همایش گفت: شعر کارکردهای متفاوتی دارد. یکی از این کارکردها می تواند در زمینه درمان یا همان شعر درمانی باشد و در مداوای بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با اشاره به کارکرد اقتصادی شعر، بیان کرد: برخی شاعران با انتشار اشعار یا ترانه نویسی می توانند درآمد زایی داشته باشند. شاعران می توانند با مضامینی که در برگیرنده مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه است، کارکرد اجتماعی برای شعر قائل شوند.

وی با بیان اینکه شعر می تواند کارکرد تاریخی نیز داشته باشد، افزود: شناخت زمانه در سرودن شعر اهمیت بسزایی دارد، در برهه های مختلف از تاریخ شاهد درخشیدن برخی شعرا بودیم، دلیل آنهم اینست که این شاعران توانستند مخاطبان زمان حال و آینده را به خوبی بشناسند و آنها را به نحو مطلوبی جذب کنند،  این مهم راز ماندگاری یک شعر در طول تاریخ است.

وی در ادامه بیان کرد: ممکن است یک شعر مخاطبان فراتاریخی داشته باشد، توجه به نقش هنر در شعر به صورتی که شاعر بتواند آیتم ها، هنجارها و ارزش های موجود در جامعه را به نحو مطلوبی در شعر خود بگنجاند باعث ماندگاری اشعارش در زمان های آینده می شود.

فولادی اظهار کرد: مریم صابری نسب به عنوان یک زن، نقش خود را از لحاظ تاریخی به خوبی ایفا کرده است و شعری ماندگار برای آیندگان سروده است.

وی با بیان اینکه در عصر دیجیتال بسر می بریم، تصریح کرد: مردم در این عصر کم حوصله هستند، مسلما استفاده از اشعار کوتاه مخاطب بیشتری را جذب می کند. استفاده شاعر از اشعار کوتاه  نشان از شناخت این شاعر از زمانه خود دارد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: استفاده از ژانر مناسب و کارکرد درست هنر در اشعار سبب ساز این مهم شده که این اشعار با زبان کنایه بتواند به صورت عاطفی تری مفاهیم مورد نظر شاعر را انتقال دهد.

در خواب ساعت ها کنارت راه رفتم 
از خانه تا دروازه تهران زیر باران

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: